ناباروری در زنان

یکی از مشکلات در بین زوجین ناباروری می باشد. طبق آخرین تحقیقات صورت گرفته حدود ۲۰ درصد از زوجین دچار ناباروری هستند. علاوه بر ناباروری در زنان، ناباروری در مردان نیز وجود دارد، بر اساس نوع علت درمان های متعدد ممکن است ایجاد شود. اما گاهی ممکن است برخی سوالات برای شما ایجاد شود از جمله :

  • علت ناباروری زنان چیست؟
  • تست های ناباروری در زنان چیست ؟
  • چگونه ناباروری زنان درمان می شود؟
ناباروری در زنان

ناباروری در زنان

ناباروری در زنان

اگر دچار مشکل باردار هستید، دکتر شما در زمینه تشخیص به شما کمک خواهد کرد تا با توجه به نوع مشکل درمان ناباروری برای شما صورت گیرد. با وجود آمار بالا ناباروری نیاز به نگرانی نمی باشد. بسیاری از مشکلات ناباروری به راحتی قابل درمان هستند.

علت ناباروری زنان چیست؟

تعدادی از موارد وجود دارد که ممکن است شما را از بارداری دور نگه دارد:

آسیب به لوله های فالوپ این ساختار ها تخم های شما را که از تخمدان ها تولید می شود، حمل می کنند و به رحم منتقل می کنند، که در آن کودک رشد می کند. هنگامی که پس از عفونت های لگن به دلیل اندومتریوز و جراحی لگن ایجاد می شوند، آنها آسیب می بینند. این می تواند مانع رسیدن اسپرم به تخمک شود.

مشکلات هورمونی ممکن است مانع باروری در زنان شود، زیرا بدن شما از طریق تغییرات هورمون معمولی که باعث آزاد شدن تخمک از تخمدان و ضخیم شدن پوشش رحم می شود، نمی گذرد.

مسائل مربوط به دهانه رحم برخی از خانم ها شرایطی دارند که مانع عبور اسپرم از طریق کانال گردن رحم می شود.

مشکل رحم شما ممکن است پولیپ ها و فیبروئیدها داشته باشید که در حین بارداری دخالت می کنند. پولیپ های رحم و فیبروئید زمانی اتفاق می افتد که سلول های بی شماری از اندومتر، رحم رشد می کنند. سایر ناهنجاری های رحم نیز می تواند دخالت کند،

نابارورب نامعلوم، برای حدود ۲۰٪ از زوج هایی که مشکلات نازایی دارند، علل دقیق مشخص نمی باشد.

تست های ناباروری

پزشک شما ممکن است چندین آزمایش را انجام دهد، از جمله آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون و بیوپسی اندومتر برای بررسی پوشش رحم شما.

جهت دریافت مشاوره از دکتر افسانه مهرنامی با شماره ۶۶۹۳۳۹۰۶ تماس حاصل نمایید.

پیج اینستاگرام دکتر افسانه مهرنامی

عکس رنگی از رحم

این روش شامل سونوگرافی یا اشعه X از اندام های تولید مثل شما است. یک دکتر با انجام تزریق به داخل دهانه رحم شما را ملاحظه می کند که از طریق لوله های فالوپ تان حرکت می کند. با این روش، پزشک شما می تواند چک کنید که آیا لوله ها مسدود شده اند یا خیر.

لاپاروسکوپی

پزشک شما یک لاپاروسکوپ –  لوله تو خالی با یک دوربین کوچک – را از طریق یک برش کوچک نزدیک دکمه شکم قرار می دهد. این به او اجازه می دهد که خارج از رحم، تخمدان ها و لوله های فالوپی خود را مشاهده کند تا رشد های غیر طبیعی را بررسی کند. دکتر همچنین می تواند ببیند آیا لوله های فالوپ شما مسدود شده اند یا خیر.

درمان ناباروری در زنان

لاپاروسکوپی

اگر شما با بیماری لوله یا لگن تشخیص داده شده است، یکی از گزینه های این است که جراحی را برای بازسازی اندام های تولید مثل انجام دهید. پزشک شما یک لاپاراسکوپ را از طریق یک برش نزدیک به شکم خود قرار می دهد تا از بافت اسرار خلاص شوید، اندومتریوز را درمان کند، لوله های مسدود شده باز کنید، یا کیست تخمدان را از بین ببرد، که کیسه های پر از مایع است که می توانند در تخمدان ایجاد شوند.

هیستروسکوپی

در این روش، دکتر شما هیستروسکوپ را در رحم خود از طریق دهانه رحم قرار می دهد. این مورد برای حذف پولیپ ها و تومورهای فیبروئید استفاده می شود، بافت زخم را تقسیم کرده و لوله های مسدود شده را باز می کند.

دارو درمانی

گاهی برای درمان مشکلات ناباروری می توان از دارو درمانی استفاده نمود .

تلقیح داخل رحمی ( IUI )

برای این روش، بعد از اینکه اسپرم با یک راه حل ویژه شستشو داده می شود، پزشک وقتی که تخمک گذاری می کند، آن را در رحم قرار می دهد.

لقاح آزمایشگاهی (IVF)

در این روش لقاح در محلی خارج از رحم صورت می گیرد.

سایر مطالب

جراحی زیبایی واژن

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

دکتر افسانه مهرنامیمشاهده نوشته ها

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسواتس آپ