درمان پولیپ رحم

رحم اندامی است که جنین در این ناحیه به وجود آمده و رشد می کند. گاهی اوقات بافت های نرم و گوشتی در فضای داخلی رحم احساس می شود که به این گونه بافت ها پولیپ های رحمی گفته می شود. در این مقاله سعی داریم در خصوص روش های درمان پولیپ رحم بپردازیم. برای آگاهی با نوع درمان این بیماری با ما همراه باشید:

درمان پولیپ رحم

درمان پولیپ رحم

علل ایجاد پولیپ های رحمی

دلایل مختلفی می تواند منجر به بروز پولیپ های رحمی شود، یکی از دلایل عوامل هورمونی است. افزایش سن از عواملی است که می تواند موجب پیدایش بافت پولیپ شود.

بدن زنان هر ماه دستخوش تغییرات هورمونی تخمدان هاست که این امر می تواند زمینه ساز ایجاد پولیپ های رحمی شود. به طور معمول بافت های گوشتی پولیپ در فضای داخلی آندومتر ایجاد می شوند.

گاهی اوقات یکی از دلایل ایجاد پولیپ های حرمی مصرف داروهای تخمک گذاری می باشد. برخی از افراد ممکن است چندین دوره این گونه داروها را مصرف نمایند که این امر خود می تواند در پیدایش پولیپ های رحمی تاثیر گذار باشد.

علائم پولیپ های رحمی

پولیپ های رحمی گاهی ممکن است با علائم و نشانه های همراه باشند و گاهی بدون علامت باشند. در برخی موارد علائمی همچون لکه بینی قبل و بعد از سیکل قاعدگی می تواند نشان دهنده ی وجود زائده های گوشتی مانند پولیپ باشد.گاهی اوقات در صورتی که پولیپ های رحمی بزرگ باشند، وجود احساس درد و افزایش حجم خونریزی دوره های قاعدگی از نشانه های این بیماری می باشد.

همچنین در صورت مواجه با دفع لخته های خونی در زمان سیکل قاعدگی بهتر است به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید زیرا این امر می تواند از علائم و نشانه های این بیماری به شما ر آید.

آیا پس از یائسگی احتمال ابتلا به پولیپ های رحمی وجود دارد؟

یکی از سوالات شایع در میان تمامی بانوان این است که، آیا پس از یائسگی احتمال ابتلا به پولیپ های رحمی وجود دارد؟ لازم به ذکر است، پیدایش پولیپ های رحمی تنها مختص به دوره قبل از یائسگی نیست، گاهی اوقات خونریزی ها و لکه بینی های پس از یائسگی به وجود می آید، حتی در برخی موارد ممکن است پولیپ های رحمی قبل از این دوران وجود داته و پس از ابتلا به یائسگی ظاهر شده است.

تشخیص پولیپ های رحمی

روش های تشخیصی بسیاری وجود دارد که به تشخیص دقیق بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری پولیپ های رحمی کمک می نماید. یکی از روش های تشخیصی سونوگرافی می باشد، در حقیقت سونوگرافی بدون هیچ گونه اشعه ایکس انجام می شود.

لازم به ذکر است، در برخی موارد به وجود پولیپ های رحمی مشکوک می شویم که در چنین مواقعی انجام سونوگرافی داپلر، سونوگرافی سه بعدی و سونوگرافی رنگی به تشخیص دقیق تر بیماری کمک می نمایید.

همچنین در مواردی انجام این گونه روش های تشخیص موثر نبوده، به همین منظور جهت تشخیص پولیپ های رحمی انجام هیستروسکوپی و هیسترو سونو بسیار کمک کننده خواهد بود.

نکته ای که به تشخیص بیماری پولیپ های رحمی کمک می نمایید زمان مناسب انجام روش های تشخیصی می باشد. قابل توجه است که بهترین زمان برای تشخیص بیماری پولیپ رحم انجام سونوگرافی در اواخر دوره قاعدگی می باشد.

دکتر افسانه مهرنامی جراح زیبایی زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران می توانید با شماره های ۶۶۹۳۳۹۰۶ – ۶۶۹۳۳۸۶۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر افسانه مهرنامی مراجعه کنید .

درمان پولیپ های رحمی

درمان پولیپ های رحمی بسته به اندازه آن متفاوت می باشد. جالب است بدانید که اگر اندازه پولیپ های رحمی کوچک باشد، نیازی به اقدام درمانی خاصی نخواهد بود و تنها لازم است که با فواصلی مشخص بیماری کنترل شده و مورد بررسی قرارا گیرد. اما اگر اندازه پولیپ رحم بزرگ باشد تنها اقدام درمانی مناسب جراحی است. لازم است بدانید که تنها روش درمان پولیپ های رحمی جراحی می باشد، که جراحی به صورت هیستروسکوپی صورت می گیرد.

توصیه های پایانی

تشخیص پولیپ های رحمی به راحتی قابل انجام است و تقریبا ۹۹% پولیپ های رحمی خوش خیم اند. همان طور که می دانید تشخیص به موقع می تواند از بروز بسیاری از مشکلات و عوارض بکاهد. لذا توصیه می شود چکاپ های دوره ای به متخصص زنان و زایمان را فراموش نکنید و در صورت مشاهده هر گونه علائم سریعا بدون هیچ گونه معطلی با دکتر زنان مشورت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر افسانه مهرنامیمشاهده نوشته ها

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسواتس آپ