info@drmehrnami.com   66933869-66933906 (021)

تزریق چربی به واژن

امروزه بسیاری از بانوان خواهان بازگشت زیبایی اندام تناسلی خود که دچار شل شدگی و افتادگی و پیری در اثر عوامل مختلف شده است، می باشند. این عوامل بسیاری از بانوان را آزار داده و سبب کاهش اعتماد به نفس آن ها  در برقراری رابطه جنسی شده است.

تزریق چربی به واژن برای زیبایی ناحیه تناسلی بانوان و جوانسازی آن انجام می شود. واژن بانوان از لب های داخلی و خارجی تشکیل شده که به ترتیب لابیای مینور و لابیای ماژور نامیده می شود. لابیای ماژور قسمتی است که مو زائد روی آن رشد می کند و در اثر بالا رفتن سن، زایمان طبیعی و عواملی مانند: چاق و لاغر شدن (تغییر در میزان چربی بدن)، تغییرات هورمونی، کاهش استروژن، یائسگی و… ممکن است دچار شل شدگی و افتادگی شود و زیبایی خود را از دست بدهد.

در این صورت می توان با برداشتن چربی از ناحیه دیگر بدن و تزریق چربی به لابیای ماژور با سوزن های نازک چین و چروک و شل شدگی و افتادگی واژن را از بین برد تا واژن برجسته و زیبا شود. در تزریق چربی به واژن از چربی بدن خود شخص (تزریق چربی اتولوگ) استفاده می شود.

تزریق-چربی-به-واژن

تزریق چربی به واژن برای چه کسانی مناسب است؟

گاهی در اثر از بین رفتن بافت لابیا ماژور و کاهش حجم آن، لابیا مینور از داخل واژن مشخص می شود یا بصورت آویزان در می آید که باعث می شود واژن زیبایی خود را از دست بدهد و تیره تر و پیرتر به نظر برسد. عمل تزریق چربی به واژن می تواند باعث روشن سازی واژن و برطرف کردن معایب ظاهری آن شود.

افرادی که عمل تزریق چربی به واژن برای آنها مناسب است عبارتند از :

 • افرادی که چاق و لاغر شده اند و در اثر آن بافت لابیا ماژور آن ها شل و آویزان شده است.
 • افرادی که سن بالا دارند و بر اثر مرور زمان و زایمان بافت اندام تناسلی آنها شل شده است.
 • افرادی که دارای لابیا ماژور کوچک هستند.
 • افرادی که در اثر عوامل ارثی یا ژنتیکی اندام تناسلی زیبایی ندارند.

عملکرد تزریق چربی به واژن

تزریق چربی به واژن یک نوع پیوند محسوب می شود. در این روش زیبایی یک بافت زنده از بدن بیمار جدا شده و به یک قسمت دیگر تزریق می شود.

نمی توان از چربی بدن فرد دیگری برای تزریق به واژن استفاده کرد چون بدن آن را به عنوان یک بافت بیگانه می شناسد و زمانی که چربی بدن یک فرد به فرد دیگری تزریق شود سلول های تهاجمی بدن گیرنده چربی به سمت آن آمده و آن را پس می زنند.

بافت چربی زنده است و با فریز کردن و دیفرایز کردن آن بسیاری از سلول های آن از بین می رود و ماندگاری آن کوتاه می شود به همین دلیل نمی توان چربی بدن بیمار را برای مراحل بعدی تزریق چربی نگه داشت.

تزریق چربی به واژن چون از چربی بدن خود فرد می باشد آلرژی به همراه نخواهد داشت. برای حجیم کردن ناحیه ی تناسلی که دچار فرسودگی و پیری شده است می توان از فیلر مانند چربی خود بدن بیمار استفاده کرد.

تزریق-چربی-چگونه-انجام-می-شود؟

تزریق چربی به واژن به چه صورت انجام می شود؟

این عمل سرپایی است و نیاز به بیهوشی ندارد و می توان در بیمارستان، کلینیک و مطب آن را انجام داد و مدت زمان آن ۱ تا ۳ ساعت است. بعد از تزریق چربی به واژن بیمار نیاز به بستری ندارد و مرخص می شود.

در این عمل از قسمت هایی از بدن که چربی مناسب دارند نظیر ران، پهلو، شکم چربی برداشته می شود و به ناحیه واژن تزریق می شود.

 • قسمتی که قرار است از آن چربی برداشته شود باید بطور کامل ضدعفونی شود و در آن ناحیه باید بی حسی موضعی انجام شود و با یک سرنگ مخصوص چربی برداشته شود. چربی برداشته شده از بدن باید استریل شود و جهت جدا شدن خون و … از آن باید با سرم یا دستگاه های مخصوص شسته شود و در داخل کانول قرار گیرد.
 • چربی های جدا شده از بدن باید برای تزریق آماده شوند. چربی ها داخل سرنگ قرار می گیرد تا آماده تزریق به لابیا ماژور باشند.
 • قسمتی که قرار است چربی به آن تزریق شود باید کاملا ضدعفونی شود. سپس تزریق چربی جدا شده داخل سرنگ به ناحیه تناسلی انجام می شود.

در این روش تقریبا ۷۰% سلول های چربی سالم می مانند و نیاز به شارژ و ترمیم مجدد نخواهد بود.

این عمل نیاز به برش و بخیه زدن ندارد، همچنین ماندگاری طولانی داشته و نیاز به شارژ مجدد ندارد.

مراقبت های بعد از تزریق چربی به واژن

دوره نقاهت تزریق چربی به واژن حدود دو هفته خواهد بود، در صورتی که توسط جراح زیبایی زنان ماهر انجام شود، نتیجه ی بهتری حاصل می شود.

تزریق چربی به واژن دوره نقاهت طولانی ندارد و بیمار می تواند یک روز بعد از عمل به کارهای روزمره خود رسیدگی کند.

بیمار باید تا دو روز از فعالیت های سنگین پرهیز کند و تا دو هفته از داشتن رابطه جنسی خودداری کند.

استفاده از کمپرس سرد به منظور کاهش تورم و درد به مدت ۲۴ ساعت ضروری است .

بهتر است فرد به مدت دو تا سه هفته از برقراری رابطه جنسی بپرهیزد، اما لازم است بدانید این مدت زمان بسته به نظر پزشک و وضعیت بیمار مشخص می شود.

به طور منظم باید بهداشت و نظافت آن ناحیه را رعایت نماید.

در صورت صلاح دید پزشک بهتر است، از آنتی بیوتیک و مسکن استفاده شود که استفاده از این موارد به ندرت اتفاق می افتد.

مدت زمان انجام تزریق چربی به واژن

تزریق چربی شامل یک پروسه چند مرحله ای است به همین منظور مدت زمان انجام تزریق چربی به واژن نسبت به تزریق ژل به واژن کمی طولانی تر خواهد بود، اما لازم به ذکر است، مدت زمان تزریق چربی حدود دو ساعت به طول خواهد انجامید.

تعداد جلسات تزریق چربی به واژن

اکثر افراد بین یک تا سه جلسه تحت درمان قرار می گیرند و این تعداد جلسات با توجه به شدت مشکل فرد متفاوت خواهد بود. معمولا تزریق چربی با فاصله زمانی بین سه تا چهار ماه انجام می شود.

ماندگاری تزریق چربی به واژن

مدت زمان ماندگاری تزریق چربی به عوامل مختلفی همچون نحوه استخراج چربی و تکنیک تزریق بستگی دارد. در صورتی که هنگام استخراج چربی از بدن فرد، آسیبی به بافت چربی وارد نشود و چربی پس از آماده سازی به درستی تزریق شود، ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

لازم به ذکر است، ماندگاری تزریق چربی به واژن برای افراد مختلف متفاوت می باشد. میزان چربی تزریق شده در مرحله اول به نسبت دیگر مراحل بیشتر خواهد بود زیرا چربی یک فیلر طبیعی است و درصدی از چربی تزریق شده جذب خواهد شد.

مزایای تزریق چربی به واژن

همان طور که گفته شد تزریق چربی یک فیلر طبیعی است به همین خاطر هیچگونه حساسیت و آلرژی برای فرد به همراه نخواهد داشت. همچنین موجب ناهمواری و سفت شدن ناحیه تناسلی نمی گردد و هزینه های این متد زیبایی نسبت به نتیجه آن مقرون به صرفه تر است.

از دیگر مزیت های این روش زیبایی عبارت است از:

 • ماندگاری بالا
 • عدم نیاز به برش و جراحی
 • بدون بخیه در ناحیه تناسلی
 • عدم نیاز به بستری شدن
 • عدم نیاز به بیهوشی و بدون درد و عارضه

کلام آخر

تزریق چربی واژن علاوه بر جنبه زیبایی که سبب روشن شدگی پوست لابیا، سفت شدن، حجیم شدن و جوانسازی واژن می شود جنبه های درمانی نظیر تقویت نقطه جی، درمان خشکی واژن و … را نیز دارا می باشد.

تزریق چربی به واژن یک روش زیبایی کاملا بدون عارضه است و همراه با زخم و کبودی نخواهد بود. معمولا نتیجه دو هفته بعد از انجام این روش مشخص می گردد و پس از اتمام دو هفته به منظور ویزیت مجدد می توانید به جراح زیبایی زنان مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]
دکتر افسانه مهرنامی

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

پاسخ

پنج + هشت =

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک