زگیل تناسلی؛ راههای انتقال و علائم آن

زگیل تناسلی

شاید نام بیماری زگیل تناسلی را زیاد شنیده باشید و مطالب زیادی در این باره خواهنده باشید و حتی بابت آن نگرانی های در شما بوجود آمده باشد اما در این مقاله سعی خواهیم کرد به صورت خلاصه آنچه که در رابطه با زگیل تناسلی مهم است بدانید را برایتان شرح دهیم.

زگیل تناسلی؛ راههای انتقال و علائم آن

زگیل تناسلی؛ راههای انتقال و علائم آن

زگیل تناسلی چیست؟

نخستین نکته که باید بدانید این است که زگیل تناسلی از جمله بیماری های ویروسی است که در جامعه شیوعی نسبی دارد. این بیماری کاملا عفونی است و ویروسی که باعث بوجود آمدن آن می شود پاپیلومای انسانی نام گرفته است.

راه های انتقال زگیل تناسلی

این بیماری بسیار مسری است و چنانچه با فرد آلوده به این ویروس رابطه جنسی داشته باشید خیلی زود این بیماری را از او دریافت می کنید پس باید بدانیم که زگیل تناسلی یک بیماری مقاربتی بوده و اگر تماس پوست به پوست در رابطه جنسی رخ دهد خیلی سریع انتقال می یابد.

شیوع بیماری زگیل تناسلی

در رابطه با شیوه ی انتشار آن باید بگوییم هیچ ربطی به جنسیت ندارد و میزان شیوع در آقایان و خانم ها به یک اندازه است. نکته ی نگران کننده در رابطه با این بیماری تغییر سبک ها و عادت های جنسی موجود در جوامع است زیرا ابتلا به بیماری زگیل تناسلی به ۱۲ سال کاهش پیدا کرده است. البته افرادی که میانگین سنی شان بین ۲۱ تا ۵۳ است در معرض ابتلا به آن قرار دارند.

علائم زگیل تناسلی

بیماری زگیل تناسلی یا ویروس اچ پی وی یک بیماری مقاربتی است که صرفا در ناحیه تناسلی مشاهده نمی شوند بلکه در نواحی مختلف بدن نظیر مقعد، دهان، زبان، لب ها و گلو نیز ممکن است به وجود بیایند. رنگ زگیل های تناسلی مانند رنگ پوست است و گاهی اوقات پررنگ تر یا کم رنگ تر دیده می شوند و گاها ترشحاتی نیز باخود دارند. این را هم از قلم نیاندازیم که زگیل های تناسلی در ناحیه ایجاد شده سوزش و خارش ایجاد می کنند.

تشخیص زگیل تناسلی

همانطور که در بالا اشاره کردیم تشخیص زگیل تناسلی چندان دشوار نیست و با مشاهده ناحیه های مربوطه در آینه به آسانی میتوان فهمید که دارای زگیل تناسلی هستیم یا نه! فقط در صورتی تشخیص زگیل تناسلی برعهده پزشک است که در ناحیه داخلی تناسلی ایجاد شود مثل داخل رحم.

تنها معاینه را نمی توان روش تشخیص زگیل تناسلی دانست بلکه روش هایی مانند تست خون و پاپ اسمیر در این مواقع برای تشخیص صحیح به کمک پزشکان می آیند.

دکتر افسانه مهرنامی جراح زیبایی زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران می توانید با شماره های ۶۶۹۳۳۹۰۶ – ۶۶۹۳۳۸۶۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر افسانه مهرنامی مراجعه کنید .

درمان زگیل تناسلی

داشتن زگیل تناسلی هیچ خجالت و یا شرمندگی ندارد پس همین حالا تابوها را دور بریزید زیرا اگر به موقع درمان صورت نگیرد مضرات جبران ناپذیری بدنبال دارد و حتی میتواند منجر به سرطان شود؛ پس در صورت داشتن زگیل تناسلی سریعا به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. لیزرتراپی، کرایوتراپی، سوزاندن، جراحی و دارو درمانی از جمله درمان های زگیل تناسلی به شمار می آیند.

سخن پایانی و چند نکته مهم

اگر قصد باردار شدن دارید حتما از عدم ابتلا به زگیل تناسلی اطمینان پیدا کنید زیرا زگیل تناسلی می تواند از مادر به جنین منتقل شود.

در صورتی که از نقص ایمنی رنج می برید و سابقه ی پیوند عضو دارید باید هنگام رابطه ی جنسی نکات بهداشتی را کاملا رعایت کنید تا دچار زگیل تناسلی نشوید.

در صورت ابتلا به زگیل تناسلی به هیچ عنوان با شریک جنسی خود ارتباط جنسی برقرار نکنید! و او را از بیماری خود آگاه سازید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر افسانه مهرنامیمشاهده نوشته ها

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسواتس آپ