تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان یک مشکل هورمونی است که در مواردی می تواند منجر به ناباروری در زنان شود . به طور طبیعی بین غده هیپوتالاموس و هیپوفیز مغز و رحم و تخمدان در طول سیکل عادت ماهیانه یک هماهنگی وجود دارد، ترشح یک تعداد هورمون ها از مغز باعث می شود در تخمدان فولیکول ها آماده شوند برای اینکه در نهایت یک یا دو تا فولیکول بالغ شده و آزاد شود و در عین حال رحم هم تحت تاثیر همان هورمون ها ضخامت پیدا می کند، ترشحات آن زیاد می شود و آماده می شود که این فولیکول آزاد شود و با اسپرم ترکیب شود و برای لانه گزینی جنین شرایط مساعدی را فراهم کند .

حال اگر اسپرم و تخمکی که آزاد شده با هم ترکیب شوند بارداری اتفاق می افتد و در غیر این صورت دیواره رحم فرو می ریزد هورمون ها افت می کند و دوباره سیکل قاعدگی از سر گرفته می شود .

افرادی که مبتلا سندرم تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک هستند باید توجه نمایند اگر درمان را پی گیری نکنند در ریسک ابتلا به یک تعداد سرطان ها همانند: سرطان پستان، سرطان تخمدان و سرطان رحم هستند .

لازم به چند نکته اشاره شود، چاقی یکی از علائم ابتلا به بیماری تنبلی تخمدان است، ولی لزوما تمام افرادی که دچار تنبلی تخمدان هستند چاق نیستند بنابراین تعجب نکنید اگر شخصی لاغر و از این بیماری رنج می برد .

در ضمن این بیماری جنبه ی ژنتیکی دارد و خیلی اوقات مشاهده می کنیم که این علائم در یک خانواده (مادر، دختر،  خواهر، خاله ) دیده می شود .

آیا تنبلی تخمدان باعث نازایی میشود؟

آیا تنبلی تخمدان باعث نازایی میشود؟

چه عواملی موجب عدم تخمک گذاری می شود ؟

هرعاملی که باعث عدم تخمک گذاری گردد می تواند موجب شود تا این سیکل بهم ریزد یکی از بیماری های شایع که این حالت را ایجاد می کند سندرم تخمدان پلی کیستیک و یا به اصلاح عامیانه تنبلی تخمدان است . کمبود یک تعداد از آنزیم ها باعث می شود این فولیکول آزاد نشود و این روند اتفاق نیفتد .

علائم بالینی تنبلی تخمدان

  • اضافه وزن و چاقی
  • ریزش مو
  • موهای کم پشت و نازک
  • موهای زائد

در نواحی بین سینه ها، کشاله ران، چانه، دور سینه این موهای زائد وجود دارد . در واقع موهای زائد ضخامتی به اندازه موهای زائد زیر بغل یا عانه دارد و با پر مویی معمول که در نژاد آسیایی دیده می شود متفاوت است .

  • جوش زدن صورت
  • عقب افتادن سیکل قاعدگی

دیر به دیر اتفاق افتادن پریود شدن سبب می شود تا ضخامت رحم زیاد شده و پریود با حجم زیاد و وحشتناک اتفاق افتد . ممکن است با سایر بیماری ها همراهی داشته باشد، این افراد مستعد دیر باروری یا ناباروری هستند و می توانند در دراز مدت به دیابت معمول، دیابت بارداری، فشار خون بالا مبتلا شوند .

تشخیص تنبلی تخمدان

روش های متعددی به منظور تشخیص بیماری های زنان وجود دارد، اما یکی از بهترین روش های تشخیص سونوگرافی می باشد که این بیماری با این روش تشخیصی قابل شناسایی خواهد بود . در نمای سونوگرافی تعداد زیادی فولیکول های ریز در محیط تخمدان دیده می شود . حجم تخمدان معمولا زیاد است و تخمدان این افراد بزرگ و صدفی است .

در آزمایشگاه ممکن است هورمون های جنسی و یا هورمون های مردانه در این افراد بالا باشد و مجموع این علائم و یافته های رادیولوژی و آزمایشگاهی منجر به تشخیص بیماری می شود .

رعایت چه نکاتی در این بیماران ضروری است ؟

مهمترین عامل در بیماران تنبلی تخمدان تغییر سبک زندگی می باشد . در صورتی که دچار اضافه وزن هستند، سعی کنند وزن خود را متناسب نگه دارند و فعالیت های ورزشی انجام دهند و حداقل هفته ای سه بار پیاده روی تند داشته باشند . از فست فود، مواد چرب و شیرینی دوری کنند و به جای آن از لبنیات، سبزیجات، گوشت سفید و میوه های تازه استفاده نمایند .

در کنار تغییر سبک زندگی می توان از داروهای هورمونی بهره بگیرید . خیلی از بانوان هستند که به کمک پروژسترون یا قرص های خوراکی پروژسترون می توانند پریود شوند و یک تعداد داروهای دیگر که کمبود آنزیمی داخل تخمدان را می تواند جبران نماید یکی از داروهای شایع که استفاده می شود متفورمین است البته امروزه همانند گذشته به این دارو توجه زیادی نشده اما قبلا با آن توجه زیادی می شد . این دارو، داروی ضد قندخون است که سبب تحریک پذیری تخمدان می شود .

دکتر افسانه مهرنامی جراح زیبایی زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران می توانید با شماره های ۶۶۹۳۳۹۰۶ – ۶۶۹۳۳۸۶۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر افسانه مهرنامی مراجعه کنید .

درمان موهای زائد در افراد مبتلا به تخمدان پلی کیستیک

در مورد درمان موی زائد در افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک از داروی به نام اسپیرونولاکتون یا داروهای دیگر ممکن است استفاده شود ولی درمان قطعی موهای زائد استفاده از لیزر می باشد .

آیا مصرف داروهای ضد بارداری اثر سوء بر روی باروری دارد ؟

یکی از سوالات شایع که همیشه مراجعین مبتلا می پرسند این است که آیا استفاده از داروهای جلوگیری که به منظور درمان تجویز می شود اثر سوء روی باروری افراد می گذارد ؟ چون اکثر این افراد در دوره سنی ۱۶ تا ۳۶ سال هستند نگران اند، گاهی برای مصرف این داروها مقاومت دارند، لذا باید گفت اگر درمان نشوند اثر سوء بر روی باروری آن ها خواهد داشت و ریسک ابتلا به کنسرها، فشار خون، دیابت و … در آنان بالا می رود . بنابراین زمانی که داروی به منظور درمان تجویز می شود بهتر است آن را کامل و درست استفاده نمایند .

کلام آخر

نکته مهم دیگر این است، این افراد مستعد ابتلا به کیست تخمدان هستند زمانی که فولیکول به راحتی نتواند در آن افراد آزاد شود، داخل تخمدان می ماند و تبدیل به کیست می شود این کیست ها ممکن است بزرگ و دردناک شوند و حتی در مواردی پاره شوند و نیاز به عمل اورژانسی باشند . بنابراین باید این افراد با سونوگرافی بیماری خود را پیگیری نمایند تا به این حد نرسند و مصرف قرص های جلوگیری می تواند از ایجاد این گونه کیست ها جلوگیری نماید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر افسانه مهرنامیمشاهده نوشته ها

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسواتس آپ