جوانی و زیبایی ناحیه تناسلی از دغدغه های مهمی است که اکثریت زنان با آن مواجه هستند. شل شدن بافت ناحیه تناسلی مسئله ای است که سبب اضطراب بسیاری از زنان می شود و به همین علت این امر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. تنگ کردن واژن از اعمال زیبای زنان است که طرفداران مخصوص به خود را دارد.

یکی از عوارضی که با افزایش سن در بانوان رخ می دهد، افتادگی و شل شدن واژن است. با توجه به شرایط و جو فرهنگی حاکم بر ایران اغلب بانوان تصور می کنند برای حل این معضل نیاز به درمان خاصی نیست. تصور اشتباهی که در این مورد وجود دارد این است که کم کردن تعداد رابطه های جنسی زوجین می تواند عاملی موثر در ممانعت از افتادگی یا حتی شل شدن واژن شود.

به طور معمول افرادی که با شلی و گشادی ناحیه تناسلی مواجه اند، با کاهش اعتماد به نفس روبرو هستند که این امر می تواند بر روی حس رضایت مندی فرد در روابط جنسی اثر بگذارد. در حقیقت این عارضه به دلایل مختلفی ایجاد می شود که از مهمترین علل آن ها بارداری، زایمان به ویژه زایمان طبیعی، افزایش سن و تعدد بسیار مقاربت و ژنتیک می باشد.

اما امروزه پیشرفت های ایجاد شده در حوزه پزشکی سبب شده که بتوان این عارضه را به آسانی درمان کرد. برای تنگ کردن واژن می توان از روش های مختلف طبیعی یا حتی درمان های طبی مانند لیزر استفاده نمود. اهمیت این مورد سبب احساس نیاز برای آشنایی با انواع روش های تنگ کردن واژن، دوران نقاهت و عوارض آن شده است. از این رو ما در ادامه به بیان این موارد می پردازیم.

عمل-تنگ-کردن-واژن

دلایل اصلی شل شدن یا افتادگی واژن

ما در نخستین گام و پیش از بیان روش های موثر در تنگی واژن باید به بیان دلایل اصلی افتادگی این ناحیه بپردازیم. به طور کلی این عارضه زمانی ایجاد می شود که بافت های درونی بدن در این ناحیه بنا به هر دلیل دچار پارگی شود این امر به مرور زمان سبب کاهش حالت کشسانی ناحیه واژن خواهد شد. از این رو، اگر با افزایش سن توجه خاصی به درمان مناسب این ناحیه از بدن معطوف نشود، حالت کشسانی طبیعی آن از بین رفته و فرد با مشکلات مختلفی مواجه خواهد شد. مهمترین دلایل شل شدن واژن عبارتند از:

 • چاقی و اضافه وزن
 • بلند کردن غیر استاندارد وسایل سنگین
 • وارد شدن آسیب های مختلف به ناحیه گن
 • افزایش سن و پدیده یائسگی
 • کمر درد
 • سرفه یا عطسه های مکرر
 • یبوست مکرر و شدید
 • ورزش های سنگین
 • زایمان به صورت طبیعی

زایمان یکی از عواملی است که سبب می شود تا عضلات ناحیه لگن تحت فشار زیادی قرار گیرد و همین امر سبب شل شدگی بافت اطراف واژن می شود. به همین خاطر برخی از افراد زایمان سزارین را به دلیل آنکه عضلات ناحیه واژن آن ها شل نشود انتخاب می کنند اما نکته ای که بهتر است به آن دقت نمایید اینکه شل شدن ناحیه واژن صرف نظر از نوع آن به دلیل وزن جنین و زنتیک فرد نیز ممکن است اتفاق افتد.

 • افزایش سن

سن یکی از ملاک های بسیار مهم و تاثیر گذار بر روی تمامی نواحی بدن به ویژه ناحیه تناسلی می باشد. بتدریج با افزایش سن عضلات کف لگن آن کشش و استقامت خود را از دست خواهد داد.

