باورهای غلط بهداشت ناحیه تناسلی زنان

باورهای غلط بهداشت ناحیه تناسلی زنان

 

 

باورهای غلط در جامع ما رواج دارد که این باورها سبب شده تا بیماری ها و مشکلات زنان را افزایش دهد. ما در این مقاله قصد داریم چند مورد از باور های غلط را در مورد بهداشت جنسی زنان را بررسی نماییم. برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید:

باورهای غلط بهداشت ناحیه تناسلی زنان

باورهای غلط بهداشت ناحیه تناسلی زنان

دوران قاعدگی

باورهای غلط در خصوص برخی مسائل در طول سیکل قاعدگی وجود دارد که در این بخش به آن می پردازیم:

استحمام در دوران قاعدگی

استحمام در دوران قاعدگی

اولین باور غلط که اکثریت افراد به آن عمل می کنند، استحمام نکردن در دوران قاعدگی است. در دوران قاعدگی به دلیل آنکه ناحیه تناسلی دائما مرطوب و خیس است، بیشتر در معرض باکتری ها و قارچ ها خواهند بود. بنابراین بهتر است در این دوران استحمام را فراموش نکنید زیرا بنا به موارد ذکر شده استحمام در این دوران یک امر ضروری است.

در دوران قاعدگی بایستی حتما پدهای بهداشتی را حداقل هر چهار تا شش ساعت یکبار عوض کنید، اگر از تامپون استفاده می کنید، تعویض تامپون را همانند پدهای بهداشتی عوض کنید. بهتر است شب ها از تامپون استفاده نکنید.

یک نکته بسیار مهم که بایستی رعایت نمایید این است که در این دوران نبایست تماس جنسی برقرار نمایید. برقراری تماس جنسی برای افراد در این دوارن ممکن است ناخوشایند باشد، همچنین می تواند تاثیر روحی بدی روی زوجین بگذارد و به دلیل آنکه انتهای عروق باز است و رحم در حال خونریزی ست، احتمال اینکه عفونت واژن ایجاد شود و این عفونت بالارونده باشد و تبدیل به یک عفونت کلی بدن شود زیاد خواهد بود

استفاده از کاندوم

یک باور غلط که در میان افراد وجود دارد این است که کاندوم باعث عفونت می شود، در صورتی که چنین نیست. کاندوم وسیله ای که علاوه بر جلوگیری از بارداری به افراد کمک می کند که جلوی خیلی از عفونت های جنسی مهم از جمله: هپاتیت b و ایدز را بگیرد.

استفاده از دوش واژینال 

یک باور غلط که از قدیم الایام در میان زنان رواج پیدا کرده این است که افراد برای رعایت بهداشت و همچنین پس از تماس جنسی از دوش واژینال استفاده می کردند.

استفاده از دوش واژینال

استفاده از دوش واژینال

در صورتی که این یک غلط مصطلح بیش نیست، دوش واژینال همانند: دیگر فاکتورها می تواند سبب ایجاد عفونت های بالارونده شود و حتی منجر به ایجاد حاملگی های خارج از رحمی شود. نه تنها از بارداری پس از تماس جنسی پیشگیری نمی کند، بلکه می تواند سبب بارداری خارج از رحمی شود.

عفونت های جنسی

یک باور غلط مصطلح در جوامع امروزی این است که تصور می کنند، افرادی که تماس جنسی ندارند، دچار عفونت جنسی نمی شود. در صورتی که چنین نیست زنان در طول سیکل دوره قاعدگی خود ترشحات دارند و این ترشحات به رنگ سفید بوده و سفیدی آن نزدیک به سفیدی تخم مرغ پخته نشده می باشد و بدون هیچ گونه خارش، بو و سوزش می باشد. قابل توجه است که هر ترشح دیگری به غیر از این نوع ترشح غیر طبیعی می باشد.

جالب است بدانید که داشتن یا نداشتن تماس جنسی ارتباطی با عفونت های جنسی ندارد. درست است که بسیاری از عفونت ها در حین تماس جنسی منتقل می شود ولی عفونت های واژن بنا به دلایل ذکر شده ممکن است، ایجاد شود.

عفونت های جنسی

عفونت های جنسی

عفونت در دختران باکره

یک باور غلط رایج دیگر در میان تمامی افراد این است که دختران باکره ای که به عفونت واژن مبتلا می شوند، نیازی نیست به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایند. در صورتی که این یک باور غلط بوده و می توانند برای درمان مراجعه نمایند و در حد سطحی بررسی می شوند و براساس بررسی های که انجام می شود، دارویی مناسب برای آن ها تجویز می شود.

دکتر افسانه مهرنامی جراح زیبایی زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران می توانید با شماره های ۶۶۹۳۳۹۰۶ – ۶۶۹۳۳۸۶۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر افسانه مهرنامی مراجعه کنید.

مراقبت های لازم خارج از سیکل قاعدگی

یک نکته مهم که بایستی به آن دقت شود و زنان رعایت نمایند، مراقبت های لازم از خود می باشد. اما سوال پیش می آید که چطور بایستی از خود در دوران خارج از سیکل قاعدگی محافظت کنیم؟

داشتن وزن ایده آل

زنان بایستی وزن ایده آل داشته باشند، هر چه اضافه وزن بیشتر باشد، احتمال اینکه پاها به یکدیگر بچسبد و ناحیه تناسلی مرطوب باشد، بیشتر خواهد بود. زمانی که ناحیه تناسلی مرطوب باشد احتمال بروز عفونت قارچی بیشتر می شود. با وجود عفونت قارچی باکتری های مفید واژن و ph واژن تغییر می کند و باعث می شود تا باکتری های دیگر هم حمله کنند.

تغذیه سالم

مصرف شیرینی جات را کاهش دهید و سعی نمایید از لبنیات به ویژه ماست، حتما استفاده نمایید. زیرا مصرف ماست به نرمال نگه داشتن محیط واژن خیلی کمک می نمایید.

تغذیه سالم در زنان

تغذیه سالم در زنان

لباس زیر مناسب

از لباس های زیر گشاد و نخی استفاده نمایید، لباس های زیر که حاوی مواد بوده و گرما را در خود حفظ می کند، می تواند عامل عفونت باشد.

جالب است بدانید، پوشیدن لباس های تنگ حتی در مدت کوتاه در صورتی که موجب مرطوب ماندن ناحیه تناسلی شود، می تواند همان مشکلات ذکر شده را برای فرد به وجود آورد.

خشک نگه داشتن ناحیه تناسلی

می توانید برای خشک نگه داشتن خود از حوله های تمیز استفاده نمایید. برخی از بانوان حساسیت به مواد بهداشتی دارند، در خصوص ژل های بهداشتی بایستی گفت: که آن ها نبایست دارای اسانس زیادی باشند و بدن به آن حساسیت نداشته باشد.

جالب است بدانید که استحمام روزانه و خشک نگه داشتن پس از هر مرتبه استفاده از سرویس بهداشتی می تواند از بروز عفونت ها پیشگیری نمایید.

کلام آخر

هدف ما از ارائه این مقاله آگاهی تمامی زنان جامعه است. امید داریم توانسته باشیم تا حدی باور های غلط در میان افراد را نمایان سازیم تا با تغییر باورهای نادرست خود قدمی برای رشد و سلامت جسم خود برداشته باشیم. در صورت داشتن هر گونه سوال می توانید به قسمت انتهایی مقالات مراجعه نموده و سوالات خود را از ما بپرسید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر افسانه مهرنامیمشاهده نوشته ها

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسواتس آپ