info@drmehrnami.com   66933869-66933906 (021)

چسبندگی رحم چیست و چگونه درمان میشود؟

چسبندگی رحم

چسبندگی رحم یا سندرم آشرمن یک بیماری رحمی است که به ندرت اتفاق می افتد و این بیماری شامل چسبندگی های داخل رحم می باشد که به دلایل مختلفی اتفاق می افتد.

شدت میزان چسبندگی های داخل رحمی متفاوت بوده و در نواحی دیواره های قدامی و خلفی واژن بروز کند. هر کدام از این چسبندگی ها می تواند کم، زیاد، پراکنده یا به هم متصل باشند.

چسبندگی رحم چیست و چگونه درمان میشود؟

چسبندگی رحم چیست و چگونه درمان میشود؟

شیوع چسبندگی رحم

بیماری چسبندگی رحم در افرادی که سقط مجدد داشته و یا تحت کورتاژ های خطرناک قرار گرفته اند، شیوع بیشتری دارد . لازم است بدانید تشخیص بیماری کمی پیچیده بوده و با انجام سونوگرافی قابل تشخیص نخواهد بود.

دلیل بروز بیماری چسبندگی رحم

به طور معمول بیماری چسبندگی داخل رحمی به دلایل مختلفی ایجاد می شود. در صورت وجود هر نوع آسیبی به ناحیه آندومتر و وجود سقط های مکرر و ناکامل این بیماری بروز می کند. در واقع زمانی که فرد سقط داشته باشد ولی بخشی از جفت باقی مانده باشد، در این زمان خونریزی و چسبندگی های رحمی ایجاد می شود.

همچنین بروز مشکلاتی همچون فیبروم های رحمی و داشتن زایمان سزارین می تواند موجب بروز این بیماری شود. در مواردی انجام جراحی باز می تواند زمینه ساز ابتلا به بیماری چسبندگی های رحمی شود، در صورتی که مجبور به انجام جراحی ها و درمان ناهنجاری ها و مشکلات رحمی هستید احتمال وجود این بیماری وجود خواهد بود.

علائم چسبندگی داخل رحمی

بیماری چسبندگی های داخل رحمی می تواند در مواردی بدون علامت بوده و در مواردی دیگر با علائمی همچون ذیل بروز کند.

  • ناباروری
  • سقط های مکرر
  • اختلال در قاعدگی
  • درد های لگنی
  • انقباضات رحمی

تشخیص چسبندگی داخل رحمی

روش های تشخیصی بسیاری می تواند کمک نماید تا بیماری چسبندگی داخل رحمی تشخیص داده شود، که در ادامه به آن ها می پردازیم.

هیستروسکوپی

یکی از دقیقترین روش تشخیصی هیستروسکوپی می باشد، که در این روش می توان با کمک ابزار هیستروسکوپ به بررسی دقیق ناحیه داخلی واژن پرداخت.

سونوهیستروگرافی

در این روش تشخیصی محلولی از نمک که معمولا به صورت مایع می باشند به بدن تزریق شده و در نهایت توسط سونوگرام ناحیه داخلی رحم مورد بررسی قرار می گیرد