زایمان بریچ

فضای داخل رحم با رشد جنین در ماه های آخر کمتر شده و در حالت طبیعی جنین برای قرارگیری بهتر و اینکه فضای کمتری را اشغال کند چرخیده و سر به سمت دهانه رحم قرار می گیرد که این حالت طبیعی بوده و به آن سفالیک گفته می شود.

اما گاهی اوقات ممکن است سر جنین به سمت بالا چرخیده و پاهای او نزدیک دهانه رحم قرار گیرد که به این حالت قرارگیری بریچ گفته می شود. جالب است بدانید که، حدود دو تا چهار درصد از زایمان ها، زایمان بریچ می باشد.

چه عواملی موجب می شود تا زایمان بریچ اتفاق افتد؟

علل متعددی می تواند موجب شود تا نوزاد چرخیده و به حالت وارونه قرار گیرد که این عوامل عبارت است از:

  • فیبروم های رحمی
  • پیچیدن بند ناف دور گردن جنین
  • بارداری چندقلویی
  • کم یا زیاد بودن مایع آمنیونی
  • ناهنجاری های رحمی
  • زایمان زودرس
  • بزرگی سر
  • آنومالی ها
  • جنین خیلی بزرگ یا خیلی کوچک

انواع وضعیت های قرارگیری بریچ

به طور معمول در اکثریت موارد، جنین در هفته های حدودا ۳۶ و ۳۷ به حالت طبیعی می چرخد، اما در مواردی بسیار اندک این اتفاق رخ نمی دهد و پاهای جنین به سمت دهانه رحم چرخیده که همان طور که ذکر شد به این حالت بریچ یا وارونه گفته می شود، اما بریچ انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

فرانک بریچ: زمانی که باسن جنین نزدیک به دهانه رحم باشد، به این نوع حالت قرارگیری جنین فرانک بریچ گفته می شود.

بریچ کامل: در صورتی که حالت قرارگیری جنین به صورتی باشد که باسن او به سمت دهانه رحم باشد و پاهای او در داخل شکم جمع شده باشد را بریچ کامل می گویند.

بریچ ناکامل: حالت قرارگیری جنین به صورتی است که پاهای او به سمت دهانه رحم است و ابتدا پاهای جنین خارج می شود را بریچ ناکامل می گویند.

انواع مختلف بریچ

انواع مختلف بریچ

خطرات زایمان بریچ

این نوع زایمان ها به نسبت زایمانی که جنین در حالت طبیعی قرار گرفته است، دشوارتر خواهد بود. زمانی که جنین در حالت بریچ باشد احتمال خطر گیرکردن یا دیستوشی وجود دارد که در چنین مواقعی اغلب متخصصین زنان و زایمان ترجیح می دهند تا زایمان به صورت زایمان سزارین انجام گردد، که در این صورت خطری جنین را تحدید نخواهد کرد.

زایمان طبیعی در مقابل سزارین برای وضعیت بریچ جنین

توصیه اغلب متخصصین زنان و زایمان این است که زمانی که وضعیت قرارگیری جنین بریچ باشد، بهتر است زایمان سزارین انجام گیرد.

زایمان بریچ

زایمان بریچ

اما در مواردی می توان زایمان طبیعی انجام داد که چنین شرایطی وجود داشته باشد که عبارت است از:

جنین کامل و نوع بریچ فرانک باشد، فرد می تواند تحت زایمان طبیعی قرار گیرد.

در زمان انجام زایمان طبیعی بایستی دهانه رحم به اندازه کافی باز شده باشد و ضربان قلب جنین بررسی گردد.

در صورتی که لگن خاصره مادر اندازه مناسبی داشته باشد و جنین خیلی بزرگ نباشد و امکان خروج از کانال زایمان وجود داشته باشد، می توان زایمان طبیعی انجام داد.

چه زمانی برای وضعیت بریچ زایمان سزارین توصیه می شود؟

همان طور که ذکر شد، در اغلب موارد زمانی که جنین در حالت بریچ باشد، زایمان سزارین انجام می گیرد. در صورتی که جنین رشد کافی نداشته باشد یا بسیار بزرگ یا بسیار کوچک باشد بهتر است تا زایمان به صورت سزارین انجام گیرد.

راه های ارتباطی با دکتر افسانه مهرنامی:
شماره های ۶۶۹۳۳۹۰۶ – ۶۶۹۳۳۸۶۹
صفحه اینستاگرام: DrAfsanehMehrnami                                                                   

تشخیص وضعیت بریچ جنین

در ماه های ابتدایی بارداری ممکن است جنین بچرخد و به حالت بریچ قرار گیرد که این مورد ممکن است در ماه های آتی به حالت طبیعی برگردد، اما در مواردی چنین اتفاقی رخ نمی دهد. معاینه فیزیکی در ماه های آخر بارداری می تواند به تشخیص کمک نمایید. به طور معمول این معاینه فیزیکی بدین صورت است که متخصص زنان و زایمان دست خود را بر زیر شکم فرد قرار می دهد و نحوه قرارگیری وضعیت جنین را تشخیص می دهد و پس از آن برای تشخیص قطعی می توان از سونوگرافی استفاده نمود.

همچنین می توان برای بررسی اندازه لگن خاصره در صورتی که قصد انجام زایمان طبیعی را داشته باشید و وضعیت قرارگیری جنین از اشعه ایکس استفاده نمود.

 

کلام آخر

در حقیقت زایمان بریچ در مواقعی که وضعیت قرارگیری جنین در حالت طبیعی نباشد، اتفاق می افتد. این نوع از زایمان هیچ نوع خطری را برای مادر و جنین نخواهد داشت و مادران باردار می توانند بدون داشتن هیچ گونه استرس و نگرانی بارداری خود را به سلامت طی کنند و در نهایت با بررسی های لازم اقدام به زایمان نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر افسانه مهرنامیمشاهده نوشته ها

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسواتس آپ