info@drmehrnami.com   66933869-66933906 (021)

لابیاپلاستی

Contents

لابیاپلاستی

فطرتا خداوند انسان را زیبا آفریده است اما به دلیل آنکه زیبایی یک حس غریزی می باشد تمامی انسان ها به ویژه زنان تمایل دارند به نسبت مردان زیباتر باشند. جالب است بدانید که این حس غریزی و فطری سبب شده تا گرایش و میل زنان به زیبایی ظاهری افزایش یابد.

دلایل متفاوتی برای جذابیت وجود دارد که یکی از آن ها زیبایی ظاهری است. گاهی اوقات افراد تصور می کنند از نظر زیبایی ظاهر آن ها با مشکلاتی مواجهه اند که از این رو سعی دارند تا درصدد رفع مشکل خود برآیند.

اما گاهی ممکن است برخی از زنان جامعه ما بنا به باورهای نادرستی که به آن ها تحمیل کرده اند از مراجعه به پزشک و در میان گذاشتن مشکلات محرمانه جنسی و بیماری های خود امتناع ورزند که بایستی گفت تنها این یک باور نادرست است که می تواند ما را از سلامت جسمی و زیبایی دور نگاه دارد.

لذا برای آنکه بتوانید از سلامت جسمی و زیبایی برخوردار باشید و تمایلات زیبایی خود را همانند هر حس غریزی دیگر همچون نوشیدن آب برطرف سازید، همچنین تاثیرات آن را بر روی جسم و مسائل محرمانه زندگی خود مشاهده نمایید، بهتر است در این زمینه با متخصص زنان و زایمان مشورت نمایید.

یکی از انواع روش های جراحی زیبایی زنان، لابیاپلاستی می باشد، که با درصد موفقیت بسیار بالایی همراه است. لابیاپلاستی یکی از بهترین روش ها برای کوچک کردن قسمت های پوستی و مخاطی دو طرف واژن به شمار می آید.

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

آناتومی ناحیه تناسلی زنان

ناحیه تناسلی بانوان از قسمت های مختلفی تشکیل شده است تنها تفاوت این ناحیه در شکل ظاهری آن می باشد. تفاوت ظاهری این ناحیه، گاه به دلیل مشکلات ژنتیکی و گاهی نیز به دلایلی که خود فرد در آن نقش دارد ایجاد می شود، اما نکته ای که در این بین جالب است بدانید اینکه زیبایی ناحیه تناسلی نسبی و غالبا فرم خاصی برای ناحیه تناسلی وجود ندارد. ناحیه تناسلی به دو بخش کلی داخلی و خارجی تقسیم می شود، که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

ناحیه تناسلی خارجی

این قسمت از ناحیه تناسلی به راحتی از بیرون قابل مشاهده می باشد. دستگاه تناسلی خارجی شامل قسمت های زیر است:

وولو

 در واقع وولو از قسمتی که موهای زائد آغاز شده تا قسمت چروکیده نزدیک به مقعد را شامل می شود.

مونس پوبیس (بالشتک تناسلی)

مونس پوبیس شامل یک بخش مثلثی شکل است و هنگامی که دختران به سن بلوغ خود می رسند موهای زائد در این ناحیه رشد می کند. در واقع این قسمت شامل بالشتک چربی و پوست می باشد و جالب است بدانید محل ایجاد برش در زایمان سزارین در واقع همان خط اول رویش مو می باشد.

لبه های بزرگ (لابیا ماژور)

در دو طرف وولو دو بالشتک چربی قرار دارد، که عمق این قسمت حدود دو الی سه سانتی متر می باشد و طول آن بین هفت الی هشت سانتی متر است و ضخامت این ناحیه حدودا قسمت بین ۱٫۵ الی ۳ سانتی متر می باشد.

لبه های کوچک (لابیا مینور)

این قسمت در ناحیه داخلی تر قرار دارد و شامل چین نازک بافتی می باشد. اندازه و رنگ این قسمت در افراد متفاوت است و گاهی حتی در برخی افراد تقارن وجود ندارد.

ناحیه تناسلی

ناحیه تناسلی خارجی

 کلیتوریس

یکی از قسمت هایی که در هنگام تماس جنسی منجر به تحریک زنان می شود، کلیتوریس می باشد. کلیتوریس از قسمت بالای مجاری ادرار شورع می شود و تا قسمت داخلی ناحیه واژن ادامه دارد. به طور معمول طول این ناحیه حدود دو سانتی متر است که در زمان برقراری تماس جنسی دچار تغییراتی می شود.

