اختلالات قاعدگی

یکی از مسائل مهمی که موجب تشویش و نگرانی اکثریت زنان می شود، تغییرات در سیکل قاعدگی می باشد. اما آنچه بهتر است تمامی زنان جامعه با آن آشنا شوند این است که، یک چرخه طبیعی سیکل قاعدگی و خونریزی های نرمال این دوران به چه صورت است. بسیاری از زنان تصور درستی در این خصوص ندارند و هر نوع تغییر کوچک در این دوران موجب نگرانی و استرس آن ها می گردد. به همین منظور ما قصد داریم در این نوشتار به توضیح مختصری در خصوص اختلالات قاعدگی بپردازیم، با ما همراه باشید.

درمان اختلالات قاعدگی

درمان اختلالات قاعدگی

خونریزی های طبیعی سیکل قاعدگی

خونریزی های عادی و طبیعی دوران قاعدگی در فواصل زمانی بیست و یک روز تا چهل روز اتفاق می افتد و حداقل حجم خونریزی حدود سی و پنج سی سی و حداکثر آن هشتاد سی سی می باشد. همچنین روز های سیکل قاعدگی حداقل دو روز و حداکثر ده روز می باشد.

در صورتی که سیکل های قاعدگی بدین صورت نباشد، می توان گفت که سیکل قاعدگی نرمال نیست و با اختلالاتی روبرو خواهد بود.

انواع خونریزی های غیر طبیعی

خونریزی های قاعدگی دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام از این نوع خونریزی ها با یک نام شناخته می شوند. خونریزی های با حجم زیاد با نام هایپر منوره شناخته می شوند و بی نظمی در خونریزی ها را متروراژی می نامند.

همچنین از دیگر خونریزی ها که با فواصل طولانی مدت اتفاق می افتد، با نام اولیگومنوره شناخته می شوند و خونریزی های که زودتر از زمان معین را پلی منوره می گویند.

نوعی دیگر از خونریزی های قاعدگی آمنوره می باشد که این نوع اختلال در دوران شیردهی و بارداری اتفاق می افتد که این نوع خونریزی طبیعی است و مشکلی نخواهد داشت. نوع دیگری از خونریزی ها، در فواصل میان دو سیکل قاعدگی و پس از تماس جنسی اتفاق می افتد.

چه عللی موجب می شود تا اختلال قاعدگی اتفاق افتد؟

علل مختلفی می تواند موجب شود تا اختلال قاعدگی اتفاق افتد. در حالت کلی این اختلال ناشی از مشکلات هورمونی، مشکلات آناتومیکال و بیماری ها می باشد. هر کدام از این علل ها چندین مشکل را شامل می شود که هر کدام از آن ها نیاز به تشخیص خواهد داشت.

علل اختلال قاعدگی

علل اختلال قاعدگی

مشکلات هورمونی

مشکلات هورمونی همچون اختلالات هورمون تیروئید، غده هیپوفیز، اختلال در هورمون هیپوتالاموس، غدد فوق کلیوی، مشکلات هورمونی مرتبط با تخمدان ها همانند بیماری تنبلی تخمدان یا کیست تخمدان و … را شامل می شود.

مشکلات آناتومی

هر نوع مشکل در ساختار بدن که نقشی در خونریزی سیکل قاعدگی داشته باشد، می تواند منجر به بروز اختلال قاعدگی گردد. برخی از مشکلات ساختاری می تواند ژنتیک و مادرزادی باشد که این نوع مشکلات به مراتبط به ندرت اتفاق می افتد.

سایر بیماری ها

این علل به نسبت دیگر علت ها کمتر اتفاق می افتد، که عبارت است از: بیماری دیابت، بیماری ها مزمن کلیوی و کبدی، اضافه وزن و انجام برخی فعالیت های ورزشی می باشد. همچنین مشکلات و بیماری ها انعقادی می توانند زمینه ساز بروز اختلالات قاعدگی شود.

دکتر افسانه مهرنامی جراح زیبایی زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران می توانید با شماره های ۶۶۹۳۳۹۰۶ – ۶۶۹۳۳۸۶۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر افسانه مهرنامی مراجعه کنید.

تشخیص اختلال قاعدگی

با پیشرفت علم و تکنولوژی تشخیص بیماری اختلال قاعدگی به چند طریق انجام می شود، که اولین روش تشخیص این بیماری شرح حال و معاینه می باشد. بهتر است بیمار تمامی سوابق پزشکی و مشکلاتی که دارد را با متخصص زنان و زایمان درمیان بگذارد. از دیگر روش های تشخیصی آزمایش خون و سونوگرافی است که به تشخیص علل بروز بیماری کمک می نمایید.

درمان اختلال قاعدگی

درمان با توجه به برخی از عوامل متفاوت می باشد، آنچه در درمان اختلال قاعدگی بایستی به آن دقت شود، علت ایجاد بیماری است. یکی از روش های درمان این عارضه رفع و درمان علل زمینه ای می باشد. از دیگر روش های درمان مصرف قرص های جلوگیری از بارداری است که مصرف هر نوع دارویی بهتر است با صلاح دید پزشک انجام گردد.

از دیگر روش های درمان جراحی کورتاژ و لیزر به منظور برداشتن آندومتر می باشد. در نهایت در صورتی که هیچ کدام از این روش های درمانی موثر نباشد می توان اقدام به برداشتن رحم نمود.

کلام آخر

اختلالات قاعدگی از مهمترین مشکلاتی است که بهتر است بدون اتلاف وقت مورد درمان قرار گیرد. تا سریعا بدون اتلاف وقت به تشخیص بیماری پرداخته شود و سپس درمان صورت گیرد. امید داریم با ارائه این نوشتار توانسته باشیم اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا با آگاهی بیشتر بتوانیم به رفع مشکلات خود بپردازیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر افسانه مهرنامیمشاهده نوشته ها

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسواتس آپ