مراقبت های دوران بارداری

سلامتی مادران باردار و جنین از مهمترین عواملی است که بایستی در دوران بارداری مورد توجه زیادی قرار گیرد . متخصص زنان و زایمان کمک زیادی در این زمینه خواهد داشت . آگاهی مادران از برخی مواردی که بایستی در این دوران رعایت شود بسیار حائز اهمیت می باشد، به همین منظور ما قصد داریم شما را با مراقبت های ضروری دوران بارداری آشنا کنیم . برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با ما همراه باشید …

مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های دوران بارداری

آیا با وجود پرده بکارت ممکن است بارداری اتفاق افتد ؟

بله امکان بارداری با وجود پرده بکارت وجود دارد . آلوده شدن ناحیه تناسلی با ترشحات بدن مرد، منی یا سمن می تواند منجر به بارداری شود . بنابراین حتی در این حتی هم بایستی احتیاط شود .

خونریزی در بارداری چه دلایلی دارد ؟

خونریزی در بارداری بسته به اینکه در کدام سه ماه بارداری اتفاق افتد، علل متفاوتی دارد . اگر در سه ماه اول بارداری خونریزی اتفاق افتد می تواند مربوط به این باشد که جفت جنین دچار یک کندگی شده است و هماتوم یا جمع شدن خون پشت ایجاد شده است و این خونریزی اتفاق می افتد .

که با این حالت تحدید به سقط داریم و در برخی موارد ممکن است جنین دفع و سقط شود و مواردی هم هستند که ممکن است این هماتوم با استراحت و استفاده از داروهای هورمونی مانند پروژسترون بهتر شود و بارداری ادامه پیدا کند .

خونریزی در بارداری دلایل مختلف دارد که عبارت است از:

  • سقط جنین
  • حاملگی خارج از رحمی
  • حاملگی نرمال و خونریزی در میزان اندک مربوط به لانه گزینی
  • بیماری های دهانه رحم
  • عفونت های دهانه رحم

در نیمه دوم بارداری خونریزی می تواند به دلیل جفت سرراهی، کندگی جفت را داشته باشیم که تمامی این ها اورژانس های رشته زنان هستند که بایستی به آن توجه شود و با دیدن حتی یک قطره خون در بارداری به متخصص زنان و زایمان جهت تشخیص علت و درمان آن مراجعه کنید .

آلرژی در بارداری

مهمترین راه مقابله با آلرژی این است که کشف نمایید با چه ماده ای حساسیت دارید و از آن ماده دوری کنید . استراحت کنید و مایعات گرم استفاده نمایید و مرتب استحمام نمایید . همچنین از بخور و شسشتو بینی با سرم نمکی استفاده نمایید . پنجره را ببندید تا آلرژی ها وارد خانه نشود . سعی نمایید خانه را پاکیزه نگه دارید توجه به بخش های از خانه مانند کانال کلر را حتما تمیز نمایید زیرا احتمال تجمع مواد آلرژی زا در این مناطق بیشتر خواهد بود . در صورتی که این راه های ذکر شده آلرژی درمان نشد بهتر است به متخصص زنان مراجعه نمایید .

رنگ کردن مو در بارداری

بسیاری از افراد از اینکه در دوران بارداری موهای خود را رنگ کنند نگران هستند و تمایل دارند بدانند آیا رنگ کردن موها در این دوران ممنوعیت خاصی دارد! به دلیل آنکه رنگ مو متشکل از مواد شیمیایی است بهتر است در سه ماه اول بارداری و دو هفته آخر از رنگ کردن موها اجتناب ورزید . زیرا در سه ماهه اول یک دوره بسیار مهم بارداری است که ارگان های جنین در حال شکل گیری است به همین خاطر بهتر است در این زمان از انجام این کار اجتناب ورزید .

در صورتی که تمایل داشتید در این دوران موهای خود را رنگ نمایید بهتر است در فضای با تهویه مناسب و در کوتاه ترین زمان ممکن این کار را انجام دهید .

استفاده از موبایل در بارداری

یکی از مواردی که بهتر است در دوران بارداری از آن با احتیاط استفاده شود موبایل می باشد . هنوز اطلاع کافی در صورت ممنوعیت کامل استفاده از موبایل یافت نشده است، اما بهتر است فرد در این دوران به صورت پیوسته از موبایل استفاده نکند و حداکثر زمان فعالیت با گوشی همراه بیش از چهار ساعت نباشد .

دکتر افسانه مهرنامی جراح زیبایی زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران می توانید با شماره های ۶۶۹۳۳۹۰۶ – ۶۶۹۳۳۸۶۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر افسانه مهرنامی مراجعه کنید .

انجام فعالیت های ورزشی در بارداری

انجام فعالیت های ورزشی بهتر است زیر نظر متخصص زنان انجام گیرد، در صورتی که فرد قبل از دوران بارداری برنامه ورزشی داشته است می تواند به ورزش کردن بپردازد اما از انجام فعالیت های سنگین توصیه نمی شود . گاهی اوقات انجام فعالیت های ورزشی به دلیل وضعیت مادر و جنین توصیه نمی شود، لذا حتما قبل از انجام آن با پزشک خود مشورت نمایید تا خطری شما و جنین را تهدید نکند .

برخی فعالیت های ورزشی که مادر می تواند در دوران بارداری آن ها را انجام دهد عبارت است از: یوگا، پیلاتس، پیاده روی در سطح هموار و بدون شیب، شنا در حد متوسط می باشد .

کلام آخر

آشنایی و رعایت برخی از عوامل در دوران بارداری بسیار ضروری است . در صورت داشتن هر گونه سوال حتما با متخصص زنان و زایمان مشورت نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر افسانه مهرنامیمشاهده نوشته ها

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسواتس آپ