جلوگیری از بارداری

اکثریت افراد گاهی پیش آمده که تجربه ارتباط جنسی محافظت نشده داشته باشند که این امر در مواقعی که افراد تصمیم به بارداری ندارند موجب نگرانی آن ها شده است یا گاهی به بارداری ناخواسته منجر می شود. روش های متعددی برای پیشگیری از بارداری وجود دارد اما اگر از این روش ها اطلاعی ندارید می توانید جهت آگاهی بیشتر و پیشگیری از بارداری های ناخواسته با ما همراه باشید.

برای آشنایی بیشتر در خصوص نحوه روش های جلوگیری از بارداری اورژانسی می توانید به مشاهده صحبت های دکتر افسانه مهرنامی در ویدئو ذیل بپردازید.

روش های جلوگیری از بارداری اورژانسی

روش های مختلفی وجود دارد که این روش ها را بایستی نهایتا ظرف هفتاد و دو ساعت پس از رابطه جنسی مشکوک استفاده نمایید، تا اثر بخش باشد.

مورنینگ افتر پیل

از قرصی بنام تنسی یا پلن بی یا لوونورژسترول به عنوان یک روش جلوگیری از بارداری اورژانسی می توان از آن استفاده نمود، که در واقع این قرص یک نوع پروژسترون است و در بسته های این قرص ها دو عدد قرص وجود دارد که بایستی هر دو قرص را به صورت همزمان استفاده نمایید و بهترین روشی است که در حال حاضر وجود دارد.

قرص HD

روش دیگری که برای پیشگیری از بارداری به صورت اورژانسی به کار برده می شود استفاده از قرص HD می باشد. مصرف قرص HD بدین صورت است که بایستی چهار قرص در دسترس داشته باشید دو عدد از قرص ها را پس از تماس جنسی و دو عدد قرص دیگر را پس از دوازده ساعت استفاده نمایید.

روش های جلوگیری از بارداری اورژانسی

روش های جلوگیری از بارداری اورژانسی

قرص LD

روش دیگری که بایستی به منظور پیشگیری از بارداری استفاده نمایید، قرص LD می باشد که میزان مصرف این قرص دو برابر قرص HD می باشد. بدین صورت که هشت عدد قرص را بایستی استفاده نمایید که طریق مصرف آن همانند مصرف قرص HD می باشد.

IUD

روش دیگر پیشگیری از بارداری استفاده از IUD می باشد. حداکثر در پنج روز اول پس از رابطه جنسی مشکوک می توانید از IUD استفاده نمایید. IUD می تواند تا حدود زیادی برای فرد جلوگیری اورژانسی از بارداری انجام دهد.

IUD در حالت کلی یک روش جلوگیری از بارداری است که می تواند در رحم به صورت دائم باقی بماند و به جلوگیری از بارداری کمک نمایید.

نکاتی طلایی در خصوص روش های پیشگیری از بارداری

نکاتی در خصوص استفاده از این روش های جلوگیری از بارداری وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است و بایستی از آن ها مطلع باشید و رعایت نمایید که این توصیه های بدین صورت است:

در هر سیکل تنها یک مرتبه می توانید از این روش ها استفاده نمایید و این بدان معنا نیست که، هر سیکل می توانید جلوگیری از بارداری اورژانسی داشته باشید زیرا انجام این امر اشتباه می باشد و عوارض متعددی را به همراه خواهد داشت.

اما نکاتی در خصوص مصرف قرص های LD و HD وجود دارد و آن است که استفاده از HD و LD می تواند منجر به بروز حالت تهوع شود. در صورتی این نوع قرص ها مصرف نمودید و پس از دو ساعت حالت تهوع و استفراغ داشتید حتما بایستی مجدد آن دوز را تکرار نمایید در غیر این صورت ثمربخش نخواهد بود.

عوارض ناشی از روش های جلوگیری از بارداری

قرص های جلوگیری از بارداری با عوارض متعددی همراه است که از مهمترین این عارضه ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

بی نظمی قاعدگی

بارداری خارج از رحمی (داروهای پروژسترون در صورتی که شکست بخورد منجر به بروز بارداری خارج از رحم می شود.)

ضعف و خستگی

حالت تهوع و استفراغ

عوارض روش های جلوگیری از بارداری

عوارض و معایب روش های جلوگیری از بارداری اورژانسی

نکته آخر

افرادی که اقدام به استفاده از روش های جلوگیری از بارداری اوژانسی می نمایند و این گونه قرص ها را مصرف می کنند حتما بایستی پس از دو تا چهار هفته عادت ماهانه شود که در غیر این صوت مراجعه به متخصص زنان و زایمان ضروری خواهد بود.

داشتن هر گونه عوارض نظیر تغییر در میزان خونریزی قاعدگی یا دردهای شکمی و داشتن لکه بینی لازم خواهد بود که به پزشک مراجعه نمایید تا بررسی های لازم برای شما انجام شود. لذا هشدارها در این زمینه را جدی بگیرید و نسبت به سلامتی خود بی تفاوت نباشید.

در نهایت بگوییم، استفاده از این روش ها همیشه توصیه نمی شود، در صورتی که نیاز به جلوگیری از بارداری دارید بهتر است یک روش پیشگیری از بارداری دائم انتخاب نمایید.

راه های ارتباطی با دکتر افسانه مهرنامی:
شماره های تماس: ۶۶۹۳۳۹۰۶ – ۶۶۹۳۳۸۶۹
صفحه اینستاگرام: DrAfsanehMehrnami

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر افسانه مهرنامیمشاهده نوشته ها

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسواتس آپ