تنگ-کردن-واژن

مهمترین مراقبت های قبل از عمل تنگ کردن واژن

اولین اقدامی که فرد می بایست قبل از جراحی انجام دهد، بررسی و معاینات لازم توسط جراح زیبایی زنان می باشد. در حالت کلی مشاوره پزشکی قبل از هر نوع جراحی در نتیجه درمان تاثیر بسزایی خواهد داشت.

در این روش نیز مانند هر نوع جراحی دیگر باید آزمایش و تست هایی انجام شود. این تست ها می تواند روند درمان و انتخاب روش جراحی را آسان تر کند.

 • تست پاپ اسمیر
 • انجام روش های درمانی برای بیماری های قارچی ناحیه تناسلی
 • انجام تست بارداری ( این تست ضروری است زیرا اگر فردی باردار باشد نمی توان عمل واژینوپلاستی را برای او انجام داد)
 • تست حساسیت دارویی نسبت به داروهای مختلف
 • مصرف دخانیات اعم از مشروبات الکلی و سیگار از مواردی است که بایستی قبل از جراحی برای مدتی قطع گردد.
 • در صورتی که فرد سابقه بیماری خاصی داشته باشد و دارویی را مصرف می نماید بهتر است پزشک را مطلع سازد تا در صورت لزوم آن دارو برای مدتی قطع و یا جایگزین شود.

در چه مواقعی به درمان گشادی و شلی واژن نیاز داریم؟

گاهی فرد متوجه شلی ناحیه تناسلی خود نمی شود و به دلایل مختلف به پزشک مراجعه می نمایند و سپس با معاینه متخصص زنان متوجه این عارضه می گردد که در چنین مواقعی فرد می تواند اقدام به درمان نماید. ولی اکثر اوقات فرد به دلیل بروز چنین مشکلات و علائمی به متخصص زنان مراجعه می نماید تا تحت درمان قرار گیرد.

تنگ کردن واژن چگونه انجام می شود؟

واژینوپلاستی یکی از جراحی های درمانی – زیبایی است که برای درمان بانوان مبتلا به عارضه شلی واژن استفاده می شود، اما روش های مختلفی برای اجرای این جراحی وجود دارد. در حقیقت واژینوپلاستی سبب تقویت ناحیه واژن و بازسازی فاصله بین مقعد و واژن می شود. اگر فردی زایمان طبیعی داشته باشد با افزایش سن، ضرورت انجام عمل واژینوپلاستی برای او بیشتر خواهد بود. دلیل اصلی این امر نیز، فشار بسیار شدیدی است که هنگام خروج سر نوزاد در زایمان های طبیعی به واژن وارد می شود. این فشار وارد شده به عضلات این ناحیه منجر به پارگی بافت آن و در نهایت شل شدن واژن خواهد شد.

انواع روش های جراحی تنگ کردن واژن

این جراحی یک روزه انجام می شود و اغلب افرادی که رضایت کافی از رابطه های جنسی خود ندارند با انجام این عمل، لذت و رضایت بیشتری را تجربه خواهند کرد. لازم به ذکر است، روش های متعددی برای درمان وجود دارد که انتخاب نوع درمان با توجه به سوابق زایمان، ژنتیک و دیگر علل ها و تشخیص پزشک مشخص می گردد.

راه-های-مختلف-درمان-شلی-واژن

جراحی تنگ کردن واژن

جراحی واژینوپلاستی یکی از اعمال جراحی زیبایی زنان است که در بیمارستان یا کلینیک در طول مدت زمان یک تا دو ساعت انجام می شود. به طور معمول جراحی به صورت بی حسی نخاعی یا بیهوشی انجام می گردد.

جالب است دقت نمایید که این جراحی را نمی توان در مطب انجام داد، زیرا انجام این جراح یبه صورت کامل بر روی لوله واژینال انجام می شود اگر در مطب انجام شود تنها می توان قسمت ورودی واژن را درمان نمود، لذا انجام این جراحی به صورت کامل بهتر است در بیمارستان یا کلینیک انجام شود تا از قسمت های زیرین بافت واژن جراحی انجام گردد.

