مسمومیت در بارداری

دوران بارداری از مهمترین دوران برای هر مادر است. سلامتی جنین و مادر در دوران بارداری از مهمترین عواملی است که در این دوران حساس بایستی مورد توجه قرار گیرد. آگاهی مادران و رعایت مراقبت های دوران بارداری بسیار حائز اهمیت است.

بانوان جوانی که قصد انجام بارداری را دارند بهتر است، قبل از این دوران آشنایی کامل بدست آورند تا دوران بارداری را به دور از هر گونه استرس و بیماری سپری نمایند. به همین منظور ما قصد داریم برای آشنایی بیشتر مادران جوان که قصد بارداری دارند در خصوص مسمومیت های دوران بارداری مطالبی را ارائه دهیم.

 

یکی از اضلاع مثلث مرگبار جهانی که ممکن است گریبان گیر خیلی از زنان باردار شود مسمومیت بارداری است. این مثلث سه ضلع دارد که شامل: عفونت، خونریزی و مسمومیت بارداری است.

مسمومیت بارداری یا پریک لمسی به افزایش فشار خون (بالای ۱۴ روی ۹) بعد از هفته بیست بارداری گفته می شود که همراه با دفع پروتئین داخل ادرار است که می تواند عوارض بسیاری داشته باشد، اگر فشار خون بالای ۱۶ روی ۱۱ رود ممکن است یک تعداد فاکتورهای خونی مختل شود. فاکتورهای همانند فاکتورهای انعقادی و عملکرد کلیه و مغز برهم بریزد و در نوع بسیار شدید آن تشنج رخ دهد و حتی خطر مرگ را بهمراه دارد.

در صورت ابتلا به مسمومیت بارداری چه باید کرد؟

افزایش فشار خون در دوران بارداری به دلیل یک نوع حساسیت مادر نسبت به پرزهای جفتی است که البته علل دیگری وجود دارد ولی تاکنون ناشناخته می باشد. این اتفاق در زنان بارداری که برای اولین بار است که تجریه بارداری را دارند بیشتر اتفاق می افتد.

در حقیقت این افزایش فشار خون ناگهانی است و در مواردی ممکن است این افزایش فشار خون از ۱۴ بالاتر نرود، ولی اگر فرد نسبت به فشار خون معمول روزانه با افزایش فشار خون مواجه شود می تواند، این اتفاق بیفتد و مشکلاتی را برای فرد ایجاد نمایید.

دکتر افسانه مهرنامی جراح زیبایی زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران می توانید با شماره های ۶۶۹۳۳۹۰۶ – ۶۶۹۳۳۸۶۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر افسانه مهرنامی مراجعه کنید .

درمان قطعی مسمومیت بارداری چیست؟

درمان قطعی مسمومیت بارداری زایمان است، در چنین مواقعی آن بچه و جفت باید خارج شوند تا هم مادر و بچه از خطر مرگ نجات پیدا کنند، بنابراین گه گاه پیش می آید یک نوزاد نارس را به منظور حفظ جان مادر و بعد اگر امکان آن بود به خاطر جان نوزاد، خارج نماییم.

بهترین روش برای زایمان در صورت پیدا کردن مسممویت بارداری زایمان طبیعی است ولی اگر به دلایل امکان زایمان طبیعی وجود نداشته باشد، زایمان سزارین انجام می گیرد.

چه زمانی به مسمومیت بارداری شک نماییم؟

اگر مادری ورم بیش از حد داشته باشد، البته لازم به ذکر است که ورم در دوران بارداری یک امر طبیعی است ولی اگر مادری متوجه شود در هفته بیش از نیم کیلو اضافه وزن پیدا می کند و همچنین گاهی با سوزش سر دل، تاری دید و احساس سردرد مواجه است بایستی سریعا به دکتر زنان مراجعه نمایید تا از لحاظ مسمومیت بارداری مورد بررسی قرار گیرد.

از مسمومیت بارداری چه میدانید؟

از مسمومیت بارداری چه میدانید؟

تشخیص قطعی مسمومیت بارداری چگونه اتفاق می افتد؟

زمانی که فرد به منظور تشخیص مسمومیت بارداری به متخصص زنان و زایمان مراجعه می نمایید، پزشک در این زمان معاینه کرده، سپس فشارخون از مادر گرفته شده و وضعیت جنین سنجیده می شود و تعدادی آزمایش خون و آزمایش ادرار بایستی مادر انجام دهد، تا تشخیص قطعی گردد. در اکثر موارد ممکن است یک علائم مشکوک موجب شود تا مادر بستری شده و مورد بررسی قرار گیرد.

کلام آخر

مسمومیت در دوران بارداری در ماه های آخر شایع تر است. آشنایی و رعایت برخی از عوامل در دوران بارداری بسیار ضروری است . در صورت داشتن هر گونه سوال حتما با متخصص زنان و زایمان مشورت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر افسانه مهرنامیمشاهده نوشته ها

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسواتس آپ