فیبروم رحم

فیبروم رحم یکی از شایعترین بیماری زنان است . فیبروم یک نوع توده لگنی خوش خیم است که در عضلات صاف رحم ایجاد می شود و حدود هفتاد درصد زنان در طول زندگی خود به این بیماری مبتلا می شوند .

معمولا این توده ها به صورت اتفاقی کشف می شود و از لحاظ محل به سه دسته ساب سروزال (روی حفره رحم)، ساب موکوزال (داخل حفره رحم) و اینترامورال (داخل عضله رحم) تقسیم بندی می شود . نابارورترین نوع فیبروم های رحمی نوع زیر مخاطی است که از دیگر نوع ها بیشتر علامت دارد و ممکن است باعث نازایی شود .

مشکلات ناشی از فیبروم رحم و درمان آن

مشکلات ناشی از فیبروم رحم و درمان آن

مشکلات ناشی از فیبروم رحم

مشکلاتی که فیبروم رحم برای زنان ایجاد می کند اعم از استرس، درد و خونریزی شدید خواهد بود . حتی گاها باعث فشار به ارگان های لگنی خواهد شد که باعث ایجاد فوریت در ادرار و تکرر ادرار خواهد شد .

از طرفی می تواند مشکلاتی برای باروری و بارداری فرد ایجاد نماید، اما احتمال سرطانی شدن فیبروم کاملا ناچیز و حدود دو دهم درصد از این فیبروم ها تبدیل به سارکوم خواهد شد ولی باعث مرگ و میر نخواهد شد .

اما مشکلاتی که در بارداری و باروری قبل ایجاد می کند به سایز فیبروم بستگی دارد . اگر موقعیت زیر مخاطی داشته باشند فیبروم ها بارداری فرد را تحت تاثیر قرار می دهند و باعث کاهش باروری در فرد می شوند، اما فیبروم های ساب سروزال هیچ گونه تاثیری در بارداری فرد ندارند و فیبروم های داخل جداری بسته به سایز و موقعیت ناحیه قرارگیری آن تا حدودی باعث کاهش میزان بارداری فرد خواهد شد .

همچنین بارداری بستگی دارد به وضعیتی که فیبروم برای فرد ایجاد می کند و با ایجاد اختلال در خونرسانی، کاهش خونرسانی به لایه داخلی آندومتر و محلی که باید جفت لانه گزینی شود و همینطور فضای که مربوط به ایجاد جنین هست را اشغال نماید باعث ایجاد سقط، زایمان زودرس، پارگی زودرس کیسه آب، کند شدن ناگهانی جفت خواهد شد و احتمال زایمان سزارین در فرد را افزایش خواهد داد و گاها موجب مرده زایی خواهد شد .

دکتر افسانه مهرنامی جراح زیبایی زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران می توانید با شماره های ۶۶۹۳۳۹۰۶ – ۶۶۹۳۳۸۶۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر افسانه مهرنامی مراجعه کنید .

درمان فیبروم رحم

فیبروم های رحمی با هر سایز و هر محل اگر علامت نداشته باشد یعنی خونریزی، درد لگنی، ناباروری یا عصب فشاری روی ارگانی های دیگر مانند مثانه نداشته باشد که باعث تکرر ادرار داشته باشد ما هیچ اقدامی برای آن انجام نمی دهیم و درمان لازم نیست .

در صورتی که هر کدام از این علائم را داشته باشد بر حسب علامتی که ایجاد می کند باید فیبروم را درمان کنیم . درمان فیبروم رحم به دو دسته تقسیم بندی می شود .

درمان های که برای فیبروم های رحمی پیشنهاد شده است از طیف درمان های دارویی تا جراحی می باشد . نوع درمان با توجه به موقعیت قرارگیری فیبروم ها و سایز آن ها متفاوت خواهد بود .

در صورتی که درمان دارویی تجویز شود احتمال عود فیبروم ها وجود خواهد داشت . اما تکنیک های جراحی برای عود تومور موثر خواهد بود .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر افسانه مهرنامیمشاهده نوشته ها

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسواتس آپ