درمان کیست تخمدان

یکی از بیماری های شایع در زنان، ابتلا به کیست تخمدان می باشد . در اغلب موارد، کیست تخمدان در چند ماه بدون نیاز به درمان ناپدید می شوند. اما گاهی نیاز به برخی از روش های درمانی خواهند داشت. اما انواع روش های جراحی کیست تخمدان چگونه است ؟

درمان کییست تخمدان

انتظار برای بهبودی

یکی از اولین قدم ها برای مشاهده کیست های ریز کمی منتظر ماندن و تکرارا سونوگرافی می باشد تا مشاهده شود که کیست درمان شده و یا خیر.

به علت افزایش احتمال ابتلا به کیست در زنانی که در دوران یائسگی هستند، بهتر است هر چند ماه یک بار طبق نظر پزشک سونوگرافی انجام دهند.

انواع جراحی کیست تخمدان

کیست های بزرگ یا پایدار تخمدان یا کیست هایی که باعث ایجاد علائم می شوند معمولا باید توسط جراحی برداشته شوند.

جراحی معمولا توصیه می شود اگر نگرانی هایی وجود داشته باشد که کیست می تواند سرطانی باشد یا سرطانی باشد.

دو نوع جراحی برای حذف کیست تخمدان وجود دارد:

  • لاپاراسکوپی
  • لاپاراتومی

لاپاراسکوپی

اکثر کیست ها را می توان با استفاده از لاپاراسکوپی برداشت. این یک نوع جراحی می باشد که در شکم شما انجام می شود و گاز به لگن منتقل می شود تا جراح بتواند به تخمدان ها دسترسی پیدا کند.

جراح و متخصص زنان لاپاراسکوپ (یک میکروسکوپ کوچک با شکل لوله با نور در انتها) را به شکم شما منتقل می شود تا بتواند ارگان های داخلی شما را ببیند. جراح سپس از طریق کاهش های کوچکی در پوست شما کیست را از بین می برد.

پس از کیست حذف شده، برش ها با استفاده از بخیه های جذب شونده بسته می شود.

استفاده از روش لاپاروسکوپی بیشتر است زیرا باعث درد کمتری می شود و زمان بهبودی سریعتر دارد. اکثر زنان می توانند در همان روز یا روز بعد به خانه بروند.

لاپاراتومی

اگر کیست شما بزرگ باشد یا احتمال دارد سرطانی باشد، ممکن است توصیه شود که لاپاروتومی ممکن است.

در طی یک لاپاروتومی، یک شکاف بزرگ در شکم تان ایجاد می شود تا جراح بتواند به کیست دسترسی داشته باشد.

ممکن است لازم باشد در چند روز بعد از عمل، در بیمارستان بمانید.

بعد از جراحی

پس از تخریب کیست تخمدان، درد در شکم شما احساس می شود، اگر چه این باید در یک یا دو روز بهبود یابد.

بعد از جراحی لاپاراسکوپی، احتمالا باید دو هفته استراحت کنید. بازیابی پس از لاپاروتومی احتمالا حدود شش تا هشت هفته طول می کشد،.

اگر کیست برای آزمودن ارسال شود، نتایج باید ظرف چند هفته برطرف شود و مشاور شما با شما در مورد اینکه آیا شما نیاز به درمان بیشتر دارید بحث خواهم کرد.

اگر علائم زیر را در طی بهبودی خود متوجه شوید، با متخصص زنان خود تماس بگیرید:

    خونریزی شدید

    درد شدید یا تورم در شکم شما

    دمای بالا (تب)

    تخریب واژن تیره یا بدبختی

این علائم ممکن است یک عفونت را نشان دهند.

باروری و کیست تخمدان

اگر از طریق یائسگی نرسیده اید، جراح خود سعی خواهد کرد که حداکثر سیستم تولید مثل خود را حفظ کند. اغلب ممکن است فقط کیست را بردارید و هر دو تخمدان را دست نخورده باقی بگذارید، که بدین معنی است که باروری شما تا حد زیادی تحت تأثیر قرار نگرفته است.

اگر یکی از تخمدان ها شما باید برداشته شود، تخمدان باقی مانده هنوز هم هورمون ها و تخم مرغ را به طور معمول آزاد می کند. باروری شما نباید بطور قابل ملاحظه ای تحت تاثیر قرار گیرد، اگر چه ممکن است باردار شدن آن کمی مشکل تر باشد.

گاهی اوقات لازم است که هر دو تخمدان را در زنان که از طریق یائسگی نرسیده اند، حذف کنند. این باعث می شود که شما دیگر قادر به بارداری نباشید.

با این حال ممکن است با داشتن یک تخمک اهدا شده در رحم شما بتوانید باروری را تجربه نمایید.

درمان کیست تخمدان سرطانی

اگر نتایج آزمایش شما نشان می دهد که کیست شما سرطانی است، هر دو تخمدان شما، رحم (رحم) و برخی از بافت اطراف آن ممکن است نیاز به حذف داشته باشند. بنابراین امکان باروری در شما وجود نخواهد داشت.

اگر شما با یک بیماری که به کیست تخمدان، مانند اندومتریوز یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) منجر می شود، تشخیص داده می شود، درمان شما ممکن است متفاوت باشد.

به عنوان مثال، آندومتریوز ممکن است با داروهای ضد درد، داروهای هورمون و / یا عمل جراحی برای حذف یا از بین بردن مناطق بافت اندومتریوز درمان شود.

دکتر افسانه مهرنامیمشاهده نوشته ها

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسواتس آپ