info@drmehrnami.com   66933869-66933906 (021)

تنگ کردن واژن؛ به روشهای طبیعی تا جراحی

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

جوانی و زیبایی ناحیه تناسلی از دغدغه های مهمی است که اکثریت زنان با آن مواجه هستند. شل شدن بافت ناحیه تناسلی مسئله ای است که سبب اضطراب بسیاری از زنان می شود و به همین علت این امر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. تنگ کردن واژن از اعمال زیبای زنان است که طرفداران مخصوص به خود را دارد.

به طور معمول افرادی که با شلی و گشادی ناحیه تناسلی مواجه اند، با کاهش اعتماد به نفس روبرو هستند که این امر می تواند بر روی حس رضایت مندی فرد در روابط جنسی اثر بگذارد.

در حقیقت این عارضه به دلایل مختلفی ایجاد می شود که از مهمترین علل آن ها بارداری، زایمان به ویژه زایمان طبیعی، افزایش سن و تعدد بسیار مقاربت و ژنتیک می باشد.

تنگ کردن واژن

دلایل شلی و گشادی واژن

دلایل متعددی سبب شلی و گشادی واژن می شود که عبارت است از: زایمان، یائسگی، افزایش سن، کاهش وزن شدید و … می باشد. نکته ای جالب این است که، داشتن رابطه جنسی زیاد هیچ ارتباطی با میزان شل شدن ناحیه تناسلی نخواهد داشت.

زایمان طبیعی

زایمان یکی از عواملی است که سبب می شود تا عضلات ناحیه لگن تحت فشار زیادی قرار گیرد و همین امر سبب شل شدگی بافت اطراف واژن می شود. به همین خاطر برخی از افراد زایمان سزارین را به دلیل آنکه عضلات ناحیه واژن آن ها شل نشود انتخاب می کنند اما نکته ای که بهتر است به آن دقت نمایید اینکه شل شدن ناحیه واژن صرف نظر از نوع آن به دلیل وزن جنین و زنتیک فرد نیز ممکن است اتفاق افتد.

افزایش سن

سن یکی از ملاک های بسیار مهم و تاثیر گذار بر روی تمامی نواحی بدن به ویژه ناحیه تناسلی می باشد. بتدریج با افزایش سن عضلات کف لگن آن کشش و استقامت خود را از دست خواهد داد.

در چه مواقعی به درمان گشادی و شلی واژن نیاز داریم؟

گاهی فرد متوجه شلی ناحیه تناسلی خود نمی شود و به دلایل مختلف به پزشک مراجعه می نمایند و سپس با معاینه متخصص زنان متوجه این عارضه می گردد که در چنین مواقعی فرد می تواند اقدام به درمان نماید. ولی اکثر اوقات فرد به دلیل بروز چنین مشکلات و علائمی به متخصص زنان مراجعه می نماید تا تحت درمان قرار گیرد.

روش های درمان شلی و گشادی واژن به چه صورت است؟

روش های متعددی برای درمان وجود دارد که انتخاب نوع درمان با توجه به سوابق زایمان، ژنتیک و دیگر علل ها و تشخیص پزشک مشخص می گردد.

تنگ کردن واژن

جراحی تنگ کردن واژن

جراحی واژینوپلاستی در بیمارستان یا کلینیک در طول مدت زمان یک تا دو ساعت انجام می شود. به طور معمول جراحی به صورت بی حسی نخاعی یا بیهوشی انجام می گردد.

جالب است دقت نمایید که این جراحی را نمی توان در مطب انجام داد، زیرا انجام این جراح یبه صورت کامل بر روی لوله واژینال انجام می شود اگر در مطب انجام شود تنها می توان قسمت ورودی واژن را درمان نمود، لذا انجام این جراحی به صورت کامل بهتر است در بیمارستان یا کلینیک انجام شود تا از قسمت های زیرین بافت واژن جراحی انجام گردد.

به طور معمول جراحی تنگ کردن واژن در مواردی که ناحیه تناسلی بیش از حد شل شده باشد انجام می شود و در اکثریت مواقع زمانی که فرد زایمان انجام داده باشد، جراحی برای آن توصیه می شود.

تنگ کردن واژن با لیزر

با پیشرفت علم و تکنولوژی دستگاه های لیزر برای درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. لیزر یک روش کم تهاجمی است که به استحکام بافت واژن کمک می نمایید. به طور معمول این روش درمانی برای افرادی که با مشکلات شلی و گشادی زیادی مواجه نیستند مناسب خواهد بود. در واقع اشعه لیزر به ساخت کلاژن و تحریک بافت های همبند واژن کمک می نمایید و این امر سبب حس رضایت مندی فرد از روابط جنسی می گردد.

به طور معمول این روش از جراحی زیبایی زنان در مطب و در کوتاهترین زمان ممکن با کمک بی حسی موضعی قابل انجام است، که نیازی به خونریزی و بخیه نخواهد داشت.

تنگ کردن واژن با لیزر طی چند جلسه قابل انجام است، اما نکته ای بسیار مهم این است که تعداد جلسات لیزر زیبایی زنان بسته به میزان گشادی ناحیه تناسلی مشخص می گردد، که به طور معمول بین یک تا سه جلسه متغیر می باشد.

تنگ کردن واژن با لیزر

تنگ کردن واژن با نخ

از روش های واژینوپلاستی، تنگ کردن واژن با نخ می باشد که این روش تنها بر روی ورودی واژن اثر گذار خواهد بود و قابلیت ترمیم و رفع گشادی لوله واژن با این روش امکان پذیر نخواهد بود. جالب است بدانید که این روش درمانی یک روش بدون عارضه می باشد.

نکته ای بسیار مهم بهتر است بدان دقت نمایید اینکه نخ های واژینوپلاستی و لیفت بسیار گران هستند و افرادی بایستی تحت این روش درمانی قرار گیرند که پزشک زنان آن ها را فرد مناسب این روش درمانی و زیبایی مشخص نمایند.

تنگ کردن واژن بدون جراحی با گیاهان دارویی

امروزه تبلیغات گسترده ای در زمینه رفع شلی و گشادی واژن با گیاهان دارویی نظیر ماریانا و انار می شود، اما بایستی دقت نمایید که هیچ کدام از این روش ها علمی نیست و می تواند استفاده از گیاهان دارویی عوارض مخرب و جبران ناپذیری را برای فرد به همراه داشته باشد.

این عوارض می تواند شامل سوزش، خارش و التهاب شدید ناحیه تناسلی می شود. لذا بهتر است به این گونه تبلیغات توجه نکنید و در صورت وجود هر گونه علائم به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

درمان شل شدن عضلات واژن بعد از بارداری به چه صورت خواهد بود؟

یکی از سوالات شایع در میان افرادی که سابقه بارداری و زایمان داشته اند، این است که درمان شل شدن عضلات واژن به چه صورت خواهد بود.

        برای آگاهی بیشتر در خصوص درمان شل شدن عضلات واژن بعد از بارداری به صحبت های دکتر مهرنامی گوش سپارید.

بیشتر بدانید: تنگ کردن واژن پس از زایمان به چه صورت انجام می شود؟

اقدامات قبل از تنگ کردن واژن

اولین اقدامی که فرد می بایست قبل از جراحی انجام دهد، بررسی و معاینات لازم توسط جراح زیبایی زنان می باشد. در حالت کلی مشاوره پزشکی قبل از هر نوع جراحی در نتیجه درمان تاثیر بسزایی خواهد داشت.

  • مصرف دخانیات اعم از مشروبات الکلی و سیگار از مواردی است که بایستی قبل از جراحی برای مدتی قطع گردد.
  • در صورتی که فرد سابقه بیماری خاصی داشته باشد و دارویی را مصرف می نماید بهتر است پزشک را مطلع سازد تا در صورت لزوم آن دارو برای مدتی قطع و یا جایگزین شود.

عوارض تنگ کردن واژن

هر جراحی زیبایی با عوارضی همراه است که این عوارض نظیر تورم در هر جراحی ایجاد خواهد شد. این گونه عوارض موقتی بوده و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف خواهد شد.

اما برخی دیگر از عوارض همچون تنگ کردن بیش از حد ناحیه تناسلی ممکن است ایجاد شود که این عارضه ناشی از جراحی نادرست است که به همین منظور برای پیشگیری از بروز چنین عوارضی بهتر است قبل از اقدام به جراحی در انتخاب جراح زیبایی زنان خود دقت لازم و کافی را داشته باشید.

مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن

مراقبت های پس از هر جراحی تاثیر بسزایی در نتیجه درمان خواهد داشت، لذا سعی نمایید که به توصیه های پزشکی در چنین مواقعی دقت نموده و به رعایت آن ها بپردازید.

  • داشتن استراحت نسبی پس از جراحی یک امر ضروری است.
  • فرد بایستی سعی نمایید از انجام فعالیت های سنگین ورزشی به مدت دو ماه ممنوع خواهد بود و فرد بایستی سعی نمایید از فشار آوردن به ناحیه تناسلی در این مدت زمان اجتناب ورزد.
  • از مهمترین مواردی که فرد می بایست پس از جراحی تنگ کردن واژن رعایت نمایید مدت زمان انجام روابط جنسی پس از جراحی است. فاصله مدت زمان روابط جنسی بسته به نوع روش جراحی زیبایی زنان متفاوت می باشد. اما به طور معمول بهتر است بین چهار تا شش هفته فرد از برقراری تماس جنسی اجتناب ورزد.

آیا تنگ کردن واژن درد دارد؟

از دغدغه افرادی که کاندید مناسب این روش جراحی هستند این است که آیا این روش جراحی دردناک است؟ بایستی بدانید که این روش زیبایی با کمک بیهوشی و بی حسی موضعی قابل انجام می شود که همین عامل نشان دهنده این خواهد بود که انجام واژینوپلاستی یک روش کاملا بدون درد خواهد بود.

اما نکته ای که بدان بایستی توجه نمایید این است که داشتن احساس درد پس از جراحی وجود خواهد داشت. که این حس بسیار آزاردهنده نخواهد بود ولی با مصرف مسکن های خوراکی و تزریقی برطرف کننده خواهد بود.

تنگ کردن واژن

جراحی های همزمان زیبایی زنان با واژینوپلاستی

برخی از افراد تمایل دارند تا جراحی های زیبایی را به صورت همزمان انجام دهند تا یک دوره نقاهت را سپری نمایند، انجام جراحی های زیبایی زنان با لابیاپلاستی و تزریق چربی قابل انجام است.

همچنین جراحی های زیبایی زنان نظیر تنگ کردن واژن را می توان با جراحی های درمانی همچون لاپاراسکوپی، هیسترکتومی و درمان فیبروم رحم انجام داد. البته انجام همزمان جراحی ها بایستی بدین صورت باشد که ابتدا جراحی درمانی اصلی صورت گیرد سپس جراحی زیبایی انجام گردد.

آیا تنگ کردن واژن برگشت پذیر است؟

در صورتی که تنگ کردن واژن از لایه های همبند زیرین انجام شود و بافت اضافی برداشته و بخیه ها به درستی انجام گردد، امکان بازگشت بافت اضافی وجود نخواهد داشت. اما به مرور زمان، ژنتیک و مقاربت های بسیار ممکن است سبب گردد تا بافت واژن کمی شل شود که در چنین مواردی نیازی به انجام عمل زیبایی نیست و با روش های غیرتهاجمی می توان به رفع شلی و گشادی واژن پرداخت.

سن مناسب تنگ کردن واژن

به طور معمول جراحی تنگ کردن واژن در سنین بالا انجام می گردد. بیشترین کاندید این جراحی افرادی با سوابق بارداری و زایمان می باشند اما نکته ای که بدان بایستی دقت نمایید اینکه افرادی بدون سابقه زایمان به این جراحی نیاز پیدا می کنند که برای این افراد با چنین شرایطی روش های درمانی غیرتهاجمی پیشنهاد می شود.

تنگ کردن واژن

آیا امکان انجام تنگ کردن واژن با زایمان وجود دارد؟

انجام اعمال زیبایی زنان با زایمان به هیچ عنوان توصیه نمی شود و ضروری نخواهد بود زیرا التهاب و جریان خون در چنین زمانی بالاست و انجام جراحی زنان نبایست انجام شود.

هزینه تنگ کردن واژن

هزینه تنگ کردن واژن بسته به برخی عوامل همچون روش تنگ کردن واژن متفاوت می باشد. لذا به هیچ عنوان نمی توان قبل از معاینات و بررسی های لازم هزینه دقیقی را مشخص نمود. به همین منظور برای آگاهی بیشتر در این خصوص بهتر است به پزشک مراجعه نمایید.

نکته آخر

دلایل متعددی سبب می شود تا مشکلاتی در ناحیه تناسلی فرد ایجاد شود که این مشکلات سبب نارضایتی آن ها گردد. به همین منظور برای آنکه فرد بتواند روابط زناشویی بهتری داشته باشد و از تاثیرات منفی بر روی روابط خود پیشگیری نمایید می تواند با جراح زنان در این زمینه مشورت نموده تا اقدامات درمانی و زیبایی لازم برای او انجام گردد.

در نهایت بگویم برای آنکه از بروز عوارض ناشی از جراحی نادرست پیشگیری نمایید بهتر است در انتخاب خود دقت لازم و کافی را داشته باشید. برای انتخاب بهتر می توانید از سایت ها معتبر پزشکی و مراجعه کنندگان آن پزشک کمک بگیرید.

دکتر افسانه مهرنامی

دکتر افسانه مهرنامی
بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی – فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

پاسخ

20 + 11 =

Call Now Buttonتماس با پزشک