بارداری خارج از رحم

 

 

بارداری خارج از رحم یکی از بارداری های غیرطبیعی مطرح است که جز اورژانس های رشته زنان به شمار می آید. در طول بارداری خارج از رحم جنین به جای آنکه داخل رحم تشکیل شود در دیگر قسمت هایی همچون لوله رحمی، دهانه رحم، داخل شکم یا تخمدان تشکیل شده و رشد می کند.

قابل توجه است که شایعترین ناحیه که ممکن است بارداری خارج از رحم اتفاق افتد داخل لوله رحمی می باشد.

علائم بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم ممکن است گاهی بدون علامت و گاهی با علائم های متفاوتی همراه باشد، اما در صورتی که با علائم همراه باشد با چنین نشانه ها و علائمی مواجهه خواهیم بود که عبارت است از: درد در ناحیه دل، خونریزی به صورت کم، لکه بینی یا به صورت خونریزی زیاد خواهد بود.

بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم

آیا بارداری خارج از رحمی خطرناک است؟

با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های تشخیصی بسیاری وجود دارد که می تواند به تشخیص بیماری ها کمک نمایید، با پیشرفته شدن دستگاه های سونوگرافی این امکان وجود دارد که بتوان سن بارداری را در زمان کمتری تشخیص داد و به بررسی آن پرداخت.

ولی آنچه خطرساز خواهد بود آن است که تشخیص به موقع صورت نگیرد زیرا تشخیص دیرهنگام گاهی اوقات موجب می شود تا بارداری خارج از رحمی پاره شود یا خونریزی های داخل شکمی اتفاق افتد که در مواردی می تواند منجر به مرگ افراد شود و در چنین مواقعی درمان اورژانسی خواهد بود.

تشخیص بارداری خارج از رحمی

روش های تشخیصی بسیاری برای تشخیص بیماری ها وجود دارد اما آنچه می تواند کمک بسزایی در تشخیص این عارضه نمایید سونوگرافی واژینال می باشد، البته در ابتدایی بارداری زمانی که سایز ساک حاملگی کوچک است تشخیص کمی سخت تر خواهد بود.

اما دومین روش تشخیصی، بررسی هورمون های بارداری یا Beta HCG می باشد. به طور معمول در طول دوران بارداری این هورمون طی هر دو روز یکبار دو برابر می شود اما در صورتی که بارداری غیرطبیعی باشد و بارداری خارج از رحمی اتفاق افتاده باشد میزان این گونه هورمون ها کمتر از دو برابر خواهد بود و این میزان کمتر از حد انتظار افزایش خواهد یافت و این امر می تواند نشانه بارداری غیرطبیعی باشد.

چه عواملی منجر می شود تا فرد در معرض بارداری خارج از رحمی قرار گیرد؟

عوامل متعددی می تواند زمینه ساز ابتلا به بارداری خارج از رحمی شود. به طور معمول ابتلا به عفونت های مکرر رحمی ناشی از شرکای جنسی متعدد و عدم رعایت بهداشت که سبب افزایش احتمال عفونت می شود می تواند زمینه ساز ابتلا به بارداری خارج از رحمی شود.

چسبندگی های داخلی شکمی که ناشی از جراحی های مکرر ایجاد می شود می تواند میزان ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

استعمال دخانیات نظیر سیگار از عواملی است که سبب می شود تا حرکت های مژک های داخل لوله رحمی را کاهش دهد و سبب می شود تا تخمک در همان ناحیه باقی بماند و منجر به بارداری خارج از رحمی شود.

حاملگی خارج از رحمی

حاملگی خارج از رحمی

استفاده از IUD، پروژسترون، بستن لوله های رحمی و مصرف قرص های اورژانسی از عواملی هستند که می تواند زمینه ساز بارداری خارج از رحمی شود، لازم به ذکر است که تمامی این موارد جز روش های پیشگیری از بارداری می باشد که می تواند احتمال بارداری غیرطبیعی را افزایش دهد.

سابقه داشتن بارداری خارج از رحمی سبب می شود تا فرد به نسبت دیگر افراد ده برابر بیشتر در معرض ابتلا به این نوع بارداری قرار گیرد.

استفاده از دوش واژینال از ریسک فاکتورهای بارداری خارج از رحمی می باشد.

درمان بارداری خارج از رحمی

درمان بارداری خارج از رحمی با توجه به برخی از عوامل متفاوت می باشد، یکی از عواملی که می تواند بر روی درمان تاثیر بگذارد، زمان تشخیص خواهد بود. در صورتی که فرد با شرایطی همچون خونریزی داخل شکمی و با علائم دیگری همچون افت فشار و مختل شدن علائم حیاتی همانند خونریزی یا کم خونی شدید مواجهه خواهد بود که تمامی این موارد جز مواردی است که بایستی درمان اورژانسی انجام شود و فرد بدون اتلاف وقت سریعا تحت جراحی باز قرار گیرد زیرا در چنین شرایطی خطر مرگ وجود خواهد داشت.

اما اگر تشخیص زودهنگام رخ دهد به صورتی که جنین زیر سه تا چهار سانت باشد و قلب جنین تشکیل نشده باشد، همچنین با مشکلاتی همچون خونریزی داخل شکمی مواجهه نباشید یا هورمون های بارداری زیر ده هزار باشد در این چنین مواقعی می توان با تجویز داروهای شیمی درمانی بنام متوتریکساید به درمان پرداخت.

اما لازم است بدانید که مصرف این گونه داروها خطرناک خواهد بود و نمی توان در منزل تجویز نمود و درمان با این روش نیاز به پروتکل خاصی دارد. در نهایت پس از رسیدن به حد مطلوب می توان فرد را ترخیص نمود.

در صورتی که علائم و نشانه های ذکر شده را فرد نداشته باشد می تواند تحت جراحی قرار گیرد و همچنین اگر وضعیت طوری نباشد که اورژانسی طلقی شود می توان از لاپاراسکوپی و با ایجاد دو تا سه سوراخ اقدام به درمان حاملگی خارج از رحمی نمود.

گه گاه پیش می آید که فرد تحت درمان داروهای طبی قرار گیرد که اگر این روش درمانی موثر نباشد بهتر است از جراحی برای درمان استفاده نمود.

جراحی به دو صورت انجام می شود، نوعی از روش درمان سوراخ کردن لوله های رحمی یعنی سالپنگوستومی می باشد که در این روش درمانی می توان محتویات بارداری را خارج نمود.

گاهی اوقات مجبور خواهیم بود تا اقدام به برداشتن لوله های رحمی نماییم، زیرا چنین لوله های رحمی مرغوب نخواهد بود و برداشتن لوله ها کمک می نمایید تا ریسک ابتلا به بارداری خارج رحمی مجدد کاهش یابد.

کلام آخر

در نهایت بگوییم در صورتی که تشخیص به موقع اتفاق افتد خطری جان بیمار را تحت نخواهد کرد، همچنین در صورتی که در طول جراحی متخصص زنان و زایمان اقدام به برداشتن لوله های رحمی نمایید نگران نباشید زیرا هر یک از زنان دارای دو لوله رحمی و دو تخمدان می باشند که با وجود برداشتن یکی از آن ها امکان بارداری وجود خواهد داشت لذا نگران نباشید زیرا امکان بارداری با یک لوله رحمی و یا یک تخمدان نیز وجود خواهد داشت.

راه های ارتباطی با دکتر افسانه مهرنامی:
شماره های تماس: ۶۶۹۳۳۹۰۶ – ۶۶۹۳۳۸۶۹
صفحه اینستاگرام: DrAfsanehMehrnami

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر افسانه مهرنامیمشاهده نوشته ها

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسواتس آپ