وستیبول

این بخش به شکل یک بادام بوده که از پرده بکارت تا به واژن می باشد. وستیبول ترشحات بدون رنگ را تولید می کند. در هنگام تخمک گذاری به علت آنکه هورمون استروژن و پروژسترون افزایش می یابد، میل جنسی در این زمان نیز بیشتر می شود.

مجرای ادرار (منفذ پیشابراه)

منفذ پیشابراه در قسمت میانی خط وستیبول قرار دارد.

مدخل واژن و پرده بکارت

پرده بکارت در قسمت خارجی ناحیه تناسلی واقع شده و ضخامت آن در هر فرد متفاوت است. در قسمت میانی آن حفره ای قرار دارد که به اندازه یک سر سوزن تا به اندازه وارد شدن یک بند انگشت نیز می باشد که در هر فردی متفاوت است.

ناحیه تناسلی داخلی

ناحیه تناسلی داخلی متشکل از چند قسمت می باشد که عبارت است از:

واژن

یک بخش انعطاف پذیر می باشد و ممکن است بین ۸ تا ۱۲ سانتی طول داشته باشد. در هنگام تحریک جنسی پهنای آن تغییر می یابد و بعد از آرامش به حالت قبل باز می گردد.

رحم

رحم یا زهدان یک عضو ماهیچه ای است که شبیه به گلابی می باشد که در ناحیه لگن بین مثانه و رکتوم قرار دارد.اندازه آن در حالت طبیعی بین هشت در پنج سانتی متر است که یک عضو مهم در بارداری بانوان می باشد.

ناحیه تناسلی داخلی

ناحیه تناسلی داخلی

گردن رحم (سرویکس یا دهانه رحم)

رحم به واسطه سرویکی یا دهانه نگه داشته می شود و قابل لمس است. دهانه رحم در انتهای واژن قرار گرفته که طول آن بین شش تا هفت سانتی متر می باشد.

لوله های فالوپ ( لوله های تخمک بر)

لوله های فالوپ انعطاف پذیری بالایی دارند و بسیار ظریف می باشند که ظرافت آن ها به اندازه یک تار مو می باشد و از قسمت بالایی رحم شروع می شوند تا تخمدان ها ادامه دارند.

تخمدان ها

دو غده بادامی شکل که تقریبا ۴ سانتی متر می باشند و توسط رباط نازک به رحم متصل می شوند.

لابیاپلاستی چیست؟

جراحی لابیاپلاستی، در حقیقت جراحی کوچک کردن بالشتک های دو طرف واژن است. لابیاپلاستی کمک می نمایید تا در صورت ناراضی بودن از ظاهر ناحیه تناسلی خارجی خود ظاهر آن را تغییر دهیم. جراحی لابیاپلاستی یکی از شایعترین جراحی های زیبایی زنان است که به دو روش لیزر و جراحی سنتی قابل انجام است.

جراحی لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی

دلایل انجام لابیاپلاستی

دلایل بسیار برای انجام این جراحی وجود دارد، گاهی بزرگی بیش از حد در لابیاها ممکن است مشکلات فراوانی برای بانوان ایجاد کند. از جمله این مشکلات می توان به ایجاد درد در هنگام دوچرخه سواری، اسب سواری و یا حتی به هنگام پوسیدن شلوار اشاره نمود.

انواع روش های لابیاپلاستی

لابیاپلاستی به دو روش لیزر و جراحی انجام می گردد و انتخاب روش جراحی بسته به شرایط فرد و صلاح دید جراح زیبایی زنان متفاوت می باشد.

روش های جراحی لابیاپلاستی

روش های جراحی لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی در اتاق عمل انجام می گردد. به طور معمول افرادی که لابیاهای بزرگ و ضخیمی دارند کاندید مناسبی برای جراحی لابیاپلاستی می باشند.

جراحی لابیاپلاستی را می توان همزمان با جراحی تنگ کردن واژن انجام داد. افرادی که تحت جراحی لابیاپلاستی قرار می گیرند بایستی یک روز در بیمارستان بستری باشند و به طور معمول این افراد دوره نقاهت طولانی تری نسبت به روش لابیاپلاستی با لیزر خواهند داشت.

نکته ای که در این جراحی لابیاپلاستی بایستی به آن دقت نمایید این است که پس از اتمام برش های انجام شده ناحیه تناسلی نیاز به بخیه خواهد بود.

لابیاپلاستی با لیزر

لابیاپلاستی با لیزر یک جراحی سرپایی است که پس از انجام نیازی به بستری شدن نخواهد بود. به طور معمول افرادی که لابیاهای با ضخامت کمتری دارند می توانند کاندید مناسبی برای این جراحی باشند.

به طور معمول در لابیاپلاستی با لیزر بخیه ای زده نمی شود زیرا دستگاه لیزر ناحیه خونریزی را مسدود می نمایید، لذا نیازی به بخیه نخواهد بود.

لابیاپلاستی با لیزر را می توان به همراه سایر اعمال جراحی زیبایی همچون سفید کردن واژن با لیزر، رفع موهای زائد و تنگ کردن واژن انجام داد.

کاندید مناسب لابیاپلاستی

یکی از سوالات رایج این است که، چه افرادی می توانند کاندید مناسبی برای جراحی لابیاپلاستی باشند.

 • افرادی که از زیبایی لابیاهای خود ناراضی هستند
 • شلی بیش از حد لابیاها و ایجاد مشکلات در زمان تماس جنسی
 • عدم قرینگی در لابیاها
 • ایجاد مشکلاتی در زمان فعالیت های ورزشی همچون سوارکاری و دوچرخه سواری
 • بروز مشکلاتی همچون درد در لابیاها در زمان استفاده از لباس های تنگ
برای آنکه بدانید کاندید جراحی لابیاپلاستی هستید،می توانید به مشاهده صحبت های دکتر افسانه مهرنامی در ویدئو ذیل بپردازید.

سن مناسب جراحی لابیاپلاستی

بهترین زمان برای انجام عمل لابیاپلاستی چه به صورت جراحی سنتی و یا لیزر بهتر است پس از سن بلوغ انجام گردد. انجام این جراحی قبل از رسیدن بلوغ به دلیل عدم تکامل جسمی بهتر است انجام نگردد.

مراقبت های قبل از لابیاپلاستی

قبل از لابیاپلاستی نیاز به مراقبت های خاصی نمی باشد. تنها کافی است استحمام نموده و نظافت فردی را رعایت نمایید.

اما نکته ای که بسیار جالب است بدانید آن است که در صورت ابتلا به هر گونه بیماری همچون عفونت زنان جراح زیبایی زنان را مطلع سازید تا زمان درمان کامل بیماری جراحی به تعویق افتد.

به مدت یک هفته قبل از جراحی از پمادهایی جهت تیرگی پوست استفاده نشود.

انجام آزمایش های همچون آزمایش خون و تست پاپ اسمیر قبل از جراحی با صلاح دید جراح زیبایی زنان ضروری است.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

مراقبت های پس از عمل لابیاپلاستی از مهمترین عواملی هستند که در نتیجه جراحی تاثیر گذار خواهند بود. اما پس از جراحی به رعایت چه توصیه ها و نکاتی باید بپردازیم، در ادامه به شرح کامل مراقبت های پس از جراحی لابیاپلاستی می پردازیم.

استحمام پس از جراحی لابیاپلاستی بعد از ۷۲ ساعت امکان پذیر است. زیرا ناحیه جراحی شده پس از این زمان آب به آن نفوذ نمی کند و لذا استحمام بلامانع خواهد بود.

تماس جنسی پس از جراحی لابیاپلاستی به دلیل آنکه ممکن است به ناحیه جراحی شده فشار وارد نمایید لذا بهتر است حداقل به مدت یک هفته از برقراری تماس جنسی بپرهیزید.

انجام فعالیت های سنگین پس از جراحی لابیاپلاستی پس از یک هفته بلامانع است.

استفاده از کمپرس سرد جهت کاهش تورم ناشی از جراحی لازم خواهد بود.

مصرف داروها و در صورت درد استفاده از مسکن با صلاح دید پزشک توصیه می شود.

استفاده از لباس های آزاد پس جراحی جهت پیشگیری از ایجاد مشکلاتی همچون درد ضروری است.

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

عوارض ناشی از لابیاپلاستی

هر اعمال جراحی زیبایی با عوارضی همراه است. در حالت کلی عوارض تقسیم بندی می شود. برخی از عوارض جانبی همچون درد، خونریزی و عفونت وجود دارد که این عوارض موقتی بوده و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می گردد.

اما برخی از عوارض ناشی از جراحی است که این عوارض همچون عدم قرینگی، آسیب به کلیتوریس و … می باشد، که یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب جراح زیبایی زنان می باشد. زیرا جراح نقش بسزایی در نتیجه جراحی به همراه خواهد داشت. لذا برای پیشگیری از بروز چنین عوارضی بهتر است در انتخاب خود دقت نموده و مشورت نمایید.

سوالات متداول جراحی لابیاپلاستی

لابیاپلاستی با جراحی بهتر است یا لیزر؟

از شایع ترین سوالاتی که افراد می پرسند این است که لابیاپلاستی با لیزر بهتر است یا جراحی؟ بایستی گفت هر دو روش لابیاپلاستی، روش های خوبی هستند و در حقیقت متخصص زنان با توجه به شرایط بیمار و ارزیابی های انجام شده تصمیم می گیرد کدام روش مناسب تر خواهد بود.

در صورتی که لابیاها بسیار بزرگ و ضخامت آن زیاد باشد ترجیح داده می شود برای افراد با چنین شرایطی جراحی لابیاپلاستی در اتاق عمل انجام شود، ولی اگر لابیاها بسیار بزرگ و ضخیم نباشند می توانیم از لیزر استفاده نماییم.

آیا دختران باکره هم می توانند لابیاپلاستی انجام دهند؟

جراحی لابیاپلاستی بر روی ناحیه تناسلی خارجی انجام می گردد و باکره بودن ممانعتی با انجام این جراحی ندارد زیرا پرده بکارت در قسمت ناحیه تناسلی داخلی قرار دارد و این جراحی هیچ گونه آسیبی را به آن وارد نمی کند. لذا دختران باکره در صورت وجود هر گونه مشکل و نازیبایی در ناحیه تناسلی خود می توانند عمل لابیاپلاستی را انجام دهند.

آیا لابیاپلاستی باعث کاهش میل جنسی می شود؟

خیر، این جراحی نه تنها باعث کاهش میل جنسی نمی گردد، بلکه با انجام لابیاپلاستی می توانیم شاهد افزایش میل جنسی نیز باشیم.

                 برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه تاثیر لابیاپلاستی بر میل جنسی مراجعه نمایید.
در جراحی لابیاپلاستی از بیهوشی استفاده می شود؟

جراحی لابیاپلاستی را می توان به دو صورت بیهوشی عمومی و بی حسی موضعی انجام داد که این امر بسته به نوع روش انجام جراحی متفاوت می باشد. در صورتی که لابیاپلاستی با جراحی انجام گردد، نیاز به بیهوشی عمومی خواهد بود و اگر لابیاپلاستی با لیزر انجام گردد تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد.

چه عواملی سبب تغییر لابیاها می گردد؟

دلایل مختلفی سبب می شود تا در لابیاها تغییراتی ایجاد شود که این دلایل عبارت است از:

 • افزایش سن
 • استفاده بیش از حد از لباس های تنگ
 • فعالیت های ورزشی همچون دوچرخه سواری و سوارکاری
 • اضافه وزن یا چاقی
 • تغییرات هورمونی همچون زایمان
 • بیماری های مزمن مانند: دیابت
 • و …
آیا انجام لابیاپلاستی در دوران شیردهی امکان دارد؟

جراحی لابیاپلاستی در دوران شیردهی بلامانع است. لابیاپلاستی یک جراحی است که اثر دائمی داشته و زمانی که انجام می گردد نیازی به تکرار نخواهد داشت. اما برای آگاهی بیشتر در خصوص زمان مناسب انجام جراحی لابیاپلاستی می توانید به صفحه مورد نظر مراجعه نمایید.

           برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه زمان مناسب لابیاپلاستی پس از زایمان مراجعه نمایید.

هزینه لابیاپلاستی

هزینه جراحی لابیاپلاستی با توجه به برخی عوامل همچون روش جراحی متفاوت می باشد. لذا در جلسه مشاوره بعد از معاینه شما توسط جراح زیبایی زنان، هزینه جراحی مشخص می گردد.

نکته آخر

جراحی لابیاپلاستی از شایعترین جراحی های زیبایی زنان به شمار می آید. به طور معمول این جراحی بدون درد است و هیچ گونه تاثیر منفی بر روی میل جنسی نخواهد داشت. عمل لابیاپلاستی به دو صورت جراحی و لیزر قابل انجام است که نوع روش جراحی با توجه به شرایط فرد متفاوت می باشد و نمی توان قبل از معاینه حضوری و بررسی های لازم نوع آن را مشخص نمود.

راه های ارتباطی با دکتر افسانه مهرنامی:
شماره های تماس: ۶۶۹۳۳۹۰۶ – ۶۶۹۳۳۸۶۹
صفحه اینستاگرام: DrAfsanehMehrnami

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

One thought on “لابیاپلاستی

 1. ziba - می 12, 2020 در 5:56 ق.ظ

  سلام خانم دکتر من لابیاهای نامتقارن دارم می تونم با لیزر جراحی کنم و اینکه لیزر فقط در یک جلسه انجام میشه نیاز به تکرار جلسه نیست؟

  پاسخ

پاسخ

5 × 3 =

Call Now Button