ویروس کرونا و بارداری

 

 

یکی از دغدغه های که این روزها ذهن اکثریت انسان ها را به خود مشغول ساخته ویروس کرونا است. این ویروس یک اپیدمی جهانی است که تمامی انسان ها بر روی کره خاکی با آن مواجهه شده اند، با توجه به نوظهور بودن و شیوع بالایی این ویروس هنوز در حال تحقیق و بررسی است.

در این میان افرادی هستند که با توجه به شرایط و وضعیت جسمی که دارند بسیار نگران بوده و بایستی بیشتر تحت مراقبت ها باشند یک گروه از این افراد زنان باردار هستند.

بایدها و نبایدها درباره ویروس کرونا

بایدها و نبایدها درباره ویروس کرونا

طبق آمار و تحقیقات بدست آمده مبتلا شدن به این ویروس در زنان باردار و جنین به نسبت سایر افراد بیشتر نبوده است. منتها با توجه به اینکه زنان در دوران ایمنی از سیستم ایمنی ضعیف تری برخوردار هستند لذا بیشتر در معرض خطر خواهند بود و بایستی مراقبت های بیشتری را از خود و نوزادشان داشته باشند.

در دوران بارداری به دلیل بزرگ شدن شکم دیافراگم به سمت بالا کشیده می شود و بالطبع حجم ریه ها کمتر شود و موجب می شود تا مشکلات تنفسی برای مادر ایجاد شود. همانند آنفولانزا ولی با توجه به اینکه آنفولانزا واکسن دارد لذا به بانوان توصیه می شود تا در این دوران تزریق واکسن آنفولانزا را فراموش نکنند. در صورتی که برای ویروس کرونا واکسنی وجود ندارد به همین خاطر افراد بایستی مراقبت های بیشتری داشته باشند تا خود و فرزندشان این دوران را به سلامت سپری نمایند.

آیا احتمال ابتلا جنین به ویروس کرونا وجود دارد؟

براساس آماری که تاکنون بدست آمده درصد انتقال ویروس کرونا از مادر به جنین مشاهده نشده است ولی اگر مادری به این ویروس مبتلا باشد و پس از زایمان نوزاد خود را در آغوش بگیرد احتمال انتقال وجود خواهد داشت. اما هنوز تحقیقات ادامه خواهد داشت تا بررسی های بیشتری در این خصوص صورت گیرد، در نهایت پس از بررسی های به عمل آمده نتایج را خدمت شما ارائه خواهیم نمود.

راه های ارتباطی با دکتر افسانه مهرنامی:
شماره های ۶۶۹۳۳۹۰۶ – ۶۶۹۳۳۸۶۹
صفحه اینستاگرام: DrAfsanehMehrnami                                                                   

مراقبت های دوران بارداری با وجود ویروس کرونا

چکاپ ها و مراقبت های دوران بارداری یکی از مهمترین مواردی است که زنان باردار برای آگاهی از حفظ سلامت خود و جنین بایستی آن را انجام دهند، اما با توجه به شیوع ویروس کرونا بررسی ها و چکاپ ها کمی سخت شده است. برخی از مراقبت ها هستند که بایستی در زمان مقرر انجام گیرد و نمی توان آن را به تعویق انداخت با توجه به این شرایط در مواردی که بتوان آن ها را از طریق مشاوره آنلاین انجام دهید اما زمانی که بایستی حتما مراجعه حضوری داشته باشید سعی نمایید با رعایت اصول بهداشتی و هماهنگی های لازم مراجعه نمایید و از ماندن بیش از اندازه در محیط های بیرون و پر تردد اجتناب ورزید.

ویروس کرونا و رابطه جنسی

 

 

همان طور که ذکر شد، با توجه به نوظهور بودن شیوع ویروس کرونا هنوز تحقیقات در این زمینه تکمیل نشده و ادامه دارد. به همین خاطر طبق بررسی های که تا کنون انجام دادند هنوز اطلاعات در این زمینه که آیا ویروس در ترشحات جنسی وجود دارد یا خیر تکمیل نشده است.

ولی دقت نمایید روابط جنسی مستثنا نخواهد بود و همانند هر نوع فعالیتی دیگری بایستی مراقبت های لازم صورت بگیرد.

طبق توصیه های که به تمامی افراد شده این است که فاصله خود را در حدود دو متر با یکدیگر حفظ نمایند که براساس این مورد بهتر است در این ایام از داشتن رابطه جنسی بپرهیزید. در صورتی که فردی مشکوک با علائم ویروس کرونا رابطه جنسی داشته حتما بایستی شریک جنسی او از لحاظ ویروس کرونا مورد بررسی قرار گیرد.

ویروس کرونا در حیوانات خانگی

با توجه به نوپدید بودن ویروس کرونا هنوز آمار و گزارشی در این خصوص اعلام نشده است اما بایستی دقت نمایید که اگر حیوانات خانگی که در خانه نگهداری می کنید و بیرون نمی روند تقریبا خطر انتقال آن در حد صفر خواهد بود، اما حیوانات خانگی که به بیرون از خانه می برید به دلیل تماس با سطوح مختلف و آلوده احتمال انتقال ویروس کرونا وجود خواهد داشت.

 

کلام آخر

ویروس کرونا این روزها شیوع بالایی داشته و جان بسیاری از انسان ها و عزیزان ما را به خطر انداخته است. انتقال این ویروس از طریق تماس با سطوح آلوده وجود خواهد داشت، لذا سعی نمایید از بیرون رفتن به اجتماع و تردد در محیط های شلوغ پرهیزید و اصول بهداشتی را رعایت نمایید تا در معرض ابتلا به این ویروس قرار نگیرید.

در نهایت بگویم در صورت داشتن هر گونه سوال در این زمینه می توانید از طریق مشاوره آنلاین سوالات خود را مطرح نمایید و اگر ضروری بود برای چکاپ های دوره ای دوران بارداری بایستی به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید سعی کنید قبل از خروج از منزل هماهنگی های لازم را انجام دهید تا زمان زیادی را در مطب و محیط بیرون سپرس نکنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر افسانه مهرنامیمشاهده نوشته ها

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسواتس آپ