info@drmehrnami.com   66933869-66933906 (021)

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

سرطان پستان

یکی از شایعترین سرطان ها در میان زنان سرطان پستان است، زمانی که سلول ها رشد غیرطبیعی داشته باشد این روند می تواند منجر به بروز بیماری سرطان سینه شود. زمانی که فرد مبتلا به این بیماری شود تفاوتی بین بدخیم یا خوش خیم بودن آن وجود ندارد و سرعت رشد و تکثیر سلول ها در هر دو نوع تومور خوش خیم و بدخیم یکسان می باشد.

آنچه باید در مورد سرطان سینه بدانیدآنچه باید در مورد سرطان سینه بدانید

آنچه باید در مورد سرطان سینه بدانید

تفاوت بین تومورهای خوش خیم و بدخیم

همان طور که ذکر شد، سرعت رشد تومورهای خوش خیم و بدخیم هر دو به یک صورت است و تنها تفاوت بین این دو، روند زیاد شدن سلول هاست، در تومورهای خوش خیم تکثیر سلول ها پس از مدتی متوقف می شود در صورتی که در تومورهای بدخیم رشد غیرقابل کنترل خواهد بود.

لازم است بدانید، در صورتی که سرطان درمان نشود، وجود تومورهای بدخیم یا سرطان می تواند بر روی تمامی قسمت های بدن تاثیر بگذارد در صورتی که تومورهای خوش خیم بدین صورت نخواهند بود.

علائم سرطان پستان

به طور معمول سرطان پستان با علائم و نشانه های همراه خواهد بود، در صورتی که با این نشانه ها آشنایی داشته باشید و با تشخیص به موقع می توانید از پیشرفت بیماری بکاهید. این بیماری با علائم و نشانه های همچون ذیل همراه خواهد بود که عبارت است از:

  • فرورفتگی
  • زخم اطراف نوک سینه
  • ترشح غیر عادی از نوک سینه
  • احساس درد یا التهاب
  • تغییر شکل نوک سینه : کشیده شده نوک سینه به داخل
  • بزرگ تر و نمایان شدن رگ ها
  • تغییر شکل در پوست سینه: زخم شدن و پرتقالی شدن
  • برآمدگی
  • تغییر در اندازه و شکل سینه
  • احساس کردن توده سخت در ناحیه سینه

دلایل ابتلا به سرطان پستان

عوامل بسیاری می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد که این عوامل عبارت است از:

ژنتیک، ناباروری، بلوغ زودهنگام، یائسگی دیرهنگام، زایمان پس از سن ۳۵ سالگی، مصرف زیاد چربی، اضافه وزن پس از دوره یائسگی، سابقه بیماری های خوش خیم سینه، تابش مستقیم اشعه بر روی قفسه سینه و … می باشد.

لازم است بدانید که این عوامل منجر به بروز سرطان پستان نمی شود، بلکه می تواند احتمال این بیماری را افزایش دهد.

دکتر افسانه مهرنامی جراح زیبایی زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران می توانید با شماره های ۶۶۹۳۳۹۰۶ – ۶۶۹۳۳۸۶۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر افسانه مهرنامی مراجعه کنید .

تشخیص سرطان پستان

روش های تشخیصی بسیاری وجود دارد، اما بهترین روش های تشخیص بیماری سرطان پستان انجام خودآزمایی، معاینه و ماموگرافی سینه می باشد. لازم است بدانید در صورتی که این بیماری در مراحل اولیه و به موقع تشخیص داده شود قابل درمان و کنترل خواهد بود.

درمان سرطان پستان

درمان با توجه به شدت بیماری متفاوت بوده، همچنین نتیجه درمان بسته به شدت بیماری متغیر می باشد. روش درمان بیماری سرطان پستان در گذشته به صورت جراحی بوده در صورتی که این روش درمان با اثرات روحی و روانی همراه بوده است، امروزه از جراحی با عنوان یک رکن اساسی استفاده می شود اما توده سرطانی با یک حاشیه مناسب برداشته می شود.

در صورتی که بیماری درمراحل اولیه تشخیص داده شود، درمان به صورت جراحی خواهد بود. با این تفاوت که تنها توده برداشته و بافت سینه حفظ خواهد شد. اما برخی از اوقات با توجه به شرایط فرد پزشک مجبور به برداشتن کامل بافت سینه می شود، زیرا احتمال انتشار سرطان به بافت های دیگر بدن وجود خواهد داشت.

کلام آخر

سرطان پستان یکی از شایعترین نوع سرطان است که با تشخیص به موقع می توان به درمان این عارضه پرداخت. در صورت داشتن هر کدام از این سریعا به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید تا از پیشرفت بیماری بکاهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر افسانه مهرنامی

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک