آی یو دی

آی یو دی یک وسیله جلوگیری از بارداری بسیار خوب است . آی یو دی را می توان هم در افرادی که سابقه بارداری دارند و هم ندارند استفاده نمود .

آی یو دی به صورت  T انگلیسی است، به طوری کاملا فضای رحم را در برمی گیرد . این T از یک فلز خاص تشکیل شده است که این فلز می تواند مس، نقره، طلا و یا یک حتی می تواند یک هورمون پروژسترون در آی یو دی میرنا باشد . انتهای این T  یک نخ وجود دارد و زمانی که آی یو دی را جایگذاری می کنیم این نخ را به اندازه مناسب کوتاه می کنیم و این نخ در واقع یک نخ کنترل است، با استفاده از این نخ می توان بررسی کرد که آیا آی یو دی سر جای خود هست یا خیر. حتی خود فرد هم با وارد کردن انگشت داخل واژن و با لمس نخ متوجه شود که آی یو دی سر جای خود هست یا خیر .

همه چیز در مورد آی یو دی

همه چیز در مورد آی یو دی

انواع آی یو دی

انواع آی یو دی شامل: مسی، نقره ای، طلایی و آی یو دی میرنا که یک آی یو دی هورمونی است . آی یو دی مسی شایع ترین آی یو دی که مورد استفاده قرار می گیرد و هزینه آن مناسب است و مسی که آزاد می کند می تواند خاصیت اسپرم کشی را داشته باشد و خود آن می تواند مانع از لانه گزینی جنین شود و به این روش ها می تواند از بارداری جلوگیری کند .

آیا آی یو دی موجب ابتلا به عفونت می شود ؟

یکی از سوالات شایع در میان افرادی که تمایل دارند از این روش جلوگیری از بارداری استفاده کنند این است که، آیا استفاده از آن می تواند موجب ابتلا به عفونت شود ؟

مس خود خاصیت باکتری کشی هم دارد، بنابراین افرادی که نگران هستند که آی یو دی موجب عفونت شود باید گفت نه تنها آی یو دی موجب عفونت نمی شود بلکه آی یو دی موجب پیشگیری از عفونت هم می شود .

در صورتی که فردی پس از جای گذاری عفونت دچار عفونت شود این به دلیل این است که پروسه جایگذاری آی یو دی به صورت بهداشتی انجام نشده است .

افرادی هستند که بیماری ویلیسون دارند . در بیماری ویلیسون افزایش مس بدن به حالت غیر طبیعی داریم و در مواردی این افراد حساسیت تماسی دارند و جای دکمه شلوار آن ها روی پوست آن ها حساسیت ایجاد می شود . در این افراد آی یو دی مسی وسیله ی مناسبی نیست و از وسیله ای به نام آی یو دی نقره ای و طلایی استفاده می شود . آی یو دی نقره ای و طلایی هم همانند آی یو دی مسی است و تنها تفاوت آن ها در میزان هزینه ها و نحوه جاگذاری آن هاست که جاگذاری این نوع آی یو دی ها کمی سخت تر خواهد بود .

آی یو دی میرانا نه تنها از بارداری جلوگیری می کند، علاوه بر آن چون هورمون آزاد می کند و آن هورمون باعث جلوگیری از بارداری می شود و خاصیت درمانی در بعضی از بیماری های دارد، مانند: آندومتریوز، فیبروم ها، خونریزی های نامنظم و افرادی که درد زمان قاعدگی دارند .

نحوه جایگذاری آی یو دی باید به چه صورتی باشد ؟

جایگذاری آی یو دی حتما باید توسط متخصص زنان و زایمان انجام شود . بهترین زمان برای جایگذاری روز چهارم و چنجم سیکل قاعدگی در واقع اواخر خونریزی قاعدگی است زیرا در این زمان دهانه رحم بازتر خواهد بود و درد کمتری ایجاد می شود . پس از جایگذاری آی یو دی نخ آن کوتاه می شود و چک می گردد و فرد می تواند یک ماه برای کنترل اینگه در جای مناسب قرار دارد بهتر است سونوگرافی انجام شود .

دکتر افسانه مهرنامی جراح زیبایی زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران می توانید با شماره های ۶۶۹۳۳۹۰۶ – ۶۶۹۳۳۸۶۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر افسانه مهرنامی مراجعه کنید .

اقدامات قبل از جایگذاری آی یو دی

قبل از انجام آی یو دی حتما باید تست پاپ اسمیر انجام شود، چون بیماری های دهانه رحم و بدخیمی های دهانه رحم یک مورد منع استفاده از آی یو دی هست .

در صورتی که فرد به عفونت مبتلا باشد ابتدا باید به درمان عفونت رحم بپردازد سپس اقدام به جایگذاری آی یو دی نماید.

قبل از جایگذاری آی یو دی بهتر است حدود نیم ساعت قبل یک مسکن خفیف مصرف نماید تا آن اسپاسمی که ناشی از جایگذاری ابتدایی هست را از بین ببرد .

آیا پس از سقط می توان آی یو دی گذاشت ؟

بلافاصله بعد از سقط سه ماه اول بدین صورت اگر سن بارداری زیر سه ماه باشد، بلافاصله می توان از آی یو دی استفاده کرد و در سقط سه ماه دوم و افرادی که بارداری داشته اند بهترین زمان چهار تا هشت هفته بعد از زایمان یا سقط می توان از آی یو دی استفاده کرد زیرا دهانه رحم در آن زمان مقداری بازتر است و راحت تر می توان این عمل را انجام داد .

مدت زمان تعویض آی یو دی در رحم چه موقع می باشد ؟

آی یو دی مسی، آی یو دی های هفت ساله هستند و تا ده سال هم می توان از این آی یو دی ها داخل رحم استفاده نمود و فقط باید مرتب نخ آن کنترل شود که از جای خود تکان نخورد و این امکان وجود دارد که آی یو دی جابجا شود و یا پایین تر آید و موجب ایجاد خونریزی شود و حتی در مواردی موجب پارگی دیواره رحم و یا رحم را سوراخ نماید و به داخل شکم وارد شود بنابراین کنترل کردن آن از نحوه جایگذاری آن بیشتر حائز اهمیت می باشد .

چه افرادی نمی توانند از آی یو دی استفاده نمایند ؟

در افرادی که نقص ایمنی دارند، بدین صورت که ایمنی بدن آن ها ضعیف است . همچینین فردی که مشکل بیماری قلبی دارد و خطر عفونت دریچه قلب را دارد، بیماری ویلسون دارد و مس بدن آن ها زیاد است . این افراد موارد مناسبی برای استفاده از آی یو دی نیستند .

باورهای غلط در خصوص آی یو دی

برخی از افراد تصور می کنند که کسانی که سابقه بارداری ندارند نمی توانند از آی یو دی استفاده نمایند . در صورتی که چنین نیست آی یو دی روی باروری فرد تاثیر منفی ندارد و بنابراین کسی که باردار نشده ام می تواند از آی یو دی استفاده نماید . هر زمان که تصمیم به بارداری داشتند می توانند آی یو دی را خارج نمایند .

افرادی که ایدز دارند می توانند از آی یو دی استفاده نمایند . بهترین روش جلوگیری از بارداری در افرادی که دیابتیک هستند حتی اگر درگیری عروقی داشته باشند، آی یو دی می توانند استفاده کنند . همچنین افرادی که سابقه بارداری خارج از رحم داشته باشند می توانند از این روش جلوگیری از بارداری استفاده نمایند .

کلام آخر

آی یو دی یک روش جلوگیری از بارداری بدون هیچ گونه عارضه است، در صورتی که تمایل دارید از روش های جلوگیری از بارداری استفاده نمایید می توانید با یک متخصص زنان و زایمان مشورت نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر افسانه مهرنامیمشاهده نوشته ها

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسواتس آپ