info@drmehrnami.com   66933869-66933906 (021)

سفید کردن واژن؛ از علل تیرگی تا رفع تیرگی

تیرگی ناحیه تناسلی یکی از دغدغه ها در میان زنان به شمار می آید که این عامل می تواند سبب کاهش اعتماد به نفس در افراد شود، به همین خاطر اکثریت زنان تمایل دارند تا به رفع تیرگی ناحیه تناسلی خود بپردازند. جالب است بدانید که پوست نواحی از بدن که جز چین ها به شمار می آیند به نسبت پوست سایر نواحی تیره تر می باشند، لذا تیرگی نواحی کشاله ران و ناحیه تناسلی تا دو درجه به نسبت سایر نواحی طبیعی است.

سفید-کردن-واژن

سفید کردن واژن چیست؟ ( vaginal lightening )

سفید کردن واژن که به آن ژنیتال بلیچینگ ( bleaching genital ) نیز گفته می شود به روش های درمانی اطلاق می شود که برای معکوس کردن علائم تغییر رنگ در قسمت واژن طراحی شده و ظاهر جوانتر و مطلوبی را ایجاد می کند. این روش ها کاملا ایمن هستند و به بیماران کمک می کنند تا رنگ ناحیه بیکینی و لابیا از تیره به صورتی روشن تبدیل شود.

چرا واژن تیره می شود؟

نمی توان توصیف دقیقی از نمای طبیعی دستگاه تناسلی خارجی ارائه داد. با این حال، با در نظر گرفتن تغییرات آناتومیک، زیبایی شناختی ایده آل دستگاه تناسلی خارجی زنان را به این صورت تعریف کرده اند که در آن لبهای مینور کوچک هستند و اندازه آنها بزرگتر از لبهای ماژور نیستند. اما در مورد رنگ می توان گفت هیچ رنگ پوستی استانداردی برای ناحیه واژن وجود ندارد. مانند اندازه و شکل، رنگ ناحیه ژنیتال هر فرد متفاوت است. با این حال به دلیل تغییرات هورمونی در بلوغ، تیره بودن ناحیه ولو (vulva) نسبت به پوست اطراف غیرمعمول نیست. بسته به قومیت فرد، رنگ واژن ممکن است به طور طبیعی صورتی تا بنفش و قهوه ای باشد.

با گذشت زمان، بدن می تواند تغییرات زیادی را تجربه کند از جمله رنگ واژن به قهوه ای، بنفش یا سیاه تغییر می کند. اگر فردی از رنگ ناحیه تناسلی خود راضی نیست روش های سفید کردن واژن می توانند مفید باشند.

عوامل بسیاری ممکن است در هیپرپیگمانتاسیون واژن به خصوص لب های مینور و ماژور نقش داشته باشد. هیپرپیگمانتاسیون حالتی است که معمولا بی خطر است و به دلیل تولید رنگدانه، قسمت هایی از نواحی اطراف پوست تیره می شود. دلیل ایجاد رنگدانه بیش از حد در پوست قسمت واژینال این است که پوست این ناحیه به طور طبیعی بیشترین تراکم ملانوسیت ها را دارد. سایر علت های تاثیر گذار شامل موارد زیر است:

 • پیری و بارداری
 • ژنتیک و داشتن پوستی تیره
 • تولید بیش از حد ملاتونین
 • عدم تعادل هورمونی
 • لوازم آرایشی که روی ناحیه تناسلی استفاده می شود
 • عفونت ها
 • تراشیدن ناحیه تناسلی
 • سوء تغذیه
 • کمبود ویتامین
 • چاقی
 • شلوار جین چسبان
 • لباس زیر مصنوعی
 • هورمون استروژن
 • نور خورشید
 • استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • برخی از اختلالات هورمونی
 • اپیلاسیون ناحیه تناسلی با موم یا لیزر

تعداد جلسات درمان سفید کردن واژن

تعداد جلسات درمانی در افراد مختلف متفاوت است. به طور معمول تعداد جلسات سفید سازی واژن بین یک تا سه جلسه می باشد و فاصله بین جلسات درمانی حداقل یک ماه خواهد بود. قابل توجه است که درصد کمی از افراد که تیرگی ناحیه تناسلی آن ها بسیار شدید است احتمال دارد نیاز به پنج جلسه درمانی داشته باشند.

بهترین زمان انجام سفید کردن واژن

بهترین زمان سفید کردن ناحیه تناسلی یک هفته پس از اتمام دوره قاعدگی است. در صورتی که فردی به بیماری های نظیر عفونت، تبخال تناسلی و زگیل تناسلی مبتلا می باشد بهتر است پزشک خود را مطلع سازد و اجازه دهد تا بیماری آن بهبود یابد سپس اقدام به سفید کردن واژن نماید.

مراقبت های قبل از سفید کردن واژن

مراقبت های قبل از سفید سازی ناحیه تناسلی از مواردی است که می تواند در نتیجه درمان تاثیرگذار باشد که این موارد عبارت است از:

 • استفاده از کرم های حاوی هیدروکینون به مدت یک هفته قبل از این روش زیبایی بایستی متوقف شود.
 • به مدت سه روز قبل از سفید سازی واژن از انجام اعمالی نظیر: اپلاسیون، شیو، برنزه کردن، وکس و اصلاح با تیغ بپرهیزید.
 • یک روز قبل از این روش زیبایی از برقراری تماس جنسی بپرهیزید و جهت کاهش ریسک ابتلا به عفونت بهتر است از لوسیون آنتی باکتریال استفاده نمایید.

درمان سفید کردن واژن

روش های متعددی برای سفید کردن واژن وجود دارد که عبارت است از:

سفید کردن واژن با استفاده از تکنولوژی لیزر درمانی

روشن شدن و از بین رفتن رنگ نامطلوب پوست ناحیه واژینال و اطراف آن با کمک لیزر درمانی امکان پذیر است. لیزر های مبتنی بر انرژی مانند لیزر فرکشنال CO2 و همچنین کاربرد لیزر RF به صورت ابلتیو (ablative) ممکن است باعث ایجاد درجاتی از هیپر و یا هیپو پیگمانتاسیون شود. اما استفاده از RF به روش غیر ابلتیو ( non-ablative ) عوارض ایجاد رنگدانه های پوستی را ندارد.

به طور کلی لیزر یک روش درمانی کاملا بی خطر بوده که یک اقدام سرپایی است و از طریق بی حسی موضعی انجام می شود. به طور کلی سفید کردن واژن با لیزر یکی از روش های سریع است و در کمتر از یک ساعت انجام می شود. قبل از انجام لیزر بر روی ناحیه تناسلی نباید از کرم یا لوسیون استفاده شود و همچنین از تراشیدن و در معرض آفتاب قرار دادن قسمت های مربوطه قبل و بعد از لیزر باید خودداری شود.

سفید کردن پوست واژن با لیزر روشی است که با استفاده از نور پرانرژی سلول های پوستی تیره قبلی را از بین می رود و رشد سلول های جدید تحریک می شود و به این ترتیب پوستی روشن تر و جوانتر جایگزین می شود. در واقع درمان سفید کردن پوست واژن با لیزر نوعی فرآیند لایه برداری است.

اثر بخشی و بی خطر بودن روش های درمانی برای سفید کردن واژن و سایر قسمت ها مانند مقعد با به کارگیری فناوری های لیزر اثبات شده و از سوی متخصصان پوست نیز تایید شده است. روش لیزر تقریبا برای همه انواع پوست مناسب است.

معمولا بین یک تا سه جلسه درمانی با فاصله یک ماهه برای از بین بردن تیرگی ناخواسته پوست واژن و کسب بهترین نتیجه کافی است. میزان تابش اشعه با توجه به ویژگی های پوستی افراد و همچنین ناحیه تحت درمان قابل تنظیم است. بعد از درمان با لیزر ممکن است در ناحیه واژن مقدار کمی قرمزی و اریتم وجود داشته باشد که برطرف می شود. پس از پایان دوره درمان، بیمار باید دستورالعمل و پروتکل خاص را پیروی کند. نتایج سفید کردن واژن معمولا رضایت بخش و ماندگار است و فقط در صورت بارداری یا تغییرات هورمونی در بدن ممکن است تغییر کند.

سفید کردن واژن با صابون

روش سازی ناحیه تناسلی با صابون، روش مناسبی نیست زیرا صابون دارای PH بوده و این عامل می تواند سبب تداخل PH واژن شود و نه تنها موثر نخواهد بود بلکه می تواند نتیجه عکس داشته باشد.

سفید کردن واژن با جوش شیرین

یکی از سوالات شایع در میان زنان این است که آیا جوش شیرین می تواند در رفع تیرگی ناحیه تناسلی موثر باشد؟ بایستی گفت این روش درمانی هیچ گونه تاثیری بر روی رفع تیرگی ناحیه تناسلی ندارد و اکثر افرادی که پوست حساسی دارند، پوست آن ها بیشتر آسیب خواهد دید و موجب افزایش تیرگی این ناحیه می شود.

سفید کردن واژن با کرم

سفید شدن ولو (vulva) یا واژن اغلب با کرم یا ژل موضعی بسیار موثر نخواهد بود. مواد روشن کننده این کرم ها به گونه ای است که با پوست ظریف ناحیه واژن سازگار است. بیشتر آنها فقط با مواد طبیعی ساخته می شوند که عوارض جانبی مانند بثورات یا تحریک پوستی و حساسیت ایجاد نمی کنند.

ترکیب کرم موضعی با روش های غیرتهاجمی مانند لیزر می تواند اثربخشی درمان را افزایش دهد و سریعتر می توان برای سفید کردن واژن نتیجه گرفت. استفاده از لیزر روشی سریع و ایمن است. لیزر ملایم همزمان با کرم ها و ژل ها عمل می کند و سفید سازی سریع و ایمن را برای بیمارانی که به روشنایی بیشتر نیاز دارند فراهم می کند. نور لیزر همچنین به تحریک رشد کلاژن کمک می کند، که باعث بهبود نمای کلی ناحیه تحت درمان می شود و ظاهری جوانتر برای واژن به دست می دهد.

محصولات سفید کننده واژن از چه ساخته شده اند؟

برخلاف سایر مواد سفید کننده، آنهایی که برای ناحیه واژن ساخته شده اند، مواد شیمیایی کمتری دارند و بیشتر ترکیبات آنها از مواد طبیعی و ارگانیک می باشد. قبل از استفاده از کرم های سفید کننده واژن، بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید و اطمینان حاصل کنید که فقط مطمئن ترین و موثرترین محصولات را در منطقه حساس خود استفاده می کنید.

سفید کردن واژن با میکرونیدلینگ

وقتی پوست ناحیه واژن پیرتر می شود، کلاژن از دست می رود و چروکیده می شود و به همین دلیل ممکن است تیره تر به نظر برسد و مانند گذشته روشن نباشد. با میکرونیدلینگ (Microneedling) پوست سفت و نرم می شود و ظاهر طبیعی پوست بهبود می یابد.

این روش درمانی از طریق دستگاهی که دارای سوزن های بسیار ریز است، سوراخ هایی به اندازه میکروسکوپی در لایه های بالایی پوست ایجاد می کند. بدن به طور طبیعی سعی می کند با تولید کلاژن و الاستین آسیب ها را برطرف کند. تقویت کلاژن باعث کاهش ظاهر خطوط و چین و چروک ها در ناحیه ژنیتال می شود و باعث از بین رفتن تیرگی ناشی از چروک ها می گردد. این روش را می توان با لابیاپلاستی یا سفت شدن کانال واژن ترکیب کرد. این روش سفید کردن واژن عوارض خاصی ندارد و فقط بلافاصله بعد از درمان کمی ناحیه قرمز و متورم خواهد شد.

معمولاً حدود ۳-۴ هفته طول می کشد تا متوجه بهبودی رنگ پوست شوید. برای اکثر افراد، ۲-۳ جلسه درمانی توصیه شده است اما در بیشتر اوقات پس از اولین درمان نتایج قابل مشاهده است.

سفید کردن واژن با کربوکسی تراپی

یکی از روش های سفید کردن واژن کربوکسی تراپی می باشد. کربوکسی تراپی در واقع گاز دی اکسید کربن است که به ناحیه زیر پوست تزریق می شود و سبب افزایش خونرسانی و اکسیژن بیشتر به ناحیه مورد نظر می شود که در نهایت موجب روشن سازی ناحیه تناسلی و جوانسازی واژن می شود.

کربوکسی تراپی واژن روشی است که طی هشت تا دوازده جلسه انجام می گردد، که تعداد جلسات بسته به شرایط فرد متفاوت می باشد.

مراقبت های بعد از سفید کردن واژن

 • برقراری تماس جنسی حدود ده روز پس از روشن سازی واژن ممنوع می باشد.
 • رعایت بهداشت و خشک کردن با سشوار پس از شستشو ضروری خواهد بود.
 • استفاده از وان، استخر و لباس های تنگ برای مدت سه روز ممنوع خواهد بود.

سوالات متداول سفید کردن واژن

آیا سفید کردن واژن در دختران باکره قابل انجام است؟

یکی از سوالات شایع در بین عموم دختران جوان این است که آیا امکان سفید کردن واژن در آن ها وجود دارد؟ دختران جوان و باکره می توانند به سفید کردن واژن بپردازند زیرا این روش زیبایی ارتباطی با ناحیه باکرات نخواهد داشت و صدمه ای با آن ناحیه نخواهد زد.

آیا امکان انجام سفید کردن واژن با سایر جراحی های زیبایی وجود دارد؟

سوالی که سبب شده تا ذهن اکثر افراد را به خود درگیر کند این است که، آیا انجام همزمان جراحی های زیبایی وجود دارد؟ باید گفت امکان انجام جراحی های زیبایی همانند تنگ کردن واژن به صورت همزمان با سفید سازی وجود دارد. لذا افرادی که تمایل دارند می توانند به منظور پیشگیری از اتلاف وقت با مشورت جراح زیبایی زنان به انجام جراحی های زیبایی بپردازند.

چه افرادی کاندید مناسبی برای سفید سازی واژن نیستند؟

افراد مبتلا به بیماری های ویتیلیگو، لیکن پلان، زگیل تناسلی وتبخال تناسلی کاندید مناسبی برای این روش زیبایی نخواهند بود. همچنین افرادی که داروهای نظیر راکوتان مصرف می نمایند، نمی توانند اقدام به انجام این روش زیبایی نمایند. در نهایت بگوییم افرادی که بیماری های موضعی و ضایعه فعال دارند بهتر است در ابتدا درمان شده سپس اقدام به سفید سازی ناحیه تناسلی خود نمایند.

هزینه سفید کردن واژن

هزینه سفید کردن واژن با توجه به روش های انجام آن و تعداد جلسات درمانی متفاوت می باشد. لذا نمی توان هزینه دقیقی را قبل از معاینه و بررسی های لازم مشخص نمود.

نتیجه گیری

سفید کردن واژن یک روش زیبایی کاملا بدون عارضه است و همراه با زخم و کبودی نخواهد بود. معمولا نتیجه دو هفته بعد از انجام این روش مشخص می گردد و پس از اتمام دو هفته به منظور ویزیت مجدد می توانید به جراح زیبایی زنان مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر افسانه مهرنامی

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک