فطرتا خداوند انسان را زیبا آفریده است اما به دلیل آنکه زیبایی یک حس غریزی است تمامی انسان ها به ویژه زنان تمایل دارند به نسبت مردان زیباتر باشند. جالب است بدانید که این حس غریزی و فطری سبب شده تا گرایش و میل زنان به زیبایی ظاهری افزایش یابد.

دلایل متفاوتی برای جذابیت وجود دارد که یکی از آن ها زیبایی ظاهری است. گاهی اوقات افراد تصور می کنند از نظر زیبایی ظاهر آن ها با مشکلاتی روبرو است و از این رو سعی دارند تا درصدد رفع مشکل خود برآیند. یکی از این مشکلات بزرگ بودن بیش از حد لابیاها است که علاوه بر نازیبایی سبب بروز مشکلاتی برای فرد می گردد، که به همین جهت افراد تمایل دارند تا اقدام به جراحی لابیاپلاستی نمایند.

اما گاهی ممکن است برخی از زنان جامعه ما بنا به باورهای نادرستی که به آن ها تحمیل کرده اند از مراجعه به پزشک و در میان گذاشتن مشکلات محرمانه جنسی و بیماری های خود امتناع ورزند که بایستی گفت تنها این یک باور نادرست است که می تواند ما را از سلامت جسمی و زیبایی دور نگه دارد.

لذا برای آنکه بتوانید از سلامت جسمی و زیبایی برخوردار باشید و تمایلات زیبایی خود را همانند هر حس غریزی دیگر همچون نوشیدن آب برطرف سازید، همچنین تاثیرات آن را بر روی جسم و مسائل محرمانه زندگی خود مشاهده نمایید، بهتر است در این زمینه با متخصص زنان و زایمان مشورت نمایید.

یکی از انواع روش های جراحی زیبایی زنان، لابیاپلاستی است، که درصد موفقت بسیار بالایی دارد. لابیاپلاستی یکی از بهترین روش ها برای کوچک کردن قسمت های پوستی و مخاطی دو طرف واژن به شمار می آید.

لابیاپلاستی

آناتومی ناحیه تناسلی زنان

ناحیه تناسلی بانوان از قسمت های مختلفی تشکیل شده است تنها تفاوت این ناحیه در شکل ظاهری آن می باشد. تفاوت ظاهری این ناحیه، گاه به دلیل مشکلات ژنتیکی و گاهی نیز به دلایلی که خود فرد در آن نقش دارد ایجاد می شود، اما نکته ای که در این بین جالب است بدانید اینکه زیبایی ناحیه تناسلی نسبی بوده و غالبا فرم خاصی برای ناحیه تناسلی وجود ندارد. ناحیه تناسلی به دو بخش کلی داخلی و خارجی تقسیم می شود، که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

ناحیه تناسلی خارجی

این قسمت از ناحیه تناسلی به راحتی از بیرون قابل مشاهده می باشد. دستگاه تناسلی خارجی شامل قسمت های زیر است:

ناحیه-تناسلی-خارجی

وولو

 در واقع وولو از قسمتی که موهای زائد آغاز شده تا قسمت چروکیده نزدیک به مقعد را شامل می شود.

مونس پوبیس (بالشتک تناسلی)

مونس پوبیس شامل یک بخش مثلثی شکل است و هنگامی که دختران به سن بلوغ خود می رسند موهای زائد در این ناحیه رشد می کند. در واقع این قسمت شامل بالشتک چربی و پوست می باشد و جالب است بدانید محل ایجاد برش در زایمان سزارین در واقع همان خط بالایی این مثلث محل رویش موهای زائد می باشد.

لبه های بزرگ (لابیا ماژور)

در دو طرف وولو دو بالشتک چربی قرار دارد، که عمق این قسمت حدود دو الی سه سانتی متر می باشد و طول آن بین هفت الی هشت سانتی متر است و ضخامت این ناحیه حدودا قسمت بین ۱٫۵ الی ۳ سانتی متر می باشد.

لبه های کوچک (لابیا مینور)

این قسمت در ناحیه داخلی تر قرار دارد و شامل چین نازک بافتی می باشد. اندازه و رنگ این قسمت در افراد متفاوت است و گاهی حتی در برخی افراد تقارن وجود ندارد.

کلیتوریس

یکی از قسمت هایی که در هنگام تماس جنسی منجر به تحریک زنان می شود، کلیتوریس می باشد. کلیتوریس از قسمت بالای مجاری ادرار شورع می شود و تا قسمت داخلی ناحیه واژن ادامه دارد. به طور معمول طول این ناحیه حدود دو سانتی متر است که در زمان برقراری تماس جنسی دچار تغییراتی می شود.

وستیبول

این بخش به شکل یک بادام بوده که از پرده بکارت تا به واژن می باشد. وستیبول ترشحات بدون رنگ را تولید می کند. در هنگام تخمک گذاری به علت آنکه هورمون استروژن و پروژسترون افزایش می یابد، میل جنسی در این زمان نیز بیشتر می شود.

مجرای ادرار (منفذ پیشابراه)

منفذ پیشابراه در قسمت میانی خط وستیبول قرار دارد.

مدخل واژن و پرده بکارت

پرده بکارت در قسمت خارجی ناحیه تناسلی واقع شده و ضخامت آن در هر فرد متفاوت است. در قسمت میانی آن حفره ای قرار دارد که به اندازه یک سر سوزن تا به اندازه وارد شدن یک بند انگشت نیز می باشد که در هر فردی متفاوت است.

ناحیه تناسلی داخلی

ناحیه تناسلی داخلی متشکل از چند قسمت می باشد که عبارت است از:

دستگاه-ناحیه-تناسلی-داخلی

واژن

یک بخش انعطاف پذیر می باشد و ممکن است بین ۸ تا ۱۲ سانتی طول داشته باشد. در هنگام تحریک جنسی پهنای آن تغییر می یابد و بعد از آرامش به حالت قبل باز می گردد.

رحم

رحم یا زهدان یک عضو ماهیچه ای است که شبیه به گلابی می باشد که در ناحیه لگن بین مثانه و رکتوم قرار دارد. اندازه آن در حالت طبیعی بین هشت در پنج سانتی متر است که یک عضو مهم در بارداری بانوان می باشد.

گردن رحم (سرویکس یا دهانه رحم)

رحم به واسطه سرویکی یا دهانه نگه داشته می شود و قابل لمس است. دهانه رحم در انتهای واژن قرار گرفته که طول آن بین شش تا هفت سانتی متر می باشد.

لوله های فالوپ ( لوله های تخمک بر)

لوله های فالوپ انعطاف پذیری بالایی دارند و بسیار ظریف می باشند که ظرافت آن ها به اندازه یک تار مو می باشد و از قسمت بالایی رحم شروع می شوند تا تخمدان ها ادامه دارند.

تخمدان ها

دو غده بادامی شکل که تقریبا ۴ سانتی متر می باشند و توسط رباط نازک به رحم متصل می شوند.

لابیاپلاستی چیست؟

جراحی لابیاپلاستی، جراحی است که به کوچک کردن لابیاها یا بالشتک ها در دو طرف واژن می پردازد. دلایل زیادی وجود دارد که سبب می شود تا فرد اقدام به این جراحی نماید که عبارت است از:

 • نازیبایی
 • بزرگ بودن بیش از حد لابیاها ( این مشکل می تواند سبب ایجاد درد در هنگام دوچرخه سواری، اسب سواری و یا حتی به هنگام پوسیدن شلوار شود )
 • نامتقارن بودن
 • بروز مشکلات جنسی و روابط جنسی دردناک
 • بروز ایحاد عفونت های قارچی متعدد
 • و…

روش های عمل لابیاپلاستی

لابیاپلاستی از شایعترین اعمال زیبایی زنان است که ترمیم لابیاپلاستی به طرق مختلفی قابل انجام می باشد. انتخاب روش مناسب برای جراحی بسته به وضعیت فرد و صلاحدید جراح زنان تعیین می گردد. به طور معمول لابیا پلاستی به دو روش جراحی باز و لیزر با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود.

جراحی-لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی

عمل لابيا پلاستي در اتاق عمل انجام می گردد. به طور معمول افرادی که لابیاهای بزرگ و ضخیمی دارند کاندید مناسبی برای این روش درمان می باشند. افرادی که تحت جراحی لابیاپلاستی قرار می گیرند بایستی به مدت یک روز بستری شوند و دوره نقاهت جراحی سنتی به نسبت لیزر کمی طولانی تر خواهد بود. در این جراحی برش های ایجاد می گردد که در اتمام جراحی برش های بخیه زده می شود.

لابیاپلاستی با لیزر

امروز با پیشرفت تکنولوژی لابیاپلاستی داخل کلینیک به صورت سرپایی و توسط لیزر انجام می شود. به طور معمول افرادی که لابیاهای با ضخامت کمتری دارند می توانند کاندید مناسبی برای این روش باشند.

برای انجام لیزر زیبایی زنان در ابتدا به ناحیه تناسلی بی حسی موضعی تزریق می گردد. سپس لیزر زیبایی انجام می شود در طول این روش زیبایی درصد خونریزی بسیار کم خواهد بود و خونریزی با لیزر قابل کنترل بوده و در نهایت نیازی به بخیه در اتمام جراحی نمی باشد. اما بهتر است بدانید در اغلب موارد احتمال دارد نیاز به بخیه باشد که معمولا بخیه ها جذبی بوده و پس از یک هفته جذب می شوند.

جراحی های همزمان با لابیاپلاستی

انجام جراحی های همزمان زیبایی زنان بلامانع است. با توجه به مشکلاتی فرد ممکن است داشته باشد می توان اقدام به اعمال جراحی نمود.

گاها پیش می آید که فرد علاوه بر مشکلاتی که در لابیاها دارد با چین و چروک و آتروفی در این ناحیه مواجه است که در چنین شرایطی می توان جراحی لابیاپلاستی را به صورت همزمان با تزریق چربی به واژن را انجام داد و در صورت لیزر زیبایی زنان می تواند با تزریق ژل انجام دهد.

گاهی اوقات می توان لابیاپلاستی با لیزر را به همراه سایر اعمال جراحی زیبایی همچون سفید کردن واژن با لیزرانجام داد. همچنین می توان جراحی لابیاپلاستی را می توان همزمان با جراحی تنگ کردن واژن انجام داد.

اما جالب است بدانید تنها منعی که برای انجام جراحی همزمان لابیاپلاستی وجود دارد چنین است که به هیچ عنوان نمی بایست این جراحی را با زایمان سزارین انجام داد زیرا در زمان زایمان احتمال انعقاد پذیری خون بالاست و همین امر سبب بروز آمبولی می گردد.

کاندید مناسب جراحی لابیا پلاستی

عوامل متعددی برای انجام این روش زیبایی وجود دارد که عبارت است از:

 • نازیبایی ناحیه تناسلی
 • چین و چروک و بزرگ بودن بیش از حد لابیاها
 • شلی بیش از حد لابیاها و ایجاد مشکلات در زمان تماس جنسی
 • عدم قرینگی در لابیاها
 • ایجاد مشکلاتی در زمان فعالیت های ورزشی همچون سوارکاری و دوچرخه سواری
 • بروز مشکلاتی همچون درد در لابیاها در زمان استفاده از لباس های تنگ
برای آنکه بدانید چه کسانی کاندید جراحی لابیاپلاستی هستند، می توانید به مشاهده صحبت های دکتر افسانه مهرنامی در ویدئو ذیل بپردازید.

سن مناسب جراحی لابیاپلاستی

بهترین زمان برای انجام عمل لابیاپلاستی چه به صورت جراحی سنتی و یا لیزر بهتر است پس از سن بلوغ انجام گردد. انجام این جراحی قبل از رسیدن بلوغ به دلیل عدم تکامل جسمی بهتر است انجام نگردد.

