پس از نه ماه انتظار، لحظه تولد کودک شما نزدیک است و لحظه شماری می کنید تا او را با لذت تمام در آغوش بکشید. بهترین نوع زایمان، زایمان طبیعی است مگر این که جان مادر در خطر باشد یا جنین در وضعیت دیسترس و نامناسبی باشد که در این صورت باید زایمان سزارین انجام شود. در این مطلب مواردی را که باعث به خطر افتادن سلامت مادر و جنین می شوند و دلیل انجام عمل زایمان سزارین خواهند بود، نام برده و شرح داده ایم. بهتر است هر مادری قبل از این لحظه خاطره انگیز، اطلاعاتی در خصوص این که زایمان سزارین چیست، نحوه انجام آن و این که چه دلایلی باعث می شود مادر به صورت سزارین زایمان کند، کسب نماید. با توجه به آمارهای ثبت شده، حدود دو درصد از زنان باردار برای تولد کودک خود، به صورت سزارین زایمان می کنند. در ادامه توضیح می دهیم که زایمان سزارین چیست و چه مراحلی دارد.

زایمان سزارین

زایمان سزارین چیست؟

زایمان سزارین یک روش غیر طبیعی برای تولد جنین است. در این روش برخلاف زایمان طبیعی، برشی روی شکم مادر ایجاد می شود تا جراح زنان و زایمان، جنین را از رحم مادر خارج کند. انتخاب زایمان سزارین ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد، گاهی اوقات برای سلامتی مادر و فرزند اقدام به این نوع زایمان می شود. گاهی هم برای جلوگیری از بروز بیماری و گاهی هم به انتخاب مادر و نظر متخصص زنان، زایمان سزارین جایگزین زایمان طبیعی می شود.

در زایمان سزارین، نوزاد به روش جراحی و از طریق برش های ایجاد شده در بخش های انتهایی شکم به دنیا می آید نه از راه واژن. معمولا این نوع زایمان تحت شرایط خاص از سوی پزشک تجویز می شود که می تواند به مادر و یا نوزاد مرتبط باشد.

در صورتی که مادر، خصوصا بیشتر مادران ایرانی تمایل به زایمان سزارین داشته باشند، متخصص زنان با توجه به شرایط و وضعیت مادر و آزمایشات، تصمیم می گیرد که آیا زایمان سزارین به صلاح مادر است یا خیر.

 اگر خانم در دوران بارداری، درباره زایمان سزارین اطلاعات کافی را کسب کند و با آگاهی کامل این نوع زایمان را انتخاب کند، مسلما عمل موفقیت آمیز خواهد بود و هیچ گونه مشکلی برای مادر و فرزند به وجود نخواهد آمد.

عوامل مختلفی نیز وجود دارد که در صورت بروز آن ها به صورت اورژانسی و پیش بینی نشده (مانند پارگی کیسه آب) جنین از رحم مادر زودتر از موعد خارج می شود. در این صورت نیز باید زایمان سزارین انجام گیرد.

در چه مواردی زایمان سزارین ضروری است؟

معمولا زایمان سزارین زمانی انجام می شود که زایمان طبیعی برای سلامتی مادر خطرناک باشد یا جنین در وضعیت مناسبی برای زایمان طبیعی قرار نگرفته باشد. در ادامه دلایل زایمان سزارین و خطراتی که سلامتی مادر را تهدید می کند یا جنین دچار مشکل می شود را توضیح خواهیم داد.


مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی

#Label
مسمومیت بارداری با پره اکلامپسی

مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی یکی از عوارض شایع اواخر بارداری است که علائم خاصی هم ندارد. برخی نشانه هایی برای مسمومیت بارداری وجود دارید که در برخی افراد دیده شده است شامل: تورم، افزایش قابل ملاحظه فشار خون، افزایش وزن و دفع پروتئین می باشد. در صورتی که متخصص زنان و زایمان متوجه این عارضه شده باشد و فرصتی برای درمان آن وجود نداشته باشد، نیاز است که برای سلامتی مادر، جنین را از رحم خارج کند. زیرا علت مسمومیت، حساسیت به جفتی است که در رحم قرار دارد. افراد بارداری که بیشتر در معرض مسمومیت بارداری هستند عبارتند از: اولین بار است باردار می شوند، سابقه ژنتیکی ، سن بسیار پایین یا بالای ۳۵ سال دارند، فشار خون مزمن قبل از بارداری، حاملگی دو قلویی یا چند قلویی، چاقی و حساسیت های تغذیه ای.

در صورتی که مادر در زایمان های قبلی سابقه عمل سزارین داشته باشد، در زایمان های بعدی متخصص زنان و زایمان باید بررسی کند که زایمان بعدی به چه صورت باشد، بهتر است و خطرات کمتری دارد. ممکن است در برخی موارد امکان زایمان طبیعی و واژینال وجود داشته باشد و هیچ گونه خطری برای مادر در پی نداشته باشد. برش هایی که روی رحم برای زایمان سزارین قبلی ایجاد شده است می تواند منع زایمان طبیعی داشته باشد و باید زایمان سزارین انجام شود.

مادر سابقه زایمان سزارین داشته باشد

سابقه زایمان سزارین

سابقه عمل میومکتومی

#Label
سابقه عمل میومکتومی

یکی دیگر از دلایلی که نیاز است زایمان سزارین انجام شود این است که مادر سابقه عمل جراحی میومکتومی یا برداشتن فیبروم از رحم داشته باشد. اگر خانم بعد از سونوگرافی و داشتن علائم فیبرم، متوجه فیبروم های بزرگ در رحم شود، باید عمل میومکتومی برای حفظ سلامت رحم و بارداری انجام شود. این عمل جراحی معمولا به دلیل درد، فشار، خونریزی های غیر طبیعی و یا تداخل در بارداری صورت می گیرد. به دلیل برش هایی که روی رحم برای برداشتن و درمان فیبروم صورت می گیرد و ممکن است به آن ها فشار آید، برای زایمان، حتما باید مادر زایمان سزارین انجام دهد.

در صورتی بدن و سر جنین بیش ازحد طبیعی بزرگتر باشد و نتواند از لگن مادر عبور کند، یا لگن مادر کوچک باشد که امکان خارج کردن کودک وجود نداشته باشد یا با آسیب هایی همراه باشد، زایمان طبیعی برای خارج کردن جنین از رحم مناسب نیست. برای حل مشکل سفالوپلویک یا CPD و حفظ سلامتی مادر و کودک عمل سزارین بهترین و کم خطر ترین راه حل می باشد.

متناسب نبودن سر جنین با لگن مادر (CPD)

متناسب نبودن سر جنین با لگن مادر

بارداری چند قلویی

#Label
بارداری دو یا چندقلویی

در صورتی که مادر چند قلو باردار باشد، ممکن است با زایمان طبیعی بتوان آن ها را خارج کرد. ولی اغلب نیاز است که تعدادی از آن ها با زایمان سزارین متولد شوند. نحوه زایمان طبیعی یا سزارین در چندقلوها، بستگی به نحوه قرار گرفتن نوزادان در رحم مادر دارد. اگر سر نوزادان به سمت پایین نباشد یا تهدید و مشکلی برای سلامتی مادر و چندقلوها وجود داشته باشد، باید زایمان سزارین انجام شود. برای زایمان دو یا چندقلوها، می توان برای نوزاد اول از رایمان طبیعی استفاده کرد ولی برای نوزادهای بعد زایمان سزارین برنامه ریزی شده نتیجه بهتری دارد.

کودک بریچ یا وارونه

در ماه آخر بارداری، به دلیل کبود فضای خالی در رحم مادر، کودک باید در وضعیت عادی برای زایمان طبیعی قرار گیرد. به صورتی که جنین باید بچرخد و سر کودک به سمت پایین یعنی دهنه رحم قرار بگیرد. برخی اوقات جنین در وضعیت عادی قرار نمی گیرد و باسن یا پاها یا هر دو جنین به سمت دهانه رحم می باشد. به این شکل قرارگیری جنین، تولد بریچ Breech یا وارونه گفته می شود. این نوع قرارگیری جنین باعث می شود تا مادر از زایمان طبیعی منع شود و کودک با زایمان سزارین متولد گردد.

برای آشنایی بیشتر با زایمان بریچ و علل و خطرات آن حتما بخوانید.

جفت سرراهی

جفت سر راهی به شرایطی گفته می شود که جفت به صورت غیر طبیعی در بخش تحتانی رحم قرار گرفته باشد و موجب انسداد کل یا قسمتی از رحم شود. جفت سر راهی می تواند مشکلات زیادی را برای مادر به وجود آورد که بیشتر در ماه های آخر بارداری خود را نشان می دهد و نشانه های آن بروز می کند. در نتیجه تا ماه آخر زایمان سزارین قطعی نبوده. مشکلاتی مانند زایمان زودرس، خونریزی و… ممکن است برای مادر رخ دهد. در صورتی که جفت سر راهی در رحم مادر وجود داشته باشد، برای تولد جنین باید از عمل زایمان سزارین استفاده شود.

جنین عرضی

معمولا جنین در طول دوران بارداری مادر، در رحم می چرخد و در اواخر بارداری سرش رو پایین قرارمی گیرد تا برای تولد آماده شود. اما گاهی برخی از جنین ها در رحم مادر، حالت عرضی پیدا می کنند و حالت افقی به خود می گیرد که به این حالت، جنین عرضی گفته می شود. این موضوع در اواخر بارداری مشخص می شود و مادر باید زایمان سزارین انجام دهد. اغلب علت عرضی قرار گرفتن جنین می تواند یکی از موارد زیر مانند زیاد بودن مایع جنینی، بارداری دو قلویی و چند قلویی، بسته شدن جفت و عدم تناسب دهانه رحم باشد.

 • قرارگیری نامناسب نوزاد
 • زایمان سخت و یا آهسته
 • گشاد نشدن دهانه رحم
 • کودک های سنگین وزن
 • غیر طبیعی بودن ضربان قلب
 • اگر دهانه رحم مشکلاتی داشته باشد.
 • اگر ضربان قلب کودک کند باشد و حالت نرمال نداشته باشد.
 • اگر مادر بیماری هایی مانند فشار خون بالا، دیابت یا ویروس HIV 
 • وجود هر گونه ناهنجاری در رحم که می تواند منجر به بروز عوارضی حین زایمان شود
 • در صورتی که وزن نوزاد بیشتر از حد نرمال باشد، باید از طریق زایمان سزارین متولد شود.

زایمان طبیعی بهتر است یا زایمان سزارین؟


یکی از سوالات رایجی که مادران از متخصصین میپرسند این است که شما چه نوع زایمانی را پیشنهاد میدهید؟ زایمان طبیعی یا سزارین؟ به طور کلی نمیتوان نظری قطعی در این باره داد زیرا پزشک باید همه جوانب و وضعیت سلامت مادر را بررسی کند تا تشخیص دهد که کدام زایمان برای شما بهتر است .اگر مادر و نوزاد در شرایط کاملا نرمالی باشند پیشنهاد اول پزشک زایمان طبیعی است زیرا این زایمان عارضه های کمتری دارد.

تفاوت زایمان طبیعی و سزارین در زمان ریکاوری چیست؟

 1. اگر مادر دچار هیچ مشکلی نشود میتوان گفت که ریکاوری بعد از زایمان طبیعی راحت تر از سزارین است. اما در سزارین مدتی طول خواهد کشید تا شما بهوش آیید و به طور کلی دوران بهبود طولانی تر است.
 2. در سزارین شما باید مدت بیشتری در بیمارستان بمانید ولی در زایمان طبیعی زود تر میتوانید مرخص شوید.
 3. بعد از انجام سزارین شما نمیتوانید بدوید و یا سریع راه روید اما در زایمان طبیعی شما راحت تر هستید و از روز بعد میتوانید سرپا شوید.

آیا زایمان سزارین ایمن است؟

زایمان سزارین یکی از روش های شایع زایمان است که البته عوارض خاصی را نیز به همراه دارد. ممکن است نوزاد با مشکلات تنفسی به دنیا بیاید که البته سریعا برطرف خواهد شد.
این نوع سزارین، دوره نقاهت طولانی تری را برای مادر به همراه دارد.
زایمان سزارین نیز همانند سایر جراحی ها می تواند با عوارضی همراه باشد. به عنوان مثال، امکان عفونی شدن برش های ایجاد شده و یا رحم وجود دارد.
در مقابل، زایمان طبیعی اگر به سختی انجام شود می تواند عوارضی را برای مادر و نوزاد به همراه داشته باشد.


از جمله مزایای سزارین می توان به موارد زیر اشاره کرد:
کاهش درد قبل و حین زایمان
کاهش آسیب های وارده به واژن
کاهش احتمال افتادگی عضلات کف لگنی
در صورتی که خانمی تمایل به انجام زایمان سزارین داشته باشد، حتما باید وضعیت سلامت جسمانی و فیزیکی قبل از زایمان کامل بررسی شود. به همین خاطر، معمولا تست هایی مانند آزمایش خون جهت تعیین گروه خونی و هم چنین سطح مواد تشکیل دهنده خون و تشخیص مواردی مانند کم خونی از سوی پزشک تجویز خواهد شد.
گاهی توصیه می شود مادر قبل از زایمان، آنتی بیوتیک مصرف کند تا از بروز عوارضی مانند عفونت بعد از عمل پیشگیری شود.
پیش از زایمان مادر بایستی تمامی سوالات خود را با پزشک در میان بگذارد.
از آن جایی که زایمان سزارین دوره نقاهت طولانی تر و به استراحت بیشتری نیاز دارد، بهتر است اقدامات مرتبط با این کار مانند محل استراحت مادر، قبل از جراحی در نظر گرفته شده باشد.
پیش از انجام زایمان و در بیمارستان، ابتدا ناحیه شکم مادر کامل تمیز می شود و لوله ای باریک به نام کاتتر، جهت جمع آوری ادرار در داخل مثانه قرار می گیرد.

آمادگی های قبل از زایمان سزارین

در صورتی که بنا به هر دلیلی، چه بر اساس خواسته مادر و چه به دلیل شرایطی که برای حفظ سلامتی مادر و جنین نیاز به عمل سطارین باشد، باید قبل از ورود به اتاق عمل، آمادگی های لازم برای تولد کودک خود با زایمان طبیعی را داشته باشید. در ادامه به مواردی اشاره خواهیم کرد:

 • ابتدا نیاز است که طبق نظر متخصص زنان وطایمان خود با پرونده پزشکی به بیمارستان برای پذیرش در وقت معین مراجعه نمایید.
 • قبل از عمل ناشتا باشد یعنی از ساعت ۱۲ شب به بعد آب ننوشید و غذایی میل نکنید.
 • روز قبل از عمل حمام کنید وآرامش کامل داشته باشید.
 • روز قبل از عمل پایین تنه خود را اصلاح کنید تا زمان ورود به اتاق عمل را سرعت ببخشید.
 • هنگام پذیرش، تمامی شرح حال و وضعیت حیاتی مادر بررسی می شود تا به داروی خاصی حساسیت نداشته باشد و در وضعیت سلامت قرار داشته باشد.
 • سابقه بیماری ها و عمل های جراحی قبلی بررسی می شود و اینکه برشی روی شکم وجود دارد یا خیر.
 • فرم های مخصوص پذیرش برای رضایت عمل، عدم پذیرش انتقال خون باید تایید و امضا شود. سپس مادر به اتاق عمل برده می شود.
 • در هنگام ورود به اتاق عمل، لباس مخصوص را بپوشید. سرم مسکن و لوله ای برای دفع ادرار به مادر متصل می شود.
 • برای شناسایی مادر دستبند سفید و اگر آلرژی داشته باشد، دستبند صورتی به دست شما وصل می شود.
 • سپس وارد اتاق عمل می شوید. اتاق عمل و تیم جراحی برای زایمان و تولد فرزند شما آمادگی کامل دارند.
 • میزان فشار خون شما بررسی می شود و تکنسین بیهوشی اقدام به بیهوشی کامل یا بی حسی موضعی بنا بر نظر متخصص می نماید.
 • بین صورت و شکم شما پرده ای کشیده می شود و سپس فرایند زایمان سزارین شروع می گردد.

مراحل زایمان سزارین

بیهوشی

ابتدا با تزریق داروی بیهوشی مادر احساس سرما می کند و از هوش می رود.

برش و شکاف پوست رحم

متخصص زنان و زایمان همراه با تیم خود، برشی عمودی یا افقی را روی پوست و سپس رحم ایجاد می کند. به این صورت است که رحم باز می شود.

خارج کردن نوزاد از شکم مادر

نوزاد از رحم مادر خارج می شود و او را از اتاق عمل بیرون می برند.

بخیه زدن محل جراحی

سپس شکم مادر بخیه می شود و مادر وارد اتاق ریکاوری می شود تا زمانی که به هوش آید.

مراقبت های بعد از عمل

بعد از عمل ممکن است ناحیه جراحی شده و بخیه ها درد فراوانی داشته باشند و پزشک معالج داروهای مسکن برای شما تجویز کند. لازم به ذکر است میزان درد مادر در محل عمل، در صورتی که متخصص زنان و زایمان متبحر باشد، کاهش می یابد.

 • تا ۴۸ ساعت که پانسمان قرار داده، مادر نباید حمام کند.
 • بعد از ۴۸ ساعت، پانسمان برداشته می شود و نیاز است که مادر هر روز دوش بگیرد. با باد سرد سشوار ناحیه عمل را خشک کنید و نباید شکم روی ناحیه عمل بیافتد و عرق کند، چون باعث عفونت می شود.
 • تا چند ماه ممکن است احساس ضعف و درد داشته باشد که با تغذیه ای مناسب قابل حل است. حتما برای تسریع در بهبودی به دستوالعمل ها وتوصیه های متخصص زنان خود توجه کنید.
 • بعد از عمل به محل جراحی فشار وارد نکنید، با صدای بلند نخندید، منطقه برش خورده را نخارانید، زیرا باعث تشدید درد و ناراحتی شما می شود و یا باعث می شود بخیه ها باز شوند.
 • شکم با شکم بند بسته شود و فقط در هنگام استراحت باز شود. پوشیدن شلوارهای نرم و تنگ بهتر می باشد. البته این مورد را در نظر داشته باشید که نباید فشاری به بخیه ها وارد شود.
 • بعد از زایمان سزارین، مادر  چند روزی را در بیمارستان بستری خواهد ماند. با رفع اثرات مواد بیهوشی، توصیه می شود مادر تا می تواند آب و مایعات بخورد تا از بروز یبوست و یا ترومبوز رگ های خونی پیشگیری شود.
 • زخم ها و بخیه ها توسط پستاران بررسی می شود تا علائمی از عفونت مشخص و به سرعت برطرف گردد.
 • مادر بلافاصله بعد از زایمان قادر به شیر دادن کودک خود می باشد. در خصوص نحوه قرارگیری خودتان هنگام شیر دادن و وارد نشدن فشار به بخیه ها با پزشک خود مشورت داشته باشید. مصرف هر گونه دارو در دوران شیردهی باید تحت نظر پزشک باشد.
 • اگر در محل عمل درد، تورم، قرمزی و خونریزی داشتند حتما به متخصص زنان خود مراجعه کنید.
 • حدود یک هفته تا ۱۰ روز بعد از عمل نیاز است که به پزشک برای بررسی های لازم مراجعه کنید.

خطرات و عوارض زایمان سزارین

طی چند دهه اخیر آمار زایمان سزارین در کشور بالا رفته است. در برخی موارد لزومی به انجام زایمان سزارین نبوده و مادر تمایل به زایمان سزارین داشته است. بهتر است بدانید زایمان سزارین در برخی موارد برای سلامتی مادر و فرزند خطرناک است و نباید در صورتی که لزومی ندارد انتخاب گردد. زایمان سزارین یک عمل جراحی بزرگ است کهنسبت به زایمان طبیعی خطرات بیشتری دارد.

از عوارض زایمان سزارین می توان به خطرات بیهوشی اشاره کرد. چون نیاز است داروهای بیهوشی یا بی حسی به مادر برای کاهش درد ناحیه جراحی تزریق شود. بیهوشی عوارضی مانند حالت تهوع، استفراغ، سردرد و کمردرد شدید دارد.

اکثر خانم ها تمایل دارند بعد از عمل نوزاد خود را ببینند، در آغوش بگیرند و به فرزند خود شیر بدهند، به همین دلیل زایمان طبیعی را انتخاب می کنند. این مورد در زایمان سزارین وجود ندارد و نوزاد به محل دیگری منتقل می گردد.

ممکن است چسبندگی های داخل شکم ایجاد شود که این مسئله مربوط به هر نوع عمل جراحی در ناحیه شکم می باشد. بستگی به ژنتیک فرد ممکن است شدید یا کم باشد.

ممکن است در حاملگی های بعدی چسبندگی جفت به محل عمل قبلی ایجاد شود.

خطر پارگی رحم نیز وجود دارد.

امکان صدمه دیدن مادر یا نوزاد نیز وجود دارد.

ممکن است در پاها یا ریه های مادر، لخته خونی تشکیل شود. (ترومبوز وریدی)

در زایمان زودرس ممکن است نوزاد دچار اختلالات تنفسی شود.

در زایمان سزارین میزان خونریزی نسبت به زایمان طبیعی دو برابر است.

خطر آتونی رحم که هم در زایمان سزارین و هم در زایمان طبیعی وجود دارد. به این صورت است که ممکن است رحم جمع نشود و خونریزی بند نیاید. برای کنترل این وضعیت ابتدا از داروها برای جمع کردن رحم استفاده می شود و اگر مشکل برطرف نشد، شریان های رحمی را می بندیم و اگر باز هم رحم جمع نشد، باید رحم برداشته شود.

از عوارض دیگر بعد از زایمان می توان به عفونت محل عمل جراحی سزارین اشاره کرد. ممکن است نیاز به تجویز آنتی بیوتیک توسط پزشک باشد و در مراحل شدیدتر عفونت، ممکن است نیاز باشد فرد بستری شود، محل عمل دوباره باز شود و شستشو داده شود و بررسی های لازم انجام شود. یا ممکن است نیاز به جراحی مجدد باشد.

در صورت مشاهده علائم زیر حتما پزشک را در جریان قرار دهید:

 • درد در سینه ها همراه با تب
 • تشدید درد و انقباض نسبتا خفیف، به خصوص هنگام شیر دادن
 • ترشح بدبو از واژن
 • درد هنگام ادرار
 • علائمی از عفونت مانند تب بالای ۳۸٫۵ درجه، قرمزی، التهاب و ترشح از بخیه ها

برای جلوگیری از عوارض ناشی از زایمان سزارین حتما به بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجع نمایید.

عمل زیبایی واژن حین زایمان سزارین ممکن است؟

عمل جراحی زیبایی واژن مانند پرینورافی، واژینوپلاستی یا تنگ کردن واژن و لابیاپلاستی بعد از زایمان سزارین بسیار انجام می شود. اما به دلایل زیر نمی توان عمل جراحی زیبایی واژن را همزمان با زایمان سزارین انجام داد.

خونریزی
مادران باردار هر نوع زایمانی که انجام دهند مقدار زیادی خون از دست خواهند داد. حتی اگر زایمان شما سزارین باشد باز هم نمی توان لابیاها را برش داد و باعث خونریزی بیشتری شد.

تورم لابیاها در بارداری
در طول بارداری به دلیل تغییرات هورمونی لابیاها بزرگ و حجیم شده و فرم شان تغییر می کند. این اتفاق کاملا طبیعی است و برای همه مادران رخ می دهد. با زایمان و بازگشت به تعادل هورمونی سابق، تورم لابیاها از بین می رود. به دلیل غیر واقعی و موقتی بودن حجم و بزرگی لابیاها در بارداری و موقع زایمان، عمل زیبایی واژن حین زایمان انجام نمی شود. لابیاپلاستی به زمانی موکول می شود که تورم لابیاها برطرف شده باشد.

ریسک عوارض لابیاپلاستی
در زمان زایمان تمام بدن مادر به خصوص اندام های تناسلی پر خون هستند، هر نوع جراحی که در این ناحیه با ریسک بالایی منجر به عفونت و خونریزی در ناحیه واژن خواهد شد. به طور کلی  احتمال بروز عوارض عمل لابیاپلاستی در زنان بعد از زایمان بسیار زیاد است.

نارضایتی از نتیجه عمل
در صورتی که عمل زیبایی واژن حین سزارین انجام شود، احتمال اینکه بعد از بازگشتن لابیاها به فرم طبیعی بعد از زایمان، شخص از اندازه و ظاهر لابیاهای جراحی شده ناراضی باشد، بسیار زیاد است. اگر شخص از فرم لابیا و اندازه آن راضی نباشد مجبور به انجام جراحی ترمیمی خواهد بود که سخت تر از عمل جراحی اول و پر هزینه تر است.

تداخل مراقبتهای بعد از زایمان با لابیاپلاستی
بعد از عمل زیبایی باید یک سری مراقبتهای بعد از عمل لابیاپلاستی انجام شود و داروهای خاصی برای تسریع جوش خوردن لابیاها و بهبود آن مورد استفاده قرار گیرد. این نوع مراقبتها با مراقبتهای بعد از زایمان تداخل دارند و برای مادر مشکلاتی را ایجاد خواهند کرد.

به همین دلیل است که هیچ وقت عمل لابیاپلاستی همزمان با سزارین انجام نمی شود. زیرا هدف از عمل لابیاپلاستی زیبایی واژن و بازگشت اعتماد بنفس خانم ها در رابطه جنسی است. بنابراین جراحی زیبایی واژن باید بعد از زایمان سزارین انجام شود.

سوالات متداول

اگر خانمی سابقه انجام سزارین داشته باشد آیا در بارداری بعدی هم باید سزارین شود؟

خانم هایی که سابقه زایمان سزارین داشته اند، ممکن است با توجه به نظر متخصص زنان و زایمان بتوانند زایمان طبیعی انجام دهند. البته به عوامل مختلفی بستگی دارد. این تصمیم بستگی به نوع شکافی دارد که در سزارین قبلی ایجاد شده است، هم چنین تعداد سزارین های قبلی نیز مطرح است این که آیا انجام زایمان طبیعی برای شما خطری در پی دارد یا خیر و نوع بیمارستانی که شما در آن زایمان انجام می دهید. در این مورد تصمیم گیری این موضوع با پزشک متخصص زنان و زایمان خود مشورت نمائید.

آیا می توانم درخواست زایمان سزارین داشته باشم؟

برخی از خانم ها با وجود آن که می توانند زایمان طبیعی داشته باشند خواهان انجام سزارین هستند. این تصمیم باید با مشورت پزشک متخصص زنان و زایمان باشد. سزارین مانند سایر جراحی ها خطرات و عوارض خاص خود را دارد که باید به آنها توجه شود. با انجام سزارین مدت بستری شدن در بیمارستان افزایش می یابد. انجام سزارین خانم را برای بارداری های بعدی در آینده دچار مشکل خواهد نمود. انجام سزارین برای خانم هایی که می خواهند فرزندان بیشتری داشته باشند، مناسب نیست.

چه اقداماتی قبل از زایمان سزارین باید انجام داد؟

قبل از انجام سزارین پرستار شما را برای جراحی آماده می کند. در ورید دست یا بازو آنژیوکت قرار می گیرد. آنژیوکت کمک می کند تا در طول جراحی سرم یا مایعات و دارو هایی که برای بدن لازم است، دریافت شود. روی شکم شسته می شود و موهای ناحیه تناسلی تراشیده می شود. برای پیشگیری از عفونت دارو های آنتی بیوتیک برای مادر تجویز خواهد شد. کاتتر (تیوب) در مجرای ادرار قرار می گیرد تا مسیر مثانه را تخلیه کند. خالی نگه داشتن مثانه باعث می شود احتمال آسیب به مثانه در طول جراحی سزارین کاهش یابد و مادر در سلامت کامل باشد.

چه نوع بیهوشی در زایمان سزارین استفاده می شود؟

سزارین می تواند با بیهوشی عمومی، سزارین با بی حسی اپیدورال و یا سزارین با بی حسی نخاعی انجام شود. اگر بیهوشی عمومی انجام شود مادر در طول زایمان هشیار نخواهد بود و بعد از زایمان نمی تواند فرزند خود را در آغوش بگیرد. در بی حسی اپیدورال نیمه پایینی بدن بی حس می شود. تزریق در بخشی از ستون فقرات در پایین کمر انجام می شود. تیوپ کوچکی وارد محل تزریق می شود تا داروی اضافی بعدا از طریق این تیوپ جمع شود. در بی حسی نخاعی نیمه پایین بدن و اطراف نخاع بی حس می گردد. تزریق به همان شیوه بی حسی اپیدورال انجام می شود اما دارو مستقیما به مایع نخاعی تزریق می شود. تعیین نوع بیهوشی در زایمان سزارین بستگی به وضعیت مادر و صلاحدید متخصص زنان و زایمان دارد.

اگر سوالی در زمینه زایمان سزارین، دلایل ضرورت آن، عوارض و خطرات، مزایا و مراقبت های بعد از آن دارید، می توانید در انتهای همین مقاله بخش نظرات آن را با دکتر افسانه مهرنامی متخصص زنان، زایمان و نازایی مطرح کنید و پاسخ خود را در سریعترین زمان ممکن دریافت کنید. جهت دریافت مشاوره از دکتر افسانه مهرنامی با شماره ۶۶۹۳۳۹۰۶ تماس حاصل نمایید.

دکتر افسانه مهرنامیمشاهده نوشته ها

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

8 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسواتس آپ