به طور معمول جراحی تنگ کردن واژن در مواردی که ناحیه تناسلی بیش از حد شل شده باشد انجام می شود و در اکثریت مواقع زمانی که فرد زایمان انجام داده باشد، جراحی برای آن توصیه می شود.

جراحی پرینورافی

همانطور که اشاره کردیم موثرترین عامل در بروز شلی واژن، انجام زایمان طبیعی است. یکی از بافت های واژن که در حین زایمان طبیعی دچار پارگی می شود، پرینه نام دارد حتی اگر این بافت پاره نشود ممکن است بیش از حد مجاز کشیده شود. پرینورافی روشی است که حتی می توان آن را در حین زایمان نیز انجام داد. نکته مهم این نوع عمل این است که نتیجه نهایی ممکن است چندین ماه پس از عمل قابل مشاهده باشد.

جراحی-پرینورافی

تنگ کردن واژن با لیزر

با پیشرفت علم و تکنولوژی دستگاه های لیزر برای درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. لیزر یک روش کم تهاجمی است که به استحکام بافت واژن کمک می نمایید. به طور معمول این روش درمانی برای افرادی که با مشکلات شلی و گشادی زیادی مواجه نیستند مناسب خواهد بود. در واقع اشعه لیزر به ساخت کلاژن و تحریک بافت های همبند واژن کمک می نمایید و این امر سبب حس رضایت مندی فرد از روابط جنسی می گردد.

به طور معمول این روش در مطب و در کوتاهترین زمان ممکن با کمک بی حسی موضعی قابل انجام است، که نیازی به خونریزی و بخیه نخواهد داشت.

تنگ کردن واژن با لیزر طی چند جلسه قابل انجام است، اما نکته ای بسیار مهم این است که تعداد جلسات لیزر زیبایی زنان بسته به میزان گشادی ناحیه تناسلی مشخص می گردد، که به طور معمول بین یک تا سه جلسه متغیر می باشد.

از لیزر می توان برای رفع تیرگی ناحیه تناسلی بانوان و برای تنگ کردن واژن استفاده نمود. در اغلب موارد سعی می شود این نوع جراحی بدون نیاز به بیهوشی و بدون خونریزی انجام شود. مزایای اصلی این روش عبارتند از:

 • کلاژن سازی
 • ماندگاری طولانی مدت
 • هزینه کم
 • عدم نیاز به بستری
 • درمان سوزش و خارش ناحیه تناسلی
 • درمان افتادگی رحم
 • درمان یا کاهش اختلالات ادراری مانند بی اختیاری ادرار

تنگ-کردن-واژن-با-لیزر

تنگ کردن واژن با نخ

یکی از روش های غیر تهاجمی که برای درمان شلی واژن به کار می رود لیفت واژن با نخ است. به دلیل اینکه این روش فاقد هر نوع خونریزی می باشد در نتیجه به بیهوشی نیاز ندارد. نخ های بکار رفته در این روش به مدت ۱۰ تا ۱۲ روز به صورت کاملا خودکار جذب بدن خواهند شد و در نتیجه نخ ها ناپدید شده و نیاز به حذف دستی این نوع نخ ها نیست. اگر جزء آن دسته افرادی هستید که دوست ندارید هیچ نوع جای بخیه یا جراحی روی واژن شما باقی بماند بهتر است این روش را انتخاب کنید. اما به یاد داشته باشید با لیفت واژن با نخ، به مدت ۶ هفته باید از برقراری هر نوع رابطه جنسی خودداری شود.

تنگ کردن واژن با نخ تنها بر روی ورودی واژن اثر گذار خواهد بود و قابلیت ترمیم و رفع گشادی لوله واژن با این روش امکان پذیر نخواهد بود. جالب است بدانید که این روش درمانی یک روش بدون عارضه می باشد.

نکته ای بسیار مهم بهتر است بدان دقت نمایید اینکه نخ های واژینوپلاستی و لیفت بسیار گران هستند و افرادی بایستی تحت این روش درمانی قرار گیرند که پزشک زنان آن ها را فرد مناسب این روش درمانی و زیبایی مشخص نمایند.

تنگ-کردن-واژن-با-نخ

تنگ کردن واژن بدون جراحی با گیاهان دارویی

امروزه تبلیغات گسترده ای در زمینه رفع شلی و گشادی واژن با گیاهان دارویی نظیر ماریانا و انار می شود، اما بایستی دقت نمایید که هیچ کدام از این روش ها علمی نیست و می تواند استفاده از گیاهان دارویی عوارض مخرب و جبران ناپذیری را برای فرد به همراه داشته باشد.

این عوارض می تواند شامل سوزش، خارش و التهاب شدید ناحیه تناسلی می شود. لذا بهتر است به این گونه تبلیغات توجه نکنید و در صورت وجود هر گونه علائم به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

درمان شل شدن عضلات واژن بعد از بارداری به چه صورت خواهد بود؟

یکی از سوالات شایع در میان افرادی که سابقه بارداری و زایمان داشته اند، این است که درمان شل شدن عضلات واژن به چه صورت خواهد بود.

        برای آگاهی بیشتر در خصوص درمان شل شدن عضلات واژن بعد از بارداری به صحبت های دکتر مهرنامی گوش سپارید.

بیشتر بدانید: تنگ کردن واژن پس از زایمان به چه صورت انجام می شود؟

عوارض تنگ کردن واژن

هر جراحی زیبایی با عوارضی همراه است که عوارض ناشی از این روش بیشتر به روش پرینورافی اختصاص دارد. در روش های لیفت با نخ یا حتی استفاده از لیزر هیچ نوع عارضه مشخص و شناخته شده ای وجود ندارد. مهمترین عوارض این عمل عبارتند از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • التهاب ناحیه واژن
 • افزایش غیر عادی در میزان ترشحات واژینال
 • تهوع
 • سرگیجه
 • باقی ماندن جای زخم روی ناحیه تناسلی

اما برخی دیگر از عوارض همچون تنگ کردن بیش از حد ناحیه تناسلی ممکن است ایجاد شود که این عارضه ناشی از جراحی نادرست است که به همین منظور برای پیشگیری از بروز چنین عوارضی بهتر است قبل از اقدام به جراحی در انتخاب جراح زیبایی زنان خود دقت لازم و کافی را داشته باشید.

دوره نقاهت بعد از عمل واژینوپلاستی

حال دیگر می دانید برای واژینوپلاستی از روش های مختلف استفاده می شود. پس دوره نقاهت با توجه به نوع شیوه درمان متفاوت است. اگر از لیزر برای درمان افتادگی ناحیه تناسلی استفاده شود هیچ نوع درد و حتی دوره نقاهتی برای این بیماری وجود ندارد. اما اگر از روش جراحی برای تنگ کردن واژن استفاده شود دوره نقاهت متغیر و بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت خواهد بود. در این نوع جراحی ها فرد می تواند فعالیت های روزمره را ۲۴ ساعت بعد از عمل انجام دهد اما برقراری هر نوع رابطه جنسی از ناحیه واژن به مدت دوماه ممنوع خواهد بود.

مراقبت های بعد از عمل تنگ کردن واژن

مراقبت های پس از هر جراحی تاثیر بسزایی در نتیجه درمان خواهد داشت، لذا سعی نمایید که به توصیه های پزشکی در چنین مواقعی دقت نموده و به رعایت آن ها بپردازید.

در روش لیزری

 • پرهیز از برقراری رابطه جنسی واژینال به مدت ۳ روز
 • پرهیز از انجام ورزش های سنگین به مدت ۲ تا ۳ روز

در روش جراحی

 • خشک و تمیز نگه داشتن بخیه ها
 • شستشوی بخیه ها با آب و صابون و سرم
 • مصرف آنتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت
 • استفاده از مسکن در صورت بروز درد
 • عدم برقراری رابطه جنسی تا حداقل دو ماه بعد از عمل
 • استفاده از تامپون
 • عدم استفاده از لگن آب گرم یا حتی استخر
 • پرهیز از مصرف مواردی که منجر به یبوست می شوند

آیا تنگ کردن واژن درد دارد؟

از دغدغه افرادی که کاندید مناسب این روش جراحی هستند این است که آیا این روش جراحی دردناک است؟ بایستی بدانید که این روش زیبایی با کمک بیهوشی و بی حسی موضعی قابل انجام می شود که همین عامل نشان دهنده این خواهد بود که انجام واژینوپلاستی یک روش کاملا بدون درد خواهد بود.

اما نکته ای که بدان بایستی توجه نمایید این است که داشتن احساس درد پس از جراحی وجود خواهد داشت. که این حس بسیار آزاردهنده نخواهد بود ولی با مصرف مسکن های خوراکی و تزریقی برطرف کننده خواهد بود.

واژینوپلاستی

جراحی های همزمان زیبایی زنان با واژینوپلاستی

برخی از افراد تمایل دارند تا جراحی های زیبایی را به صورت همزمان انجام دهند تا یک دوره نقاهت را سپری نمایند، انجام جراحی های زیبایی زنان با لابیاپلاستی و تزریق چربی قابل انجام است.

همچنین جراحی های زیبایی زنان نظیر تنگ کردن واژن را می توان با جراحی های درمانی همچون لاپاراسکوپی، هیسترکتومی و درمان فیبروم رحم انجام داد. البته انجام همزمان جراحی ها بایستی بدین صورت باشد که ابتدا جراحی درمانی اصلی صورت گیرد سپس جراحی زیبایی انجام گردد.

آیا تنگ کردن واژن برگشت پذیر است؟

در صورتی که تنگ کردن واژن از لایه های همبند زیرین انجام شود و بافت اضافی برداشته و بخیه ها به درستی انجام گردد، امکان بازگشت بافت اضافی وجود نخواهد داشت. اما به مرور زمان، ژنتیک و مقاربت های بسیار ممکن است سبب گردد تا بافت واژن کمی شل شود که در چنین مواردی نیازی به انجام عمل زیبایی نیست و با روش های غیرتهاجمی می توان به رفع شلی و گشادی واژن پرداخت.

سن مناسب تنگ کردن واژن

به طور معمول جراحی تنگ کردن واژن در سنین بالا انجام می گردد. بیشترین کاندید این جراحی افرادی با سوابق بارداری و زایمان می باشند اما نکته ای که بدان بایستی دقت نمایید اینکه افرادی بدون سابقه زایمان به این جراحی نیاز پیدا می کنند که برای این افراد با چنین شرایطی روش های درمانی غیرتهاجمی پیشنهاد می شود.

آیا امکان انجام تنگ کردن واژن با زایمان وجود دارد؟

انجام اعمال زیبایی زنان با زایمان به هیچ عنوان توصیه نمی شود و ضروری نخواهد بود زیرا التهاب و جریان خون در چنین زمانی بالاست و انجام جراحی زنان نبایست انجام شود.

جراحی-تنگ-کردن-واژن

هزینه تنگ کردن واژن

هزینه تنگ کردن واژن بسته به برخی عوامل همچون روش تنگ کردن واژن متفاوت می باشد. لذا به هیچ عنوان نمی توان قبل از معاینات و بررسی های لازم هزینه دقیقی را مشخص نمود. به همین منظور برای آگاهی بیشتر در این خصوص بهتر است به پزشک مراجعه نمایید.

نکته آخر

دلایل متعددی سبب می شود تا مشکلاتی در ناحیه تناسلی فرد ایجاد شود که این مشکلات سبب نارضایتی آن ها گردد. به همین منظور برای آنکه فرد بتواند روابط زناشویی بهتری داشته باشد و از تاثیرات منفی بر روی روابط خود پیشگیری نمایید می تواند با جراح زیبایی زنان در این زمینه مشورت نموده تا اقدامات درمانی و زیبایی لازم برای او انجام گردد.

در نهایت بگویم برای آنکه از بروز عوارض ناشی از جراحی نادرست پیشگیری نمایید بهتر است در انتخاب خود دقت لازم و کافی را داشته باشید. برای انتخاب بهتر می توانید از سایت ها معتبر پزشکی و مراجعه کنندگان آن پزشک کمک بگیرید.

دکتر افسانه مهرنامیمشاهده نوشته ها

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسواتس آپ