مراقبت های قبل از لابیاپلاستی

 • قبل از لابیاپلاستی نیاز به مراقبت های خاصی نمی باشد. تنها کافی است استحمام نموده و نظافت فردی را رعایت نمایید.
 • در صورت ابتلا به هر گونه بیماری همچون عفونت زنان پزشک خود را مطلع سازید و تا زمان درمان کامل بیماری جراحی به تعویق افتد.
 • به مدت یک هفته قبل از جراحی از پمادهایی جهت تیرگی پوست استفاده نشود.
 • انجام آزمایش های همچون آزمایش خون و تست پاپ اسمیر قبل از جراحی با صلاحدید پزشک ضروری است.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

مراقبت های پس از عمل لابیاپلاستی از مهمترین عواملی هستند که در نتیجه جراحی تاثیر گذار خواهند بود. اما پس از جراحی به رعایت چه توصیه ها و نکاتی باید بپردازیم، در ادامه به شرح کامل آن می پردازیم.

مراقبت-های-بعد-از-لابیاپلاستی

استحمام پس از عمل لابیا پلاستی

استحمام پس از هفتاد و دو ساعت بلامانع است به دلیل آنکه پس از این زمان آب به ناحیه تناسلی نفوذ نخواهد کرد و منجر به بروز عارضه ای نخواهد گردید.

برقراری تماس جنسی

انجام برخی فعالیت ها پس از این جراحی ممنوع می باشد. لذا برقراری تماس جنسی به دلیل آنکه می تواند سبب ایجاد فشار و باز شدن بخیه ها گردد به همین منظور بهتر است به مدت شش هفته از برقراری رابطه جنسی بپرهیزید.

فعالیت های ورزشی و غیر ورزشی

انجام فعالیت های ورزشی و غیر ورزشی سنگین به مدت شش هفته پس از جراحی ممنوع بوده و در این زمان فرد می بایست استراحت نسبی را داشته باشد تا فشاری به ناحیه تناسلی وارد نگردد.

استراحت

مدت زمان استراحت پس از جراحی لابیاپلاستی به مدت هفت تا ده روز لازم خواهد بود و در صورت آنکه فردی شاغل است بایستی سعی نمایید از ایستادن طولانی مدت بپرهیزد زیرا این امر می تواند سبب جذب نشدن بخیه ها و تورم بیشتر ناحیه تناسلی گردد. استفاده از کمپرس سرد جهت کاهش تورم ناشی از جراحی کمک کننده می باشد.

مصرف دارو

استفاده از پمادهای موضعی به منظور جذب بخیه ها و بهبود احساس سوزش احتمالی، مصرف مسکن و شیاف جهت تسکین درد های احتمالی پس از جراحی با تجویز جراح زیبایی زنان بلامانع است.

رژیم غذایی مناسب

داشتن رژیم غذایی مناسب و سالم در روند بهبود فرد کمک بسزایی می نماید و می تواند منجر به تسریع در روند بهبود زخم ها و ترمیم شود.

رعایت بهداشت

ناحیه تناسلی بسیار حساس بوده و رعایت توصیه های پزشکی و بهداشت به منظور پیشگیری از ابتلا به عفونت های قارچی، باز شدن بخیه ها و جراحی ضروری است.

عوارض ناشی از لابیاپلاستی

هر اعمال جراحی زیبایی با عوارضی همراه است. در حالت کلی عوارض به دو دسته تقسیم بندی می شود. برخی از عوارض جانبی و موقتی است که در هر جراحی رخ می دهد که عبارت است از: درد ، خونریزی و عفونت می باشد اما این عوارض موقتی بوده و ظرف مدت زمان کوتاه برطرف می گردد.

اما برخی از عوارض ناشی از جراحی است که این عوارض شامل عدم قرینگی، آسیب به کلیتوریس و… می باشد، که یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب جراح زیبایی زنان است. زیرا جراح نقش بسزایی در نتیجه جراحی به همراه خواهد داشت. لذا برای پیشگیری از بروز چنین عوارضی بهتر است در انتخاب خود دقت نموده و مشورت نمایید.

عوارض-لابیاپلاستی

دوره نقاهت عمل لابیاپلاستی

دوره نقاهت عمل لابیاپلاستی با توجه به روش آن متفاوت می باشد. به طور معمول مدت زمان دوره نقاهت جراحی لابیاپلاستی به نسب لیزر زیبایی بیشتر خواهد بود، اما مدت زمان رفع تورم در مورد لیزر بیشتر به طول می انجامد و در حالت کلی فرم نهایی ناحیه تناسلی تقریبا پس از سه ماه قابل مشاهده خواهد بود.

سوالات متداول جراحی لابیاپلاستی

سوالاتی هر چند شایع در خصوص جراحی لابیاپلاستی وجود دارد که ذهن اکثریت افراد را به خود مشغول ساخته است که در ادامه به شرح برخی از آن ها می پردازیم.

آیا لابیاپلاستی درد دارد؟

یکی از سوالات شایع که سبب نگرانی بسیاری از افراد می گردد این است که آیا جراحی لابیاپلاستی دردناک است؟ بایستی بدانید که این روش زیبایی به دلیل آنکه تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی قرار می گیرد یک روش کاملا بدون درد است و فرد در زمان انجام آن احساس درد و ناراحتی نخواهد داشت و پس از اتمام جراحی به منظور پیشگیری از چنین احساسی فرد می تواند با تجویز دکتر زنان به مصرف مسکن های خوراکی یا شیاف بپردازد.

لابیاپلاستی با جراحی بهتر است یا لیزر؟

از شایع ترین سوالاتی که افراد می پرسند این است که لابیاپلاستی با لیزر بهتر است یا جراحی؟ بایستی گفت هر دو روش لابیاپلاستی، روش های خوبی هستند و در حقیقت متخصص زنان با توجه به شرایط بیمار و ارزیابی های انجام شده تصمیم می گیرد کدام روش مناسب تر خواهد بود.

در صورتی که لابیاها بسیار بزرگ و ضخامت آن زیاد باشد ترجیح داده می شود برای افراد با چنین شرایطی جراحی لابیاپلاستی در اتاق عمل انجام شود، ولی اگر لابیاها بسیار بزرگ و ضخیم نباشند می توانیم از لیزر استفاده نماییم.

آیا بارداری سبب از بین رفتن اثرات جراحی می شود؟

لابیاپلاستی به عمل کوچک کردن لابیاهای ماژور و مینور که در ناحیه تناسلی قرار دارند گفته می شود. لابیاپلاستی جز اعمالی است که اثر آن به صورت دائمی باقی می ماند ولی اگر فردی قصد بارداری دارد متخصصین زنان توصیه می کنند این جراحی را به شش ماه پس از زایمان موکول کنند تا نتیجه مطلوبی را به دست آورید. زیرا رنگ ناحیه تناسلی ممکن است با تغییرات هورمونی تیره شود و همچنین احتمال دارد زایمان طبیعی با پارگی های همراه باشد که نیاز به ترمیم باشد.

آیا دختران باکره می توانند عمل لابیاپلاستی انجام دهند؟

جراحی لابیاپلاستی بر روی ناحیه تناسلی خارجی انجام می گردد و باکره بودن ممانعتی با انجام این جراحی ندارد زیرا پرده بکارت در قسمت ناحیه تناسلی داخلی قرار دارد و این جراحی هیچ گونه آسیبی را به آن وارد نمی کند. لذا دختران باکره در صورت وجود هر گونه مشکل و نازیبایی در ناحیه تناسلی خود می توانند عمل لابیاپلاستی را انجام دهند.

لابیاپلاستی-در-دختران-باکره

آیا لابیاپلاستی باعث کاهش میل جنسی می شود؟

خیر، این جراحی نه تنها باعث کاهش میل جنسی نمی گردد، بلکه با انجام لابیاپلاستی می توانیم شاهد افزایش میل جنسی نیز باشیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله تاثیر لابیاپلاستی بر میل جنسی مراجعه نمایید.

عمل لابيا پلاستي سبب آسیب به بافت ناحیه تناسلی نمی گردد بلکه می تواند تاثیرات مثبتی بر این ناحیه داشته باشد. همچنین می توانیم بگوییم که ناحیه کلیتوریس بیشترین اعصاب حسی را داراست و در صورت آنکه پوست ناحیه کلیتوریس ضخامت بسیاری داشته باشد می توانیم به صورت همزمان با لابیاپلاستی اقدام به این جراحی نماییم.

در جراحی لابیاپلاستی از بیهوشی استفاده می شود؟

جراحی لابیاپلاستی را می توان به دو صورت بیهوشی عمومی و بی حسی موضعی انجام داد که این امر بسته به نوع روش انجام جراحی متفاوت می باشد. در صورتی که لابیاپلاستی با جراحی انجام گردد، نیاز به بیهوشی عمومی خواهد بود و اگر لابیاپلاستی با لیزر انجام گردد تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد.

چه عواملی تاثیر سوء بر لابیاها دارند؟

لابیاها دو قسمت پوستی در اطراف واژن هستند که در شرایط مختلف ممکن است بزرگ و تیره شوند، همانند:

 • بیماری های هورمونی
 • دیابت
 • استفاده مکرر از لباس های تنگ
 • سوارکاری
 • دوچرخه سواری
 • بارداری
 • زایمان های مکرر
 • افزایش سن

و این عوامل تاثیر سوء بر روی زیبایی و اعتماد به نفس فرد می گذارد. همچنین مشکلاتی را در روابط جنسی فرد به وجود می آورد که این عارضه ها عبارت است از: درد و خونریزی های مکرر می باشد.

آیا انجام لابیاپلاستی در دوران شیردهی امکان دارد؟

زمان مناسب لابیاپلاستی پس از زایمان که برای تمامی بانوان توصیه می شود این است که تا رفع تغییرات هورمونی دوران بارداری بایستی از انجام هر گونه اعمال جراحی بر روی ناحیه تناسلی بپرهیزید، تا ناحیه تناسلی به فرم قبل بدون تورم و احتقان بازگردد و در چنین حالت انجام جراحی بدرستی صورت می گیرد و نتیجه آن مطلوب خواهد بود.

جراحی لابیاپلاستی در دوران شیردهی بلامانع است. لابیاپلاستی یک جراحی است که اثر دائمی داشته و زمانی که انجام می گردد نیازی به تکرار نخواهد داشت و زمان مناسب شش ماه پس از زایمان خواهد بود.

هزینه لابیاپلاستی

هزینه های متفاوتی پیشنهاد می شود و به طور قطع نمی توان هزینه دقیقی را مشخص نمود زیرا هزینه جراحی لابیاپلاستی با توجه به برخی عوامل همچون روش جراحی، هزینه های بیمارستان یا کلینیک، نخ های بخیه و… متفاوت می باشد. لذا در جلسه مشاوره بعد از معاینه شما توسط جراح زیبایی زنان، هزینه جراحی مشخص می گردد.

نکته آخر

جراحی لابیاپلاستی از شایعترین جراحی های زیبایی زنان به شمار می آید. به طور معمول این جراحی بدون درد است و هیچ گونه تاثیر منفی بر روی میل جنسی نخواهد داشت. عمل لابیاپلاستی به دو صورت جراحی و لیزر قابل انجام است که نوع روش جراحی با توجه به شرایط فرد متفاوت می باشد و نمی توان قبل از معاینه حضوری و بررسی های لازم نوع آن را مشخص نمود.

دکتر افسانه مهرنامیمشاهده نوشته ها

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

6 دیدگاه

 • سلام خانم دکتر من لابیاهای نامتقارن دارم می تونم با لیزر جراحی کنم و اینکه لیزر فقط در یک جلسه انجام میشه نیاز به تکرار جلسه نیست؟

  • سلام
   لابیاپلاستی با لیزر طی یک جلسه قابل انجام است و نیازی به تکرار نخواهد بود.

 • سلام
  خانم دکتر من یه بار جراحی لابیاپلاستی انجام دادم ولی هنوز نامتقارن میتونم یک بار دیگه انجام بدم و عوارض نداره برای بار دوم ؟

  • سلام
   برای تصمیم گیری درخصوص انجام جراحی ترمیمی لابیاپلاستی حتما بایستی معاینه شوید و پس از بررسی های لازم مشخص شود که می توانید جراحی را مجددا انجام دهید یاخیر

 • سلام میخواستم بدونم چند وقت بعد از درمان تبخال تناسلی میشه جراحی لابیاپلاستی انجام داد؟

  • سلام
   در صورتی می توانید اقدام به جراحی نمایید که تمامی ضایعات کاملا بهبود یافته باشند. برای آشنایی با روش های درمان تبخال تناسلی به صفحه مورد نظر تبخال تناسلی
   مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسواتس آپ