info@drmehrnami.com   66933869-66933906 (021)

چسبندگی رحم چیست و چگونه درمان میشود؟

چسبندگی رحم

چسبندگی رحم یا سندرم آشرمن یک بیماری رحمی است که به ندرت اتفاق می افتد و این بیماری شامل چسبندگی های داخل رحم می باشد که به دلایل مختلفی اتفاق می افتد.

شدت میزان چسبندگی های داخل رحمی متفاوت بوده و در نواحی دیواره های قدامی و خلفی واژن بروز کند. هر کدام از این چسبندگی ها می تواند کم، زیاد، پراکنده یا به هم متصل باشند.

چسبندگی رحم چیست و چگونه درمان میشود؟

چسبندگی رحم چیست و چگونه درمان میشود؟

شیوع چسبندگی رحم

بیماری چسبندگی رحم در افرادی که سقط مجدد داشته و یا تحت کورتاژ های خطرناک قرار گرفته اند، شیوع بیشتری دارد . لازم است بدانید تشخیص بیماری کمی پیچیده بوده و با انجام سونوگرافی قابل تشخیص نخواهد بود.

دلیل بروز بیماری چسبندگی رحم

به طور معمول بیماری چسبندگی داخل رحمی به دلایل مختلفی ایجاد می شود. در صورت وجود هر نوع آسیبی به ناحیه آندومتر و وجود سقط های مکرر و ناکامل این بیماری بروز می کند. در واقع زمانی که فرد سقط داشته باشد ولی بخشی از جفت باقی مانده باشد، در این زمان خونریزی و چسبندگی های رحمی ایجاد می شود.

همچنین بروز مشکلاتی همچون فیبروم های رحمی و داشتن زایمان سزارین می تواند موجب بروز این بیماری شود. در مواردی انجام جراحی باز می تواند زمینه ساز ابتلا به بیماری چسبندگی های رحمی شود، در صورتی که مجبور به انجام جراحی ها و درمان ناهنجاری ها و مشکلات رحمی هستید احتمال وجود این بیماری وجود خواهد بود.

علائم چسبندگی داخل رحمی

بیماری چسبندگی های داخل رحمی می تواند در مواردی بدون علامت بوده و در مواردی دیگر با علائمی همچون ذیل بروز کند.

  • ناباروری
  • سقط های مکرر
  • اختلال در قاعدگی
  • درد های لگنی
  • انقباضات رحمی

تشخیص چسبندگی داخل رحمی

روش های تشخیصی بسیاری می تواند کمک نماید تا بیماری چسبندگی داخل رحمی تشخیص داده شود، که در ادامه به آن ها می پردازیم.

هیستروسکوپی

یکی از دقیقترین روش تشخیصی هیستروسکوپی می باشد، که در این روش می توان با کمک ابزار هیستروسکوپ به بررسی دقیق ناحیه داخلی واژن پرداخت.

سونوهیستروگرافی

در این روش تشخیصی محلولی از نمک که معمولا به صورت مایع می باشند به بدن تزریق شده و در نهایت توسط سونوگرام ناحیه داخلی رحم مورد بررسی قرار می گیرد.

هیستروسالپینگوگرام

در این روش تشخیصی تصویربرداری از رحم با کمک اشعه ایکس انجام میشود و لازم است بدانید قبل از تصویربرداری ماده ای به نام حاجب به درون رحم تزریق شده سپس تصویربرداری انجام می شود.

دکتر افسانه مهرنامی جراح زیبایی زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران می توانید با شماره های ۶۶۹۳۳۹۰۶ – ۶۶۹۳۳۸۶۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر افسانه مهرنامی مراجعه کنید .

درمان چسبندگی داخل رحم

درمان با توجه به شدت بیماری به روش های مختلفی صورت می گیرد، نوع روش درمان با توجه به وضعیت بیمار و صلاحدید پزشک متفاوت می باشد. لازم است بدانید که سیکل های قاعدگی ممکن است قبل از رسیدن به دوره یائسگی کم و یا حتی قطع شود.

در مواقعی در صورتی که بیمار دردی نداشته باشد و تمایلی به باردار شدن نداشته باشد می تواند برای درمان اقدام نکند، اما در مواردی که بیماری موجب ابتلا به نازایی و آمنوره شود درمان ضروری خواهد بود.

روش های درمان بیماری چسبندگی داخل رحمی عبارت است از: لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی می باشد.

مراقبت های بعد از عمل چسبندگی رحم

چکاپ های دوره ای لازم و ضروری است زیرا احتمال عود بیماری حتی پس از درمان وجود خواهد داشت و این امر موجب می شود تا تشخیص به موقع صورت گیرد. چسبندگی های رحمی با جراحی از بین می روند و نیازی به انجام مجدد جراحی وجود نخواهد داشت.

کلام آخر

همان طور که می دانید پیشگیری بهتر از درمان است و با رعایت برخی از نکات می توان از بروز چنین بیماری های پیشگیری نمود. لذا اجتناب از کورتاژ پس از زایمان و سقط یک امر ضروری است. در صورت انجام سقط سعی نماید به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید تا با انتخاب روش مناسب به سقط بپردازید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر افسانه مهرنامی

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک