info@drmehrnami.com   66933869-66933906 (021)

آیا ویروس HPV می تواند سرطان زا باشد؟

آیا ویروس HPV می تواند سرطان زا باشد؟

ویروس اچ پی وی بیش از صد نوع می باشد و به دو دسته کم خطر و پرخطر تقسیم بندی می شود. در حقیقت نوع کم خطر آن عامل ایجاد ضایعات گوشتی بدون خارش و درد در ناحیه تناسلی است که این ضایعات زگیل تناسلی نام دارند. نوع پرخطر این نوع ویروس می تواند عامل ایجاد سرطان دهانه رحم، سرطان ولو و واژن، سرطان مقعد در زنان و مردان یا عامل ایجاد سرطان آلت تناسلی در مردان باشد.

شایعترین نوع ویروس hpv که کم خطر بوده و منجر به ایجاد زگیل تناسلی می شود، نوع شش و یازده است. همچنین شایعترین نوع این ویروس که می تواند عامل ایجاد بدخیمی باشد، نوع شانزده و هجده می باشد.

به همین منظور واکسنی که تولید شده در واقع بر علیه این چهار نوع است، زیرا بیشترین درصد ابتلا به این بیماری در تمامی جهان این چهار نوع از ویروس hpv می باشد.

تشخیص ویروس اچ پی وی

یکی از روش های تشخیصی زگیل تناسلی تست پاپ اسمیر است، زمانی که تست پاپ اسمیر گرفته می شود، بهتر است در همان زمان درخواست بررسی نوع اچ پی وی صورت گیرد. در آزمایشگاه با انجام روش PCR می توان تشخیص داده شود که به زگیل تناسلی مبتلا هستید یا خیر و نوع آن چیست.

زگیل تناسلی در دختران باکره چگونه درمان می شود؟

یکی از سوالات شایع در میان عموم دختران جوان این گونه است که آیا یک دختر باکره می تواند به زگیل تناسلی مبتلا شود؟ بلکه بایستی بدانید که برای ابتلا به زگیل تناسلی نیاز به دخول کامل نیست، تماس پوست با پوست در افراد می تواند منجر به انتقال آلودگی در افراد شود.

جالب است بدانید که درمان در دختران باکره و خانمی که بکارت ندارد، تفاوتی با یکدیگر ندارد. روش های درمان با یکدیگر متفاوت است و روش های درمان مختلفی وجود دارد که بسته به برخی عوامل نوع درمان تغییر می کند.

روش های درمان بیماری زگیل تناسلی؛ دارودرمانی، کرم های موضعی، لیزر، کرایوتراپی و کوتر می توان استفاده نمود. در حقیقت این نوع روش های درمان ارتباطی با بکارت فرد ندارد. البته در اکثر افراد زیر سی سال سیستم ایمنی ظرف مدت زمان دو سال با آن ویروس مقابله می کند و آن را هضم می نمایید.

توصیه متخصصین زنان و زایمان به خانم های زیر سی سال این است که، حتما از واکسن گارداسیل که در واقع واکسن ضد HPV است و علیه چهار نوع شایعی که بیماری ایجاد می کند استفاده نمایند. واکسن گارداسیل در سه نوبت در عرض شش ماه تزریق می شود.

آیا ویروس HPV می تواند سرطان زا باشد؟

آیا ویروس HPV می تواند سرطان زا باشد؟

آیا پس از درمان زگیل تناسلی احتمال عود مجدد وجود دارد؟

در صورتی که ویروس اچ پی وی در سلول های بدن زنده باشد، احتمال عود و بازگشت بیماری پس از درمان وجود خواهد داشت.

آیا تنها راه انتقال زگیل تناسلی، ارتباط جنسی است؟

از شایعترین راه انتقال بیماری زگیل تناسلی، تماس جنسی با فرد آلوده است. در صورتی که یکی از طرفین آلوده و مبتلا به ویروس اچ پی وی باشد، این بیماری انتقال می یابد. همچنین تماس پوست با پوست از دیگر راه های انتقال این ویروس می باشد.

آیا استفاده از کاندوم می تواند مانع از انتقال ویروس اچ پی وی شود؟

در صورت ابتلا به ویروس اچ پی وی استفاده از کاندوم نمی تواند مانع از انتقال این ویروس شود، زیرا تنها بخشی از ناحیه تناسلی پوشانده و مخافظت می شود و نواحی اطراف ناحیه تناسلی همچون عانه در زمان تماس جنسی می تواند منتقل دهنده این ویروس باشد.

آیا زگیل تناسلی در بارداری مانعی ایجاد می کند؟

زگیل تناسلی برخلاف ویروس HIV مانعی برای زنان باردار ایجاد نخواهد کرد، اما با اینکه خطری را بهمراه ندارد، بهتر است زایمان سزارین انجام شود. گاهی اوقات ممکن است ضایعاتی در مجرای زایمان وجود داشته باشد، که در این صورت بهترین گزینه انجام زایمان سزارین خواهد بود.

دکتر افسانه مهرنامی جراح زیبایی زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران می توانید با شماره های ۶۶۹۳۳۹۰۶ – ۶۶۹۳۳۸۶۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر افسانه مهرنامی مراجعه کنید .

روش های درمان زگیل تناسلی

دارو درمانی زگیل تناسلی

از انواع دارو ها و کرم های موضعی می توان به منظور درمان زگیل تناسلی استفاده نمود، اما این روش درمان بهتر است به مدت طولانی استفاده نگردد و دوره درمان محدود به یک تا سه ماه باشد.

کرایوتراپی زگیل تناسلی

کرایوتراپی یا منجمد کردن یکی از روش های درمان زگیل تناسلی است که تاثیرات درمانی بسیار بالایی دارد و از نظر هزینه مقرون به صرفه می باشد.

در این روش درمانی با استفاده از تکنیک سرما و انجماد ضایعات گوشتی زگیل تناسلی درمان می شود. لازم به ذکر است، در زمان درمان وجود تاول های خفیف و درد طبیعی است که با گذشت زمان برطرف خواهد شد.

لیزردرمانی زگیل تناسلی

در لیزردرمانی با استفاده از گرما و پرتوهای لیزر به صورت مستقیم به رفع و درمان این گونه ضایعات می پردازیم. در صورتی که عمق نفوذ پرتو لیزر کمتر از یک میلی متر باشد احساس سوزش و درد بسیار کم خواهد بود.

جراحی زگیل تناسلی

در صورتی که اندازه ضایعات گوشتی زگیل های تناسلی بزرگ باشد و هیچ کدام از روش های درمانی فوق موثر نباشد، در چنین مواقعی بهترین درمان، جراحی خواهد بود.

هزینه درمان زگیل تناسلی چقدر است؟

هزینه درمان با توجه به اندازه زگیل تناسلی، تعداد آن، ناحیه ایجاد شده و نوع روش درمان متفاوت خواهد بود. لذا با توجه به چنین عواملی به هیچ عنوان نمی توان هزینه ی دقیقی را قبل از بررسی های لازم مشخص نمود. به همین منظور برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه درمان زگیل تناسلی بهتر است به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

کلام آخر

زگیل تناسلی یک بیماری کشنده نیست و در صورتی که به نوع های بدخیم مبتلا شده باشید، می تواند خطراتی همچون ابتلا به سرطان را برای فرد به همراه داشته باشد، از شایعترین بیماری های مقاربتی زگیل تناسلی می باشد. عموما زگیل تناسلی داخلی به نسبت خارجی از اهمیت بیشتری برخوردار است. همچنین میزان تاثیر گذاری ویروس اچ پی وی بسیار حائز اهمیت می باشد. در صورتی که به این بیماری مشکوک بودید می توانید با مراجعه به متخصص زنان و زایمان از پیشرفت این بیماری بکاهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر افسانه مهرنامی

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک