info@drmehrnami.com   66933869-66933906 (021)

جراحی لاپاراسکوپی رحم و تخمدان

جراحی لاپاراسکوپی رحم و تخمدان

لاپاراسکوپی یک جراحی تشخیصی و درمانی است که به منظور درمان و تشخیص بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد . لاپاراسکوپی یک جراحی کم تهاجمی است که امروزه یک روش جایگزین برای جراحی های باز به شمار می آید . در این جراحی نیازی به باز کردن شکم نخواهد بود و با استفاده از چند سوراخ ابزار هایی را وارد بدن کرده و با کمک دوربین ابتدا داخل حفره بدن دیده می شود و سپس جراحی انجام می شود .

جراحی لاپاراسکوپی رحم و تخمدان

جراحی لاپاراسکوپی رحم و تخمدان

چرا از جراحی لاپاراسکوپی رحم و تخمدان استفاده می شود ؟

لاپاراسکوپی یک روش جراحی است که برای هر دو مورد درمان و تشخیص بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد . زمانی که فردی دچار درد ناگهانی لگن، ناباروری، سابقه عفونت لگن و … شده باشد در این زمان به منظور تشخیص علت بیماری های ذکر شده می توان از لاپاراسکوپی تشخیصی استفاده نمود .

لازم به ذکر است، برخی از بیماری رحم و تخمدان با این روش قابل تشخیص است که این مشکلات و بیماری ها عبارت است از: لاپاراسکوپی آندومتریوز، فیبروم های رحمی، کیست تخمدان، تومور، آبسه لگن، بیماری های التهابی لگن، سرطان، چسبندگی لگن، حاملگی خارج از رحمی و … می باشد .

اقدامات قبل از عمل لاپاراسکوپی

با توجه به نوع عمل لاپاراسکوپی اقدامات قبل از جراحی متفاوت می باشد . معمولا انجام تست های تصویربردای با تشخیص متخصص زنان انجام می شود .

به طور معمول بایستی حدود دوازده ساعت قبل از انجام جراحی ناشتا باشید .

در صورت مصرف هرگونه دارو بهتر است متخصص زنان خود را مطلع سازید تا در صورت لزوم مراقبت های لازم صورت گیرد . همچنین در صورت مصرف مواد مخدر پزشک خود را مطلع سازید .

رانندگی پس از جراحی امکان پذیر نخواهد بود لذا بهتر است زمان انجام جراحی فردی به عنوان همراه کنار شما باشد تا در صورت لزوم کمک تان کند .

عمل لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود ؟

عمل لاپاراسکوپی عموما تحت بیهوشی کامل انجام می شود . ابتدا یک لوله کوچک برای جمع آوری ادرار وارد بدن شده و با استفاده از یک سوزن فضای داخلی شکم با کمک گاز دی اکسید کربن پر می شود و این امر موجب می شود تا خطر آسیب به اندام های دیگر بدن کاهش یابد .

سپس جراح چند حفره بسیار کوچک اطراف ناف ایجاد می کند و از طریق آن ها لاپاراسکوپ که بر سر آن دوربینی تعبیه شده است وارد بدن می شود و پزشک به بررسی و تشخیص بیماری ها پرداخته سپس در صورت نیاز اقدام به جراحی می نماید . در نهایت پس از تمام جراحی، تمامی ابزار ها از بدن فرد خارج شده و با کمک بخیه حفرات ایجاد شده دوخته می شود .

عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان چقدر طول میکشد ؟

مدت زمان انجام جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان بسته به نوع جراحی و مهارت متخصص زنان متفاوت خواهد بود . اما به طور کلی مدت زمان انجام این جراحی در صورت تشخیص حدود نیم ساعت و در صورت نیاز به جراحی تا چندساعت طول خواهد کشید .

دکتر افسانه مهرنامی جراح زیبایی زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران می توانید با شماره های ۶۶۹۳۳۹۰۶ – ۶۶۹۳۳۸۶۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر افسانه مهرنامی مراجعه کنید .

مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان

پس از جراحی مدت زمان بستری در بیمارستان بسته به شرایط و ضعیت بیمار متفاوت می باشد . زمانی که بیمار بتواند به راحتی ادرار نماید می تواند ترخیص شود زیرا سخت ادرار کردن یکی از عوارض ناشی از جمع آوری ادرار در زمان جراحی است .

کبودی در ناحیه شکم پس از جراحی یک امر طبیعی است . همچنین ممکن است فرد دچار عارضه های نظیر تهوع، درد در قفسه سینه، قسمت پایینی شانه شود .

انجام فعالیت های ورزشی به مدت شش هفته پس از جراحی بهتر است به تعویق افتد .

استحمام پس از جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان بهتر است به مدت ۴۸ ساعت انجام نشود .

هزینه عمل لاپاراسکوپی

هزینه جراحی لاپاراسکوپی با توجه به برخی از عوامل متفاوت می باشد . به طور معمول هزینه جراحی با توجه به نوع جراحی، دستمزد پزشک و خدمات بیمه ای فرد متفاوت خواهد بود . لذا به منظور کسب اطلاع بیشتر در این خصوص می توانید با متخصص زنان و زایمان مشورت نمایید .

کلام آخر

جراحی لاپاراسکوپی یک جراحی کم تهاجمی است که به درمان و تشخیص بسیاری از بیماری ها کمک می نماید و دوره نقاهت این جراحی به نسبت جراحی باز بسیار کوتاه خواهد بود .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر افسانه مهرنامی

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

پاسخ

2 × پنج =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک