info@drmehrnami.com   66933869-66933906 (021)

ویروس اچ پی وی و راه های انتقال آن

ویروس اچ پی وی

امروزه یکی از دغدغه های اکثر افراد ابتلا به ویروس اچ پی وی است . ویروس HPV بیش از صد مدل دارد که به دو دسته کم خطر و پرخطر تقسیم بندی می شود . نوع کم خطر آن عامل ایجاد ضایعات زگیل تناسلی در مردان و زنان می باشد، اما نوع پرخطر آن عامل ایجاد سرطان دهانه رحم، ولو و واژن یا مقعد در خانم ها و سرطان در آلت تناسلی آقایان یا مقعد آن ها هست . متاسفانه مردانی که ناقل اچ پی وی هستند در شصت تا هفتاد درصد موارد علامت ندارند ولی می توانند منتقل کنند و در هر بار رابطه جنسی با یک فرد آلوده بیش از شصت درصد امکان انتقال وجود دارد .

ویروس اچ پی وی و راه های انتقال آن

ویروس اچ پی وی و راه های انتقال آن

در میان صد نوع از این ویروس، چهار نوع آن شیوع بیشتری دارد . دو نوع شش و یازده از نوع های کم خطر بوده و دو نوع شانزده و هجده دو نوع پرخطر می باشند . واکسنی که جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس اچ پی وی ساخته شده است، واکسن گارداسیل می باشد که این واکسن علیه این چهار مدل می باشد .

راه های انتقال ویروس چ پی وی

شایعترین راه انتقال ویروس اچ پی وی راه تماس جنسی است ولی به ندرت از راه عبور جنین از کانال زایمان مادر آلوده، از راه وسایل استخر آلوده، سونا و وسایل پزشکی آلوده ممکن است منتقل شود .

دکتر افسانه مهرنامی جراح زیبایی زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران می توانید با شماره های ۶۶۹۳۳۹۰۶ – ۶۶۹۳۳۸۶۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر افسانه مهرنامی مراجعه کنید .

واکسن گارداسیل در چه افرادی توصیه می شود ؟

بهترین افراد و بهترین کاندیدا برای تزریق واکسن گارداسیل افراد بین ۹ تا ۲۶ سال است که هنوز رابطه جنسی را آغاز نکرده اند ولی این بدان معنی نیست که بقیه افراد نمی توانند از این واکسن استفاده نمایند . اگر فردی به این چهار مدل ویروس اچ پی وی مبتلا نشده است می تواند از واکسن بهره ببرد و حتی سازندگان تولید این واکسن توصیه می نماید که افراد تا حدود ۴۵ سال می توانند این واکسن را تزریق نمایند .

واکسن در سه نوبت تزریق می شود، زمانی که فردی تزریق اولیه را انجام می دهد یک ماه و مجدد شش ماه بعد بایستی تزریق واکسن انجام شود . در داروخانه ها و شرایط خاصی باید نگهداری شود و باید به صورت عضلانی تزریق شود . در حدود ۹۵ درصد از ابتلا به زگیل تناسلی پیشگیری می نماید .

درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی به روش های مختلفی قابل انجام است . درمان با توجه به شدت بیماری و وضعیت بیمار متفاوت می باشد و معمولا درمان زگیل تناسلی عبارت است از:

  • درمان دارویی
  • فریز کردن
  • لیزرتراپی
  • جراحی

کلام آخر

امروزه یکی از شایعترین بیماری های مقاربتی زگیل تناسلی می باشد . عموما زگیل تناسلی داخلی به نسبت خارجی از اهمیت بیشتری برخوردار است . همچنین میزان تاثیر گذاری ویروس اچ پی وی بسیار حائز اهمیت می باشد . در صورتی که به این بیماری مشکوک بودید می توانید با مراجعه به متخصص زنان و زایمان از پیشرفت این بیماری بکاهید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر افسانه مهرنامی

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک