پرینورافی

بانوانی که به دلیل شلی ناحیه پرینه از برقراری رابطه جنسی خود لذت نمی برند و اعتماد به نفس لازم را برای برقراری یک ارتباط خوب ندارند . پرینه یا میان دوراه دقیقا قسمتی از بدن در میان حفره ورودی واژن تا حفره ورودی مقعد قرار دارد . در صورتی که تمایل به رفع شلی پرینه داشته باشیم عمل پرینورافی بهترین گزینه درمانی به شمار می آید .

پرینورافی

پرینورافی

علل شل شدن پرینه

علل متعددی می تواند موجب شل شدن ناحیه پرینه شود که عبارت است از : بارداری های متعدد، افزایش سن، افزایش وزن و بیماری های زمینه ای می باشد .

نکات مهم عمل پرینورافی

عمل پرینورافی در اتاق عمل تحت بیهوشی و بی حسی موضعی قابل انجام است . طول زمان عمل طولانی نخواهد بود و نگران کننده نیست و تقریبا حدود سی تا شصت دقیقه به طول می انجامد .

برخی از افراد تمایل دارند جراحی همزمان انجام دهند، که در این مواقع هیچ گونه منعی برای این افراد وجود ندارد و فرد در صورت تمایل می تواند عمل پرینورافی را با عمل واژینوپلاستی به صورت همزمان انجام دهد .

عمل پرینورافی باید حتما توسط جراح و متخصص زنان ماهر انجام گردد . جراح باید فردی باشد که به آناتومی ناحیه دستگاه تناسلی آشنایی و آگاهی کامل را داشته باشد و تکنیک های جراحی را به خوبی بشناسد.

 اگر عمل توسط جراحی که ماهر نیست انجام گردد ممکن است میزان تنگی واژن بیش از حد باشد و انجام دخول با مشکل مواجه شود و حتی در مواردی مقاربت دردناک اتفاق افتد.

ماندگاری عمل پرینورافی

در ابتدا باید به چند نکته دقت و توجه کافی داشته باشید و مطمئن شوید که دیگر قصد بارداری مجدد را ندارید زیرا بارداری و زایمان مجدد سبب می شود تا وضعیت همانند قبل از جراحی شود . افزایش یا کاهش وزن و بسیاری از موارد دیگر می تواند بر روی نتیجه جراحی تاثیر بگذارد . نباید انتظار داشته باشید در دراز مدت تنگی که ایجاد شده حفظ شود زیرا مدت ماندگاری این جراحی بسته به رعایت مراقبت های بعد از عمل می باشد .

مراقبت های بعد از عمل پرینورافی

پس از جراحی هیچ گونه فشاری نباید بر روی ناحیه جراحی شده وارد گردد و در صورت نیاز از ملین ها استفاده نماید تا حالت یبوست وجود نداشته باشد .

به منظور پیشگیری از عفونت و کاهش درد از آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد درد استفاده می شود .

پس از جراحی پرینورافی بهتر است پس از ۵ – ۶ هفته برقراری رابطه جنسی داشته باشید .

کلام آخر

فرد بعد از گذشت دو هفته باید به جراح زیبایی زنان به منظور معاینه و بررسی های لازم مراجعه نمایید . در صورتی که در طول این دو هفته خونریزی و درد غیر طبیعی، تب و لرز، فشار به مقعد و کبودی وسیع داشته باشید بهتر است بدون اتلاف وقت به پزشک خود مراجعه نمایید.

دکتر افسانه مهرنامیمشاهده نوشته ها

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسواتس آپ