با افزایش سن تغییرات در اندام های بدن و پوست، همچنین کاهش تولید کلاژن امری طبیعی است. ناحیه تناسلی یا مخاط واژن از این امر مستثنا نخواهد بود و به مرور زمان دچار کاهش کلاژن، خشکی و نازک شدن مخاط می شود. خشکی یا آتروفی با علائمی همچون درد در زمان برقراری رابطه جنسی همراه است که این امر می توان نشان دهنده یائسگی باشد.

جوانسازی واژن

به طور معمول در دوران یائسگی با کاهش تولید هورمون استروژن و تشدید بیماری خشکی واژن می شویم. خشکی واژن مشکلاتی همچون تکرر ادرار را ایجاد می نماید که این عارضه می تواند سبب اختلال در فعالیت های اجتماعی فرد گردد.

کاهش تولید کلاژن علل مختلفی دارد که عبارت است از: زایمان های مکرر، انجام فعالیت های سنگین، بیماری های مادرزادی، درمان های همچون رادیوتراپی، شیمی درمانی و… می باشد. در واقع این بیماری با مشکلاتی همچون درد، خشکی، شلی و گشادی واژن و عدم رضایت روابط جنسی همراه خواهد بود.

روش های جوانسازی واژینال

روش های درمانی جوانسازی واژن به چند طریق انجام می شود که بصورت داروهای خوراکی، موضعی، لیزر و جراحی سنتی می باشد. در ادامه به شرح کامل می پردازیم برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید.

درمان دارویی

تا به امروز داروی که سبب تنگ شدن واژن شود وجود ندارد اما مکمل ها و داروهایی هستند که می تواند سبب تولید کلاژن سازی شود.

تزریق فیلر

یکی دیگر از تکنیک های جوانسازی واژینال تزریق فیلر می باشد. چربی یک فیلر طبیعی از بدن خود فرد است که می تواند سبب افزایش حجم و جوانسازی ناحیه تناسلی شود. تزریق چربی به واژن یا فیلر از مزیت های بسیاری برخوردار است و به صورت سرپایی انجام می شود.

پی آر پی

از دیگر تکنیک های جوانسازی واژینال روش پی آر پی می باشد. در واقع متد PRP تزریق پلاسمای خون خود فرد است و این امر منجر به تولید کلاژن و کاهش چین و چروک می شود.

جراحی جوانسازی واژن

جراحی سنتی روشی است که از دیرباز مورد استفاده قرار می گرفت. این روش با توجه به شدت شلی و گشادی واژن انجام می شود. معمولا اکثریت افرادی که در اثر زایمان و ژنتیک دچار شلی و گشادی بیش از حد شده باشند می توانند تحت جراحی جوانسازی واژن قرار گیرند.

لیزر واژینال

با پیشرفت علم و تکنولوژی لیزر جایگاه ویژه ای در درمان بیماری های زنان پیدا کرده است، که کاربردهای بسیاری دارد. این روش درمانی به نسب دیگر روش ها ایمن بوده و تا به امروز گزارشی از عارضه های نظیر سوختگی یا آسیب به بافت های ناحیه تناسلی دیده نشده است.

جوانسازی واژن با لیزر بدون نیاز به بیهوشی عمومی تنها در چند دقیقه انجام می گردد و نیازی به استراحت پس از درمان ندارد.

جراحی های زیبایی تنوع و تعدد بسیاری دارند و هر کدام از آنها در زمان های مختلفی و به منظور بهبود بخشی از مشکلات واژینال به کار گرفته می شوند.

چگونه لیزر سبب جوانسازی می گردد؟

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی استفاده از دستگاه های پیشرفته همچون لیزر تاثیر بسزایی در درمان ها و جراحی های زیبایی گذاشته است. لیزر یک روش غیر تهاجمی است که با استفاده از آن می توان در کوتاه ترین زمان طی چند دقیقه اقدام به درمان نمود و مشکلات را برطرف کرد.

یکی از کاردبرهای دستگاه لیزر در جراحی های زیبایی همچون جوانسازی واژن می باشد. لیزر به درمان کاهش سطح هورمون های استروژن و پروژسترون بر روی بافت ناحیه تناسلی اثر بسزایی دارد و همین طور می تواند منجر به تحریک کلاژن در ناحیه مورد نظر شود و در زمانی بسیار کوتاه بافت دیواره ناحیه تناسلی را ترمیم نماید.

بهترین سن جوانسازی واژن

از جمله سوالات شایعی که اکثریت زنان می پرسند چنین است که سن مناسب جوانسازی واژن چیست و انجام آن در سنی کمتر از حد معمول می تواند زمینه ساز بروز مشکلاتی برای فرد گردد. در واقع می توان گفت انجام لیزر در دوره های سنی مختلف بلامانع است و منجر به بروز مشکلاتی برای افراد نمی گردد اما به طور معمول زمانی که برای لیزر جوانسازی واژن مشخص نمودند در بین دهه های سنی سی تا شصت سال می باشد.

ماندگاری اثرات جوانسازی واژن

مدت زمان ماندگاری لیزر زیبایی واژن بسته به شرایط و ژنتیک فرد مشخص می شود اما آنچه طی بررسی های انجام شده مشاهده گردیده چنین است که اکثریت افراد پس از یک جلسه لیزر درمانی می توانند متوجه تاثیر آن باشند و اثرات آن تا سالیانی متوالی برای آن ها باقی خواهد بود.

بهترین زمان برقراری تماس جنسی پس از جوانسازی واژن

رعایت مراقبت ها و توصیه های پزشکی پس از لیزر زیبایی در نتیجه آن تاثیر بسزایی خواهد داشت. آنچه متخصصین زنان در این باره اظهار می کنند چنین است که مدت زمان انجام مراقبت جنسی پس از جوانسازی ناحیه تناسلی بسته به شرایط فرد و تشخیص پزشک متفاوت می باشد.

به همین ترتیب برقراری تماس جنسی در برخی افراد پس از یک هفته و در برخی دیگر پس از یک تا دو ماه خواهد بود.

مزایای استفاده از لیزر واژن

استفاده از لیزر واژن مزایای بسیاری را به همراه دارد که عبارت است از:

  • عدم درد و خونریزی
  • عدم نیاز به استراحت و بستری در بیمارستان یا کلینیک
  • عدم نیاز به استفاده از داروهایی همچون آنتی بیوتیک
  • دوره نقاهت بسیار کوتاه مدت
  • هزینه ها به نسبت جراحی بسیار کمتر

مزایای-جوانسازی-واژن دکتر افسانه مهرنامی متخصص زنان و زایمان در تهران

تفاوت لیزر جوانسازی ناحیه تناسلی با جراحی

جوانسازی یا تنگ کردن واژن به دو روش تهاجمی و کم تهاجمی قابل انجام است. لیزر درمانی یا جراحی هر دو روشی مناسب برای جوانسازی می باشند که انتخاب روش درمان بسته به شرایط فرد مشخص می گردد. اما تفاوتی میان این دو روش درمانی و زیبایی وجود دارد که بدین صورت است:

در طول لیزر واژن نیازی به برش نخواهد بود لذا خونریزی و آسیب عصبی وجود ندارد.

مدت زمان لیزر زیبایی زنان به نسبت جراحی بسیار کوتاه بوده و طول تعداد جلسات بیشتر است.

دوره نقاهت لیزر واژینال کوتاه تر و نیازی به استراحت پس از آن نخواهد بود.

آمادگی قبل از جوانسازی ناحیه تناسلی

  • انجام معاینات پزشکی قبل از لیزر زیبایی ضروری است.
  • در صورت ابتلا به بیماری عفونت واژینال، تبخال تناسلی و زگیل تناسلی فعال ابتدا بایستی اقدام به درمان نموده سپس جهت لیزر درمانی مراجعه نمایید.
  • انجام آزمایشات و تست پاپ اسمیر ضروری است.
  • لیزر واژن می بایست یک هفته پس از اتمام سیکل قاعدگی صورت گیرد.

نحوه انجام لیزر زیبایی زنان

در ابتدا ناحیه تناسلی ضدعفونی می شود سپس پروب لیزر به ناحیه تناسلی وارد می گردد و اقدام به تاباندن اشعه لیزر به صورت ۳۶۰ درجه به عضلات واژن می نماییم. این عمل تنها حدود پانزده تا بیست دقیقه به طول می انجامد و در نهایت سبب کلاژن سازی بافت مخاطی واژن و بازسازی آن می شود.

نکته ای بسیار جالب که بایستی بدان دقت نمایید این است، لیزر واژینال دارای طول موج و اشعه استاندارد می باشد که به هیچ عنوان آسیبی به بافت های بدن نمی زند و به همین ترتیب سبب نازایی و یا ناباروری افراد نمی گردد.

چه افرادی مناسب لیزر زیبایی واژن نمی باشند؟

دستگاه لیزر با طول موج مشخص و با وجود تمامی مزیت ها برای برخی از افراد مناسب نیست و نبایست انجام شود اما این افراد چه کسانی هستند؟

افرادی با سابقه ابتلا به بیماری های سیستمیک و همچنین افرادی که شلی و گشادی بیش از حد ناحیه تناسلی باشد کاندید مناسبی برای لیزر واژن نخواهند بود.

آیا جوانسازی واژن درد دارد؟

جوانسازی واژن یک روش کاملا بدون درد است، گاهی اوقات احتمال دارد فرد پس از درمان احساس کمی ناراحتی داشته باشد که این یک امر طبیعی است و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می گردد.

لیزر جوانسازی واژن

تعداد جلسات جوانسازی واژن

تعداد جلسات جوانسازی واژن با توجه به تکنیک درمان و وضعیت بیمار متفاوت خواهد بود. لذا قبل از معاینه حضوری و تعیین روش درمان نمی توان زمان دقیقی را مشخص نمود. اما به طور معمول تعداد جلسات جوانسازی واژن با لیزر بین یک تا سه جلسه متفاوت خواهد بود.

هزینه جوانسازی واژن

هزینه جوانسازی واژن با توجه به نوع تکنیک جوانسازی، تعداد جلسات درمان و دستمزد پزشک متفاوت است. به همین منظور قبل از معاینه و تعیین روش درمان نمی توان هزینه دقیقی را مشخص نمود. بنابراین برای آگاهی از میزان هزینه ها می توانید به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

کلام آخر

جوانسازی واژن یکی از پرطرفدارترین روش های جراحی زیبایی زنان است. با پیشرفت علم و تکنولوژی با استفاده از روش ها و تکنیک های زیبایی همچون دستگاه های لیزر به منظور درمان و جراحی های زیبایی می توان بدون هیچ گونه آسیبی به بافت بدن به زیبایی و درمان مشکلات ایجاد شده پرداخت.

در نهایت بگوییم، اگر تمایل به لیزر واژینال دارید می بایست سعی نمایید تا جراح زنان باتجربه و مهارت کافی در این زمینه مشورت نمایید.

دکتر افسانه مهرنامیمشاهده نوشته ها

دکتر افسانه مهرنامی بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی - فارغ التحصیل ازدانشکده علوم پزشکی ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسواتس آپ